تبیان، دستیار زندگی
مات یا غیر شفاف یعنی این که نور از آن عبور نمی کند و در واقع شخص نمی تواند داخل آن را ببیند. ذرات حل نشده ی آهک به صورت موقت در آب معلق هستند و همین ذرات سبب می شوند که آب شیری رنگ و غیر شفاف به نظر آید....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آب آهک

آب آهک

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

ساختن یک محلول آزمایشی برای دی اکسید کربن

مواد و وسایل

  • آهک که برای درست کردن ترشی به کار می رود،
  • قاشق غذا خوری،
  • 2 ظرف شیشه ای یک لیتری با در پوش

آب آهک

روش

یکی از ظرف ها را پر از آب کنید.
یک قاشق آهک به آن اضافه کنید و هم بزنید.
درپوش ظرف را بگذارید. آن را برای یک شب بی حرکت قرار دهید.
آب صاف شده این ظرف را به ظرف دیگر منتقل کنید. دقت کنید که آهک ته نشین شده وارد ظرف دوم نشود.
در ظرف را ببندید. این آب آهک در سایر آزمایش هایی که جهت تشخیص وجود دی اکسید کربن انجام می شود قابل استفاده است.

نتیجه

ابتدا مایع شیری رنگ و غیر شفاف است. ذرات بزرگ آهک شروع به ته نشین شدن می کنند. بعد از یک شب بی حرکت بودن، مایعی کاملا شفاف به دست می آید.

اما جرا

مات یا غیر شفاف یعنی این که نور از آن عبور نمی کند و در واقع شخص نمی تواند داخل آن را ببیند. ذرات حل نشده ی آهک به صورت موقت در آب معلق هستند و همین ذرات سبب می شوند که آب شیری رنگ و غیر شفاف به نظر آید.

مدتی طول می کشد تا تمام ذرات ته نشین شوند. آب زلال، باقیمانده ی یک محلول اشباع شده از آب آهک است. این آب باید، برای جلوگیری از حل شدن دی اکسید کربن موجود در هوا، در ظرف در بسته بماند.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی