تبیان، دستیار زندگی
مولکول های آب به یکدیگر جذب می شوند و وقتی به حد کافی نزدیک شدند، به هم می چسبند. این مولکول ها مانند جعبه های مکعبی به یکدیگر نمی چسبد، بلکه بین آن ها فضاهایی وجود دارد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یخ رشد کننده

یخ رشد کننده

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

نشان دادن این که آب هنگام یخ زدن منبسط می شود.

مواد و وسایل

  • یک عدد نی
  • یک شیشه ی شیر نوازد

  • ماژیک با رنگ ثابت
  • خمیر مدل سازی به اندازه ی یک تیله

روش

گلوله ی خمیر را ته ظرف بچسبانید.
ظرف را پر از آب کنید.
چهار یا پنج قطره رنگ به آن اضافه کنید و هم بزنید.
به آرامی نی را داخل آب رنگی فرو کنید.
سر نی را داخل خمیر فرو ببرید. در این حالت نی به حالت عمودی می ایستد.
به آرامی تمام آب ظرف را خالی کنید.
ارتفاع آب داخل نی را با ماژیک علامت بزنید.
مدن 5 ساعت ظرف را داخل یخدان یخچال بگذارید.

نتیجه:

ارتفاع آب منجمد شده، بالاتر از علامت قبلی است.

اما چرا

مولکول های آب به یکدیگر جذب می شوند و وقتی به حد کافی نزدیک شدند، به هم می چسبند. این مولکول ها مانند جعبه های مکعبی به یکدیگر نمی چسبد، بلکه بین آن ها فضاهایی وجود دارد. مولکول های آب مایع، حجم کمتری را اشغال می کنند، زیرا در دماهای بالا مولکول ها دارای انعطاف بیشتری هستند و بیشتر انباشته می شوند.

زمانی که دما پایین می آید، مولکول ها به یکدیگر می چسبند و تشکیل یک ساختمان شش گوش می دهند. این ساختمان یخی زیاد انعطاف ندارد و نسبت به همان تعداد مولکول آب مایع، جای بیشتری را اشغال می کند.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی