تبیان، دستیار زندگی
بلورهای نمک، جهت تبدیل به ذرات ریز و حل شدن در آب، به انرژی زیاد نیاز دارند. این انرژی از طریق گرما از آب به دست می آید، و گرفتن گرما، باعث سرد تر شدن آب می شود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آب سردتر

آب سردتر

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

پایین آوردن دمای آب یخ

مواد و وسایل

یک قوطی کوچک فلزی

دماسنج

یک قاشق غذاخوری نمک

آب سردتر

یخ خرد شده

روش

قوطی را پر از یخ خرد شده کنید.

یخ ها را با آب بپوشانید.

دماسنج را درون آن بگذارید.

پس از 30 ثانیه دمای آب یخ را اندازه گیری کنید.

یک قاشق نمک به آب یخ بیفزایید و با دماسنج به آرامی آن را هم بزنید.

پس از 30 ثانیه مجددا دما را اندازه گیری کنید.

نتیجه:

زمانی که نمک به آب اضافه می شود، دمای آن پایین می آید.

اما چرا

بلورهای نمک، جهت تبدیل به ذرات ریز و حل شدن در آب، به انرژی زیاد نیاز دارند. این انرژی از طریق گرما از آب به دست می آید، و گرفتن گرما، باعث سرد تر شدن آب می شود.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی