تبیان، دستیار زندگی
آب آهک به محض مخلوط شدن با گاز co2 به رنگ سفید شیری در می آید. مواد شیمیایی داخل آب آهک با گاز co2 موجود در بازدم ترکیب می شوند و پودر سفید رنگی را می سازند که در آب حل نمی شود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تنفس شیمیایی

تنفس شیمیایی

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

تشخیص وجود گاز CO2 در بازدم انسان

مواد و وسایل

  • آب آهک
  • نی
  • ظرف نیم لیتری
تنفس شیمیایی

روش

ظرف را تا نیمه از آب آهک پر کنید.

از نی برای انتقال بازدم به داخل آب آهک استفاده کنید.

عمل را آن قدر ادامه دهید تا یک  رنگ، مشخص مشاهده شود.

نتیجه

آب آهک زلال به رنگ شیری در می آید.

اما چرا

آب آهک به محض مخلوط شدن با گاز CO2   به رنگ سفید شیری در می آید. مواد شیمیایی داخل آب آهک با گاز  CO2  موجود در بازدم ترکیب می شوند و پودر سفید رنگی را می سازند که در آب حل نمی شود.

این پودر را سنگ آهک می نامند. اگر مایع برای چند ساعت بی حرکت بماند، پودر سنگ آهک ته نشین می شود.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی