تبیان، دستیار زندگی
آهن موجود در سیم ظرفشویی با سرکه ترکیب می شود و استات آهن را تولید می کند. آمونیاک خانگی که نام شیمیایی آن هیدروکسید آمونیوم است، به محض تماس با استات آهن ایجاد واکنش می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلوله ی سبز

گلوله ی سبز

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

تهیه ی گلوله ی ژله مانند و سبز رنگ از مواد با مخلوط کردن دو مایع

گلوله ی سبز

مواد و وسایل

سرکه

سیم ظرفشویی (پشم فولاد)

آمونیاک خانگی

قاشق غذا خوری

دو شیشه ی نوزاد.

یک درپوش

روش

نیمی از یکی از شیشه ها را با سیم ظرفشویی پر کنید.

آنقدر سرکه روی آن بریزید تا روی آن پوشیده شود.

در شیشه را ببندید و روی آن بنویسید: استات آهن برای 5 روز ظرف را بی حرکت بگذارید.

یک قاشق از مایع استات آهن را روی شیشه ی دوم بریزید.

یک قاشق هم آمونیاک به آن اضافه کنید و هم بزنید.

نتیجه:

بلافاصله یک ماده ی ژله مانند به رنگ سبز تشکیل می شود.

اما چرا

آهن موجود در سیم ظرفشویی با سرکه ترکیب می شود و استات آهن را تولید می کند. آمونیاک خانگی که نام شیمیایی آن هیدروکسید آمونیوم است، به محض تماس با استات آهن ایجاد واکنش می کند که می توان آن را چنین نوشت:

هیدروکسید آمونیوم + استات آهن، به دست می دهد: استات آمونیوم + هیدروکسید آهن

توجه کنید که در این جا مبادله ای از مواد صورت پذیرفته و هیچ چیز جدیدی تولید نشده است. آمونیوم، آهن، هیدروکسید استات به همان حالت قبلی وجود دارد. ولی ترکیب دو ماده، یک نتیجه ی متفاوت می دهد:

مواد اصلی مایع هستند و محصول آن ها یک ژله است. مواد اولیه ی یک واکنش شیمیایی، ابتدا تجزیه و سپس ترکیب شده اند تا محصولی را تولید کنند و هیچ ماده ی اساسی جدیدی تولید نشده است.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی