تبیان، دستیار زندگی
با آغاز فصل بهار، شور و شوق باغبانی هم در بین بیشتر افراد، بیدار می‌شود. امروز چند رمز و راز کوچک باغبانی را ارائه خواهیم کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همگام با بهار


با آغاز فصل بهار، شور و شوق باغبانی هم در بین بیشتر افراد، بیدار می‌شود. امروز چند رمز و راز کوچک باغبانی را ارائه خواهیم کرد.


باغچه

گل‌هایی برای شکوفایی درختان

بسیاری از افراد نمی‌دانند زیر پای درختانی همچون چنار یا راش، دقیقاً چه گیاهانی بهتر رشد خواهند کرد. در وهله نخست باید در نظر داشت که کاشت هر نوع گیاهی در چنین فضای خاصی، فقط زمانی نتیجه می‌دهد که آن گیاه، ریشه عمیقی نداشته باشد. گیاهانی که ریشه سطحی دارند، معمولاً کمتر به مواد غذایی نیاز دارند و نیازهای اندک خود را نیز راحت تأمین می‌کنند. گل‌ها و گیاهان پیازی، از جمله نرگس، برای کاشت در نزدیک درختان مناسب هستند و می‌توانند به راحتی، جلوه باغچه یا حتی حیاط کوچک شما را تغییر دهند.

گل‌های پیازی حتی در کنار بوته‌ها نیز جلوه مناسبی دارند، به شرط آن که مقیاس‌ها به درستی رعایت شود. به عنوان مثال برخی زیرگونه‌های تزیینی زعفران‌های باغی، گل برف از تیره نرگسیان، سیکلامن یا نگون‌سار و سنبلک از تیره سوسنیان، جزو بهترین انتخاب‌ها برای کاشت در زیر درختان هستند، اما اگر به هر دلیل، خواهان رنگ و تنوع بیشتر در یک فضای کوچک هستید، می‌توانید با برخی گونه‌های بالارونده، جلوه درختان را چند برابر کنید. کلماتیس از خانواده آلاله‌ها، نیلوفرهای پیچ، خلر یا سنگنک، جزو بهترین گیاهان بالارونده‌ای هستند که با انواع بوته‌ها و درختان، همخوانی دارند.

جزئیاتی درباره کاشت

یک درخت، یک بوته یا حتی یک گلدان گل بعد از خرید، هر چه سریع‌تر باید کاشته شود. این کار احتمال آسیب رسیدن به آن را به ویژه بر اثر کم آبی، کاهش می‌دهد. بعلاوه، آبیاری گیاه تازه کاشته شده نیز مهم است. اگر این امکان را ندارید که گیاهان خریداری شده را به سرعت بکارید، بهتر است نخست به آن‌ها آب بدهید. سپس در یک محل مناسب و دور از جریان مستقیم باد نگه دارید و هرچه سریع‌تر آن را بکارید.

حجم حفره‌ای که برای کاشت هر گیاه مهیا می‌شود، معمولاً باید 30 تا 50 درصد بیشتر از حجم گلدان آن باشد. ریشه‌ها معمولاً در گلدان، به هم تابیده می‌شوند، در نتیجه بهتر است پیش از کاشت، آن‌ها را کمی آزاد کنید تا گیاه بتواند به سرعت در جای خود جا بیفتد. برای انجام این کار هم بهترین راه، خیس کردن ریشه‌هاست تا احتمال آسیب کمتر شود.

خرید بهترین گیاه اعم از درخت، درختچه، بوته و حتی گل، مستلزم توجه به برگ‌های آن است. البته درباره گل‌ها باید به تعداد غنچه‌ها به خصوص این که تا چه اندازه محکم و درشت هستند هم توجه کرد.

در کاشت هر گیاه، نکته مهم این است که حفره کاشت، آنقدر عمیق نباشد که ریشه‌ها از دریافت اکسیژن هوا محروم بمانند. خاکی که اطراف گیاه تازه کاشته شده ریخته می‌شود، باید مخلوطی از خاک برداشت شده از محل و کود کمپوست باشد. این کار نه تنها در اصلاح ساختار خاک موثر است، بلکه حتی مواد مغذی ضروری را هم در مهم‌ترین مرحله از رشد گیاه، تأمین خواهد کرد.

گلدان‌های پشت پنجره

درست است که زمان کاشت بسیاری از گل‌های پیازی سپری شده، اما اگر تمایل دارید گیاهی را از مرحله بذر، پشت پنجره پرورش دهید، شاید بهترین انتخاب در زمان حاضر، کاشت گل همیشه بهار باشد. نخست لازم است ته گلدان، سوراخ‌های مناسبی برای زهکشی آب تعبیه کنید، سپس با استفاده از قطعات شکسته سفال، روی سوراخ‌ها را بپوشانید تا با هر بار آبیاری، مواد مغذی خاک از گلدان شسته نشود. سپس مقداری از خاک و کود کمپوست را به آن اضافه کنید.

به یاد داشته باشید استفاده از کودهای زیستی فسفاته بارور، می‌تواند موثر باشد، زیرا این گیاه به شدت به تهویه مناسب نیاز دارد. عمق کاشت بذرها نیز نباید بیشتر از چهار یا حداکثر پنج سانتی‌متر باشد. همیشه بهار، گیاهی سریع‌الرشد است که نور کامل خورشید و سایه نسبی را طلب می‌کند. بذرهای همیشه بهار معمولاً پس از ده روز به بار خواهند نشست. برخی باغبان‌ها ترجیح می‌دهند پیش از کشت بذر گیاهان گل‌دار، نخست قدری پوشش سبز بوته‌ای از جمله شمشادهای پاکوتاه کوچک و دیر رشد یا حتی عشقه را در گلدان بکارند تا پس از رویش گل‌ها، منظره متفاوتی در گلدان ایجاد شود.

باغچه

دقت هنگام خرید

باید به یاد داشت كه درختان و درختچه‌ها، اغلب نقاط کانونی باغ، باغچه یا حتی حیاط کوچک شما را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین بهتر است پیش از خرید آن‌ها، علاوه بر وقت کافی برای انتخاب درست به دقت عمل کنید. مهم‌ترین مسئله در انتخاب درختان، توجه به آینده و زمان اوج شکوفایی گیاه است. بسیاری از افراد حین خرید درخت، فقط ابعاد و شرایط حاضر آن را مدنظر قرار می‌دهند، در حالی که یک درخت به هیچ وجه یک بوته یا گیاه گل‌دار نیست و طی چند سال به سرعت رشد خواهد کرد.

بدون تردید، بهترین فصل برای کاشت درختان و درختچه‌ها پاییز است، زیرا تا فرا رسیدن بهار، درخت زمان کافی را برای سازگاری با شرایط جدید خواهد داشت. با این که درختان و درختچه‌های بزرگ‌تر همیشه گران‌تر هستند، اما باید به یاد داشت كه آن‌ها لزوماً بهترین نیستند. یک درخت یا درختچه بزرگ معمولاً به سختی با محیط جدید سازگار می‌شود و تغییرات محیطی نیز به سرعت آن را متأثر خواهد کرد. در نتیجه شاید مجبور باشید چند برابر، هزینه و وقت صرف نگهداری از آن کنید.

انتخاب با شماست

خرید بهترین گیاه اعم از درخت، درختچه، بوته و حتی گل، مستلزم توجه به برگ‌های آن است. البته درباره گل‌ها باید به تعداد غنچه‌ها به خصوص این که تا چه اندازه محکم و درشت هستند هم توجه کرد. توصیه می‌شود از خرید گیاهانی که سطح خاک گلدان آن‌ها با خزه، علف هرز یا حتی گلسنگ پوشیده شده، اجتناب کنید؛ زیرا این موارد نشان‌دهنده شرایط نامناسب نگهداری گیاه است. پیش از خرید، کمی گلدان را تکان دهید، اگر خاک وضع بی‌ثباتی داشت و به اطراف پراکنده شد، از خرید آن چشم‌پوشی کنید، زیرا ریشه‌های قوی و محکم، خاک را هم در جای خود ثابت نگه می‌دارند.

مترجم: فرناز حیدری/‌ کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_yavari

برگرفته از گروه: دنیای گیاهان و حیوانات

مطالب مرتبط:

ویژه نامه «باغ سبز؛ گلدان سبز» 

فواید شگفت‌انگیز گل و گیاه خانگی

آشنایی با انواع گلدان‌های یک باغ