تبیان، دستیار زندگی
آیا شما هم درباره تغییرات رفتاری خود و یا نزدیکانتان که در سن بالا هستند احساس نگرانی دارید؟ آیا مادر شما هم هنگام بازگشت به خانه گاهی مسیر را گم می کند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : الهه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علائم اولیه و خطرناک آلزایمر


آیا شما هم درباره تغییرات رفتاری خود و یا نزدیکانتان که در سن بالا هستند احساس نگرانی دارید؟ آیا مادر شما هم هنگام بازگشت به خانه گاهی مسیر را گم می کند و پدرتان شروع به سوالات مکرر کرده و حرف های تکراری می زند؟ خب شاید این ها نشانه های آلزایمر باشند و شاید هم نه!


بیماری آلزایمر

به جای نگران شدن بهتر است اول علائم بیماری آلزایمر را بشناسید تا در صورت مواجهه با این شرایط، بهترین راه را انتخاب کنید.

علائم خطرناک بیماری آلزایمر

خیلی از افراد بیماری آلزایمر را با دمانس یا زوال عقل اشتباه می گیرند. آلزایمر یک بیماری است در حالی که دمانس یا زوال عقل، گروهی از علائم است که کاهش حافظه، اختلالات تفکر و عقل و منطق را شامل می شود و این علائم معمولا در آلزایمر وجود دارند.

در واقع دمانس می تواند از بیماری آلزایمر و چند بیماری دیگر ناشی شود.

علائم اولیه آلزایمر از این قرارند:

1- کاهش حافظه: اگرچه در بیماری آلزایمر، حافظه بلندمدت سالم به نظر می رسد، اما افراد مبتلا ممکن است اتفاقات گذشته های دور، یا حوادث و رویداد های مهم زندگی شان را نیز فراموش کنند.

البته هر کسی می تواند برخی جزئیات اتفاقی که در گذشته رخ داده و یا گفتگوهایی که در گذشته داشته را فراموش کند و نتواند آنها را درست به یاد بیاورد، اما افراد مبتلا به دمانس یا زوال عقل، کل رویداد و یا گفتگو را فراموش می کنند.

2- تکرار: افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است صحبت هایشان را تکرار کنند، مخصوصا داستان ها و توصیف وقایع را و هر مرتبه آن را با کلماتی خاص می گویند. آنها ممکن است یک سوال را چندین بار بپرسند و مهم نیست چند مرتبه جواب گرفته باشند.

3- مشکلات گفتاری: همه ما گاهی اوقات در انتخاب بهترین کلمه برای ساختن جمله مان مشکل داریم، اما مبتلایان به آلزایمر ممکن است به طور متعدد در پیدا کردن کلمات برای ایجاد و یا کامل کردن صحبتشان مشکل داشته باشند. بنابراین روش صحبت کردن آنها ممکن است غیر قابل کنترل و فهمیدن آن برای سایرین سخت باشد.

متاسفانه به دلایل متعدد، شیوع بیماری آلزایمر در جامعه ما رو به رشد است. البته همانطور که قبل تر هم گفتیم یکی از عوامل خطر بسیار مهم آن، شیوع بالای دیابت و مخصوصا دیابت نوع دو است

4- تغییرات شخصیتی: مبتلایان به آلزایمر ممکن است تغییرات یکدفعه ای در خلق و خو را داشته باشند. مثلا یکدفعه بدون دلیل خاصی احساساتی، غمگین و یا خوشحال شوند، گاهی اوقات نتوان آنها را از انجام کاری که از آن لذت می برند منصرف کرد، به تبلیغات تلویزیون به شدت اعتقاد پیدا کنند و یا نسبت به یکی از افراد خانواده (مخصوصا همسر) بدگمان شوند.

5- عدم اطلاع از مکان و زمان و احساس گیجی: خیلی از مبتلایان به آلزایمر به طور مکرر در مکان هایی که قبلا به خوبی آنجا را می شناختند گم می شوند. آنها ممکن است در انجام مسئولیت های سبک نیز مشکل داشته باشند، مثل غذا درست کردن و یا حمام کردن.

6- نداشتن بهداشت: خیلی وقت ها این ویژگی بارزترین علامت ابتلا به بیماری آلزایمر است. افرادی که قبل از بیماری همیشه به لباس ها و بهداشت خود شدیدا اهمیت می دادند، ممکن است لباس هایشان را دیر به دیر عوض کنند و یا از حمام رفتن بیزار شوند.

7- رفتار عجیب: همه ما گاهی وقت ها پیش می آید که مثلا کلیدمان را گم کنیم، اما افراد مبتلا به آلزایمر، شدیدا مستعد اینگونه رفتارها هستند، مثلا وسایلشان را در جاهای نامناسب و عجیب و غریب می گذارند، مثلا مسواک را در داخل یخچال می گذارند یا شیر را در کابینت.

تذکر

اگر یکی از دوستان و نزدیکان شما، هر یک از نشانه های بیماری آلزایمر را در رفتار و گفتار خود نشان داد نترسید. داشتن این علائم به این معنا نیست که فرد حتما به بیماری آلزایمر مبتلا شده، بلکه لازم است با مراجعه به پزشک سطح این اختلال و شدت و نوع بیماری فرد تعیین شود.

فراموشی در افراد پیر

آیا راهی برای تشخیص قطعی بیماری آلزایمر وجود دارد؟

همین چند روز پیش بود که خبرگزاری HealthDay News چنین خبری را منتشر کرد: در طی چند سال اخیر و بعد از مطالعات گسترده، محققان پی بردند که یک آزمایش قند خون می تواند با دقت 90 درصد، افراد در معرض دیابت را شناسایی کند.

این تست بر اساس مقادیر 10 نوع چربی خون استوار است که با اندازه گیری آنها در خون می توان شانس ابتلا به هر اختلال شناختی حتی خفیف و نیز آلزایمر را تشخیص داد، هر اختلالی که شامل کاهش حافظه و کاهش در توانایی تفکر و عملکرد های ذهنی باشد و به طور کلی مشکلات درگیر در بیماری آلزایمر.

سطوح پایین این 10 چربی در خون می تواند پیش بینی کننده شروع علائم زوال عقل باشد. این نتیجه ای است که محققان دانشگاه علوم پزشکی جورج تون به آن رسیدند.

این محققان هنوز نمی دانند چرا آن 10 چربی خون در افرادی که در معرض پیشرفت اختلالات شناختی و ذهنی هستند سطح پایین تری را دارند. در واقع هنوز به طور مشخص ارتباط مستقیم بین سطوح این چربی ها و بیماری آلزایمر تشخیص داده نشده است.

ماریا کاریلو نایب رئییس انجمن آلزایمر می گوید، چنین آزمایش قند خونی از سایر تست هایی که تا به حال برای تشخیص زودهنگام آلزایمر استفاده می شده، دقیق تر وکارآمدتر است.

پزشکان در حال حاضر برای تشخیص اختلالات مغزی از ام آر آی و PET استفاده می کنند که توانایی تشخیص آنها محدود است. استفاده از تست های خونی برای این منظور می تواند دقیق تر، ساده و راحت تر، کم تهاجمی تر، آسان تر و ارزان تر باشند.

متاسفانه به دلایل متعدد، شیوع بیماری آلزایمر در جامعه ما رو به رشد است. البته همانطور که قبل تر هم گفتیم یکی از عوامل خطر بسیار مهم آن، شیوع بالای دیابت و مخصوصا دیابت نوع دو است.

اما بدون شک تا زمانی که فرد در خصوص ابتلا به آلزایمر احساس خطر نکند و یا با دیدن علائم آن نیاز به پیگری مشکل را نبیند، هیچ وقت به مرحله انجام تست های تشخیصی نخواهد رسید.

در واقع این تست ها در مرحله تشخیص قطعی استفاده می شوند. پس به منظور تشخیص سریع تر و در نتیجه هموارتر کردن روند درمان و پیشگیری از تشدید بیماری، لازم است تغییرات وعلائم اولیه بیماری را بشناسیم.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

بیماری آلزایمر چیست؟

با علایم آلزایمر آشنا شوید

10 تصور غلط درباره آلزایمر

آلزایمر در زنان

آلزایمر احتمالا واگیر دارد

می‌توان آلزایمر را 10 سال زودتر پیش‌بینی کرد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.