تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب، ساختمان‌هایی را معرفی کرده‌ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلاً برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی‌لرزد و فقط جابه‌جا می‌شود!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فناوری در معماری


در این مطلب، ساختمان‌هایی را معرفی کرده‌ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلاً برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی‌لرزد و فقط جابه‌جا می‌شود!


هتل دیسک آبی

فناوری در معماری

در چند سال گذشته، دبی به خانه شیک‌ترین، بهترین و لوکس‌ترین هتل‌های دنیا تبدیل شده است. از برج‌العرب گرفته تا ساختمان‌های زیبای دیگر. اما گویا قرار است این شهرِ مملو از ساخته‌های بشری، محل سکونت نخستین هتل زیرآبی دنیا نیز باشد. هتل Water Discus دو دیسک بزرگ است که یکی در آب و دیگری در بالای آب قرار گرفته‌اند. این هتل، 22 اتاق عایق صدا در دل اقیانوس و در عمق 10 متری دارد.

Taipei 101

فناوری در معماری

این ساختمان عظیم‌الجثه تا پیش از سال 2010 و ساخته شدن برج خلیفه در دبی، بلندترین ساختمان دنیا به شمار می‌رفت. این برج 101 طبقه دارد. از نظر تأمین و مدیریت انرژی و طراحی، جایزه‌های متعددی گرفته است و بلندترین ساختمان دوست‌دار محیط زیست دنیا به شمار می‌رود. پنجره‌های دوجداره تا 50 درصد از ورود گرمای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند و 30 درصد از آب مورد نیاز ساختمان نیز بازیابی می‌شود. اینترنت ماهواره‌ای و فایبر اپتیک نیز از همان ابتدا در این ساختمان وجود داشتند و به طور دایم در حال به‌روزرسانی هستند. این برج در تایوان قرار دارد.

Apple Campus 2

فناوری در معماری

این ساختمان زیبا که شبیه دونات بزرگی دیده می‌شود یکی از شهرک‌های فناوری اپل است و دیوارها و سقف این ساختمان، با پانل‌های جذب انرژی خورشیدی پوشانده شده‌اند تا بخشی از انرژی لازم برای داخل ساختمان را تأمین کند. این ساختمان مملو از آزمایشگاه‌های R&D (تحقیق و توسعه)، بخش‌های تست و تالار سخنرانی با دو هزار صندلی است که رقیبی در دنیا ندارد. Campus 2 در کوپرتینو در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد.

The Kingdom Tower

فناوری در معماری

برج پادشاهی، در حال حاضر در حال ساخت و در شهر جده در عربستان سعودی است و قرار است بلندترین برج دنیا و نخستین ساختمانی بشود که ارتفاع آن به یک کیلومتر می‌رسد. فقط تماشای این برج هم به آدم سرگیجه می‌دهد. برج پادشاهی به شکل مثلث و شیب‌دار ساخته می‌شود تا در برابر باد، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. داخل این ساختمان، 59 آسانسور قرار دارد که هر ده متر را در عرض یک ثانیه طی می‌کنند.

Sky City One

فناوری در معماری

به نظرتان برای ساخت یک آسمان‌خراش، چقدر زمان لازم است؟ ده ماه؟ چند سال؟ شاید جالب باشد بدانید برج‌های Sky City در عرض 90 روز ساخته شده‌اند. البته 120 روز هم مراحل پیش ساخت آن طول کشیده تا این برج‌های 838 متری از زمین بروند و سر به آسمان بکشند. دلیل سریع ساخته شدن این ساختمان، استفاده از مواد و مصالح پیش ساخته بوده است. تقریباً 95 درصد از مصالح این برج در کارخانه ساخته و در این اینجا سرهم شده‌اند. حقیقت این است که مراحل ساخت مواد پیش ساخته، حدود 6 ماه زمان برده است و 90 روز فقط زمانی است که این قطعات روی هم سوار شده‌اند. این ساختمان در چین واقع شده است.

Torre Agbar

فناوری در معماری

این برج جالب توجه در اسپانیا و شهر بارسلونا قرار دارد و جذابیت آن، استفاده هوشمندانه از نور است. Torre Agbar حدود 4500 لامپ LED دارد که در شب، نورافشانی‌های بسیار جالبی دارند. نمای این ساختمان در شب می‌درخشد و تصاویر جالبی با نور نمایش می‌دهد. البته از آن جالب‌تر، هزاران حسگر گرمایی موجود در ساختمان است که در همه جای نمای آن قرار دارند و دمای بیرون را رصد می‌کنند و در نتیجه، پنجره‌ها و منفذهای ساختمان را باز و بسته می‌کنند.

Samsung HQ

فناوری در معماری

ساختمان مرکزی سامسونگ نیز که مرکز تحقیق و توسعه محصولات این شرکت کره‌ای است، جزو ساختمان‌های خاص به حساب می‌آید. این ساختمان، 10 طبقه دارد و به طور جالبی نماد طبیعت در داخل ساختمان است. سه طبقه از آن باغ است که انواع درختان و مسیر پیاده روی و استراحت برای کارمندان این کمپانی دارد. سقف شیشه‌ای بزرگ این بنا نیز نمای 360 درجه از طبیعت و آسمان خدا را به ساکنین ارائه می‌دهد. این دفتر در سن خوزه آمریکا واقع شده است.

Hearst Tower

فناوری در معماری

از دیگر ساختمان‌های دوست‌دار محیط زیست باید به برج Hearst اشاره کرد. این ساختمان اداری در نیویورک قرار دارد. کف‌پوش‌های این ساختمان، رسانا هستند. همه لوله‌هایی که در دیوار کار شده‌اند، از جنس پلی اتیلن هستند و به چرخش آب به منظور خنک سازی فضا کمک می‌کنند.

منبع: برترین‌ها


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: haniehz

برگرفته از انجمن: دانش و فن آوری