تبیان، دستیار زندگی
فرش، همواره یکی از اصلی‌ترین ملزومات زندگی ایرانیان بوده و علاوه بر این، قالیبافی یکی از اصیل‌ترین و شناخته شده‌ترین هنرهای ایرانیان است که در سراسر جهان، زبانزد هنرشناسان و هنردوستان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«فرش»؛ دستباف یا ماشینی؟


فرش، همواره یکی از اصلی‌ترین ملزومات زندگی ایرانیان بوده و علاوه بر این، قالیبافی یکی از اصیل‌ترین و شناخته شده‌ترین هنرهای ایرانیان است که در سراسر جهان، زبانزد هنرشناسان و هنردوستان است.


فرش

در زندگی ما ایرانیان، فرش هیچ گاه از خانه‌هایمان قابل حذف نبوده است و چه بسا در دوره‌ای برای مردم طبقه متوسط که از مبلمان استفاده نمی‌کردند، فرش مهم‌ترین اسباب آن خانه بوده و اهالی خانه به جای نشستن بر مبلمان و صندلی، از فرش و پشتی استفاده می‌کردند. با گذشت زمان، این حجم استفاده از فرش، شاید کمتر شده باشد و در اکثر خانه‌های ایرانی امروزه مبلمان وجود دارد، اما استفاده از فرش، هیچ گاه به طور کامل حذف نشده است و شاید حتی بتوان گفت بهای بیشتری به فرش داده می‌شود. از گذشته تاکنون، بسیاری از غربی‌ها که به ایران سفر می‌کردند، اولین سوغاتی که سراغش را می‌گرفتند، فرش دستباف ایرانی بوده است، البته در استفاده‌های معمول در خانه‌ها، فرش‌های ماشینی بیشتر مورد توجه هستند، چون قیمت پایین‌تری دارند، ولی ناگفته نماند که فرش‌های ماشینی هم طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی دارند.

فرش دستباف ایرانی

فرش‌های دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شوند که لچک ترنج، بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرش‌هایی که در خانه‌های ایرانیان می‌بینید، طرح ترنج است که حاشیه‌هایی پهن در اطراف و طرح‌های بیضی و دایره‌ای در میانه دارد و این طرح از معماری دوره اشکانیان الهام گیری شده است.

فرش دستباف علاوه بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد، ویژگی‌های برتر دیگری هم دارا است که می‌تواند تردید شما در مورد اینکه ماشینی یا دستباف بخرید را برطرف کند. فرش‌های دستباف از دور و نزدیک، جلوه خوبی دارند و درخشنده‌اند، اما فرش‌های ماشینی، فقط از دور جذاب هستند و اگر در طرح و رنگ و بافتشان دقت کنید، در مرغوب‌ترینشان هم ایراداتی پیدا می‌کنید. فرش‌های دستباف با گذشت زمان، درخشنده‌تر می‌شوند، اما فرش ماشینی پس از چند سال استفاده، از جلوه و جلایش کم می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مهم فرش دستباف این است که در تابستان سرد است و در زمستان گرم، اما فرش ماشینی به خاطر مواد پلاستیکی‌اش این ویژگی را ندارد. فرش دستباف هیچ مشکلی برای سلامتی افراد به وجود نمی‌آورد، اما فرش ماشینی به مرور زمان پرزهایش در هوا معلق می‌شود و می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

یکی از ویژگی‌های مهم فرش دستباف این است که در تابستان سرد است و در زمستان گرم، اما فرش ماشینی به خاطر مواد پلاستیکی‌اش این ویژگی را ندارد. فرش دستباف هیچ مشکلی برای سلامتی افراد به وجود نمی‌آورد، اما فرش ماشینی به مرور زمان پرزهایش در هوا معلق می‌شود و می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند. فرش دستباف هر چه بیشتر پا بخورد و هر چه بیشتر بماند، ارزش مالی و هنری‌اش بیشتر می‌شود، درحالی‌که فرش ماشینی را باید چند سال یک بار عوض کنید و فرش ماشینی قدیمیتان نه تنها ارزش هنری پیدا نمی‌کند، كه حتی به قیمت خیلی کمی خریداری خواهد شد.

نکته مهمی که در خرید فرش دستباف باید توجه کنید این است که گاهی در ابعاد بعضی فرش‌های دستباف، اختلاف کمی وجود دارد. برای اینکه این عیب را متوجه شوید، فرش را از وسط تا زده و روی هم بیاورید تا مطمئن شوید گوشه‌ها روی هم قرار می‌گیرد. مسئله دیگر در مورد رنگ فرش است، برای این که خیالتان راحت شود که فرش مرغوبی خواهید خرید، قبل از پرداخت وجه به فروشنده، با یک دستمال نم‌دار روی قسمتی از فرش بکشید، اگر رنگ آن مصنوعی باشد فرش به دستمال رنگ می‌دهد. رنگ فرش باید به اندازه کافی غنی باشد. باید تمام قسمت‌های پرز و نخ فرش، یکدست رنگ شده باشد و یکی از راه‌های شناختن رنگ طبیعی از مصنوعی، این است که رنگ مصنوعی پررنگ و جیغ است و به راحتی می‌توانید آن را تشخیص دهید.

فرش

فرش ماشینی

یکی از مزایای اصلی فرش ماشینی، قیمت پایین آن است، اما در مقابل، ویژگی‌هایی دارد که این را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مواد به کار رفته در بافت فرش متفاوت هستند، نایلون، اولفین، پشم و اکریلیک و پلی استر از جمله این مواد هستند که هرکدام ویژگی خاصی به فرش می‌دهند. فرش‌های نایلونی بسیار بادوام هستند، چرا که به راحتی تغییر شکل نمی‌دهند و نسبت به بقیه، قیمت کمتری دارند، اما گرد و غبار را بسیار به اطراف منتقل می‌کنند. فرش‌هایی که در آن‌ها اولفین به کار رفته در برابر رطوبت بادوام هستند و برای مناطق آب و هوایی مرطوب مناسبند و به سادگی هم می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید، اما در گذر زمان تغییر شکل می‌دهند. فرش‌های پشمی هم با وجود اینکه در برابر عوامل محیطی مقاوم‌اند، اما خیلی سخت تمیز و شسته می‌شوند و وقتی هم که مرطوب شوند، بوی بدی می‌دهند، اما فرش‌های اکریلیک و پلی استر در اثر استفاده زیاد، پرزهایشان کنده شده و کم می‌شود و به مرور زیبایی‌شان از بین می‌رود.

فرش‌های تزیینی

فرش‌های تزیینی که این روزها خیلی زیاد هم مورد توجه خانم‌ها قرار گرفته و به اصطلاح مد شده است، هزاران طرح و رنگ و بافت متفاوت دارد که می‌تواند هر کسی را جذب کند، اما اگر شما از آن دسته افرادی باشید که کیفیت را به زیبایی ترجیح می‌دهید، بهتر است این فرش‌ها را نخرید، برخی از این فرش‌ها جز زیبایی و تزیینی بودن، هیچ مزیتی ندارند و فقط دردسر تمیز کردن مداوم آن‌ها است. این فرش‌های تزیینی پس از مدت کوتاهی پا خوردن، پرزهایشان به مرور جدا شده و تمام خانه را پر می‌کنند، چون معمولاً بافت‌های محکمی ندارند. علاوه بر این، به خاطر بافت‌های بلند و برجسته‌شان، بیش از فرش‌های معمولی، گرد و غبار آشغال‌های ریز در خود جمع می‌کنند و شما به طور مداوم باید آن را تمیز کنید.

مسئله دیگر، نشستن روی این فرش‌ها است که اصلاً احساس خوشایندی به شما نمی‌دهد و به خاطر بافت سفت و سخت آن‌ها اصلاً مناسب نیستند. در آخر این که در خرید هر نوع فرش دستباف، ماشینی و تزیینی، مسئله مهم، تراکم گره‌های فرش می‌باشد؛ هر چه پرزها و شانه‌های ماشینی، پرتراکم‌تر باشد، فرش شما مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر است و دوام بیشتری هم خواهد داشت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sztohidi

برگرفته از گروه: تزیینات و دکوراسیون