تبیان، دستیار زندگی
یکی از برنامه های نوروز امسال شبکه سه «برنامه صدا» است که قصد دارد بهترین خواننده را از میان 200 شرکت کننده انتخاب کند.این برنامه ساعت 19 در نوروز پخش خواهدشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رقابت برای انتخاب بهترین صدا


یکی از برنامه های نوروز امسال شبکه سه «برنامه صدا» است که قصد دارد بهترین خواننده را از میان 200 شرکت کننده انتخاب کند.این برنامه ساعت 19 در نوروز پخش خواهدشد.

رقابت برای انتخاب بهترین صدا

برای آشنایی بیشتر با برنامه صدا ، سراغ فرشید محمودی تهیه كننده و كارگردان آن رفته ایم. او ابتدا به طرح كلی كه شبكه سه ارائه كرده اشاره می كند و می گوید: « شبكه سه ایده كلی برنامه را پیشنهاد داد و از ما خواست كه آن را اجرایی كنیم. در نهایت به این جمع بندی رسیدیم كه در برنامه تیتراژهای شبكه سه بازخوانی شود. طبق صحبتی كه داشتیم قرار شد 52 برنامه   بسازیم كه الان 12  قسمت آن را برای نوروز آماده كرده ایم .»

برنامه فقط مسابقه نیست

بعد از مطرح كردن ایده اولیه ‌،‌سازندگان با مسولان شبكه سه به این نتیجه می رسند كه برنامه از حالت مسابقه صرف خارج شود و سر و شكلی آموزشی هم داشته باشد:« بنای ما از همان ابتدا این بود كه برنامه فرمت موسیقایی داشته باشد و تنها مسابقه و بازخوانی تیتراژها نباشد . برای همین تصمیم گرفتیم یك سری گپ و گفت موسیقیایی با اهالی فن هم در برنامه گنجانده شود. برای همین علاوه بر مباحث مطرح شده در استودیو ،‌آیتم هایی با حضور خواننده ها ،‌آهنگ ساز ها و شاعران ضبط كرده ایم كه رسالتش انتقال تجربیات در حوزه های مختلف موسیقی مثل خوانندگی، آهنگسازی، شعر ،‌نحوه ورود به این عرصه، مشكلات موجود و  .... است. در واقع پایه اصلی برنامه مسابقه است و آیتم هایی هم در كنار آن تعبیه شده  تا برنامه بار آموزشی داشته باشد.»

نحوه انتخاب شركت كننده ها

برای دعوت از شركت كننده هاابتدا قرار بود فراخوانی در قالب های مختلف از جمله تیزر تلویزیونی پخش شود اما بعدا مدیران شبكه سه تصمیمی دیگر گرفتند. محمودی درباره چرایی آن توضیح می دهد: « تیزر و فراخوان برنامه آماده شد اما دوستان به این نتیجه رسیدند برای این كه مردم با حال و هوای برنامه آماده شوند و بدانند ما در چه سطحی برنامه اجرا می كنیم ،‌از مركز موسیقی صدا و سیما كمك بگیریم. به این شكل كه سراغ افرادی رفتیم كه در این سال ها نمونه كار یا شعری به این مركز ارائه كرده بودند ولی شرایط همكاری شان فراهم نشده بود. بالطبع این ها كسانی اند كه موسیقی و آواز را می شناسند اما فرصتی برای عرض اندام پیدا نكرده اند. از لیست موجود بیش از  200 نفر توانستند به برنامه بیایند و تست دهند. »

48 نفر این گونه گزینش شدند

از میان 200 نفری كه در آزمون اولیه شركت كردند در نهایت 48 نفر برای 12 برنامه انتخاب شدند: « ضبط اولیه برنامه در یك استودیو صدا در صادقیه انجام شد و آن جا تست صدا گرفتیم. كارشناسان این مرحله هم حمید حامی خواننده، مهرداد نصرتی آهنگساز، بابك زرین آهنگساز و تنظیم كننده و حمید اكبرزاده كارشناس مركز موسیقی سازمان صدا و سیما بودند. این مرحله چهار روز طول كشید و از 200 نفر 48 نفر رای الف گرفتند. » آن طور كه محمودی می گوید هر كدام از شركت كنندگان از میان 15 تیتراژ  پیشنهادی حق انتخاب و خواندن دو تیتراژ را داشته اند.

بنای ما از همان ابتدا این بود كه برنامه فرمت موسیقایی داشته باشد و تنها مسابقه و بازخوانی تیتراژها نباشد . برای همین تصمیم گرفتیم یك سری گپ و گفت موسیقیایی با اهالی فن هم در برنامه گنجانده شود.

ساخت دكور در شهرك غزالی

بعد از این كه 48 نفر به مرحله بعدی رسیدند، سازندگان مسابقه را در دكور اصلی واقع در شهرك غزالی ،‌ضبط كردند. « ما برای این كه برنامه چشم نواز باشد در شهرك غزالی دكوری بزرگ ساختیم و البته المان ها را از نشانه های سنتی ایرانی انتخاب كردیم. » شركت كنندگان چند روزی برای تمرین فرصت داشته اند و بعد از آن برنامه در دكور ضبط شده. به گفته تهیه كننده برنامه صدا، ضبط این مرحله 10 روز زمان برده است: « در این مرحله موسیقی ارجینال را از خود خواننده ها گرفتیم و آن ها كه قدیمی تر بودند و دسترسی به آن ها نداشتیم توسط آهنگسازها بازسازی شد . برای شركت كننده ها موسیقی بدون كلام را پخش كردیم و آن ها به طور زنده اجرا كردند. »

داوری توسط مردم

معمولا روال این گونه برنامه ها این است كه چند داور در استودیو رای می دهند و مردم هم نظرشان را پیامك می كنند و در نهایت با جمع نظرات، نفر برگزیده مشخص می شود. برنامه صدا اما متكی به آرای مردمی است: «در این مرحله مردم داور هستند. تا الان بنا بر این بوده كه برنامه كه پخش می شود ، مردم شماره هر  بازخوان  را به شماره ای كه مجری ( محمد سلیمی ) اعلام می كند پیامك كنند. مخاطبان تا ساعت 7 هر روز یعنی قبل از پخش برنامه وقت دارند رای شان به بازخوان مورد علاقه شان  بدهند و بعد از آن سامانه بسته می شود.» قبل از هر اجرا كلیپی برای هر 48 شركت كننده ساخته شده كه پخش می شود. در این كلیپ روند حضور هر شركت كننده و نحوه تست صدای او در مرحله قبل پخش می شود.

تیتراژهایی كه خوانده می شوند

یكی از شروط اصلی مسابقه خواندن تیتراژ به طور كامل است. تیتراژهایی هم كه انتخاب شده اند این ها هستند: آوای باران احسان خواجه امیری، ارمغان تاریكی محمد اصفهانی،‌وضعیت سفید علیرضا قربانی ،‌وفا محمد اصفهانی، نابرده رنج احسان خواجه امیری، ماه عسل فرزاد فرزین ،‌ پروانه مانی رهنما، خانه به دوش مجید اخشابی و ...  به گفته كارگردان برنامه، ملاك انتخاب این تیراژها پربیننده بودن آن ها است.

رقابت برای انتخاب بهترین صدا

آیتم های آموزشی

محمودی در ابتدای گفت و گو اشاره كرد كه قرار نبود برنامه صرفا حالت مسابقه داشته باشد برای همین كلیپ هایی با حضور اهالی موسیقی ضبط كرده اند تا بار آموزشی این برنامه 50 دقیقه ای بالاتر برود: « در هر برنامه مهمانی ویژه داریم كه درباره حوزه های مختلف صحبت می كند . بهرام دهقانیار  ، مانی رهنما ، قاسم افشار امیر حسین مدرس، مجید اخشابی و  هومن جاوید كه در ساخت تیتراژ تلویزونی فعالیت داشته اند با مجری درباره تیتراژ سازی و خواندگی صحبت كرده اند. »

نفر برتر چگونه معرفی می شود؟

به گفته محمود فرشیدی ، در هر برنامه یك نفر انتخاب می شود و در نهایت 12 شركت كننده می مانند . این 12 نفر در سه برنامه 4 نفره دیگر شركت می كنند و سه تیتراژ می خوانند. طبق برنامه ریزی فینال با حضور مردم و خانواده  های شركت كننده ها برگزار می شود و در نهایت یك نفر به عنوان خواننده برتر انتخاب خواهد شد.

جایزه نفر برتر چیست؟

تهیه كننده و كارگردان برنامه در پاسخ به این كه جایزه نفر برتر چیست، این گونه می گوید: «در كنار جوایز مختلف ،‌نفر اول میكروفن طلایی می گیرد.  ضمن این كه مدیران شبكه قول داده اند كه نفر اول تیتراژ یكی از مجموعه های تلویزیونی را بخواند .» فرشید محمودی تاكید می كند كه مهمتر از جایزه و رقابت ،‌شرایطی است كه برای علاقمندان موسیقی فراهم می شود:« هدف برنامه سازان و مدیرانی كه پشت برنامه بوده و از ما حمایت كرده  اند، كمك به استعدادیابی و پربارتر شدن تیتراژ های تلویزونی است . این برنامه جایی برای عرصه استعدادها است كه امیدواریم بتوانیم به سهم خود در این زمینه كمكی كرده باشیم.»

برنامه ادامه دارد

این تهیه كننده درباره سرانجام برنامه صدا این گونه توضیح می دهد:‌‌» بعد از این كه پكیج نوروزی بسته شد برای كیفیت ادامه آن تصمیم می گیریم. فكر می كنم از اواسط اردیبهشت ضبط سری دوم برنامه شروع شود و تابستان به شكل هفتگی روی آنتن برود. البته برنامه ابتدا هم قرار بود هفتگی پخش شود كه  از بهمن ماه به ما اعلام كردند كه 12 برنامه برای پخش در ایام نوروز آماده كنیم. »

عوامل برنامه صدا

در تولید برنامه صدا این ها همكاری داشته اند: تهیه كننده و كارگردان: فرشید محمودی،مجری: محمد سلیمی، مدیر تولید: علیرضا صادقی راد و میثم برجی،صدا: احمد پولی بابایی،‌طراح نور: حسین حاتمی،‌تدوین : عباس خلیل پور، ناصر عبد رضایی و تیما پوررحمانی، كارگردان صحنه:محمد سیحونی.

مصاحبه:احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان


مطالب مرتبط:

مرگ ستایش یا حشمت فردوس؟

همه چیز درباره «فوتبال 120 »