تبیان، دستیار زندگی
خیلی از مایعات در دمای پایین تری از آب منجمد می شوند. بیشتر ماده ی منجمد شده در آب میوه، آب است. مکعب منجمد آب میوه ترکیبی است از مواد منجمد و غیر منجمد و به همین سبب آسان تر خورده می شود.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قعطات یخ زده ی آب پرتقال

قطعات یخ زده ی آب پرتقال

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

تعیین این که آیا آب پرتقال هم مانند آب معمولی یخ می زند؟

مواد و وسایل

  • آب پرتقال
  • قالب مخصوص یخ
  • یخچال

روش

نیمی از قالب یخ را آب پرتقال بریزید.

نیمه ی دیگر را از آب پر کنید.

قالب را برای یک شب در یخچال بگذارید.

مکعب های یخی را خارج کنید.

سعی کنید با دقت یک مکعب یخ و یک مکعب آب پرتقال را گاز بزنید.

نتیجه

آب پرتقال و آب معمولی هر دو تبدیل به یخ شده اند. آب پرتقال منجمد شده به سختی یخ نیست، یعنی آب پرتقال به سادگی جویده می شود.

اما چرا

هر دو مایع، انرژی خود را از دست داده اند و از حالت مایع به حالت جامد تبدیل گشته اند. آب پرتقال به سختی آب معمولی نیست، زیرا تمام مواد داخل آب پرتقال منجمد نشده اند. خیلی از مایعات در دمای پایین تری از آب منجمد می شوند. بیشتر ماده ی منجمد شده در آب میوه، آب است. مکعب منجمد آب میوه ترکیبی است از مواد منجمد و غیر منجمد و به همین سبب آسان تر خورده می شود.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی