تبیان، دستیار زندگی
ابزارهای تشخیص دستور‌های حرکتی کنونی همچون Galaxy S4 سامسونگ عمدتا از دوربین شان برای تشخیص دستورات حرکتی استفاده می‌کنند، گذشته از مصرف باتری بسیار بالایی که چنین امکانی برای شما در پی خواهد داشت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با دستان خود همه چیز را کنترل کنید


ابزارهای تشخیص دستور‌های حرکتی کنونی همچون Galaxy S4 سامسونگ عمدتا از دوربین شان برای تشخیص دستورات حرکتی استفاده می‌کنند، گذشته از مصرف باتری بسیار بالایی که چنین امکانی برای شما در پی خواهد داشت برای استفاده از آن شما مجبورید تا دستگاه را از جیبتان در بیاورید و سپس از آن استفاده کنید.

با دستان خود همه چیز را کنترل کنید

سامانه جدید AllSee که در دانشگاه واشنگتون توسعه داده شده است بر این مشکلات غلبه کرده و توانسته دستگاهی را عرضه کند که می‌تواند با استفاده از سیگنال‌های بی‌سیم به عنوان منبع انرژی و البته مهم تر از آن ابزاری برای تشخیص دستورات حرکتی شما استفاده کند.

سامانه‌ی AllSee می‌تواند با استفاده از یک گیرنده بسیار کوچک و کم مصرف امواج گذرنده از اطراف شما را شناسایی و از آن برای تشخیص حرکات کاربر استفاده کند. حرکات مختلف شما منجر به ایجاد تغییرات مختلفی در شدت امواج دریافتی گیرنده و در نتیجه شناسایی دستور حرکتی شما توسط دستگاه می‌شود.

با دستان خود همه چیز را کنترل کنید

این نخستین باری است که یک سیستم تشخیص دستورات حرکتی با قیمتی کمتر از یک دلار و البته بدون نیاز به باتری ساخته می‌شود، می‌توان حتی از امواج رادیویی تلویزیونی نیز برای تامین انرژی و منبع تشخیص حرکات استفاده کرد. گروه UW با ساخت نمونه‌ی اولیه‌ی AllSee و اتصال آن به یک گوشی هوشمند اولین آزمایش‌ها را بر روی آن انجام دادند.

به گفته‌ی آن‌ها نمونه‌ی اولیه می‌توانستند حرکات دست را در 90 درصد موارد از فاصله‌ی 60 سانتی متری به خوبی تشخیص دهد.

این حرکات شامل هل دادن و کشیدن برای زوم کردن به داخل و بیرون و بالا و پایین بردن دست برای تغییر صدای موسیقی در حال پخش بود. به علاوه زمان پاسخ حسگر زیر 80 میکروثانیه بود که این 1000 بار از یک پلک زدن هم سریع تر است.

مصرف انرژی بسیار پایین این سامانه این امکان را فراهم می‌آورد که بتوان آن را همواره روشن نگاه داشت بی آن که نگرانی بابت مصرف باتری داشت. البته این تیم برای جلوگیری از اجرای دستورات ناخواسته دستور شروعی را هم برای این ابزار تعریف کرده اند تا تنها دستورات مورد نظر کاربر در زمان نیاز اجرا شوند. گذشته از کاربرد این ابزار در دستگاه‌های همراه همچون گوشی‌های هوشمند می‌توان از این ابزار در وسایل خانگی نیز بهره برد برای مثال می‌توانید با یک حرکت لامپ را خاموش یا درب را باز کنید، چه بسا روزی هم برسد که بی آن که برخیزید و تنها با یک حرکت دست بتوانید تمامی ابزارهای موجود در خانه را کنترل کنید.

به کمک حسگر ژیروسکوپ و شتاب‌سنج، تمامی حرکات دست کاربر به جهات مختلف قابل شناسایی است و فوجیتسو قصد دارد آن را با یک نمایشگر پوشیدنی بر روی سر همراه کند تا کاربر بتواند به سادگی با کمک آن دستورات را اجرا و نتایج را مشاهده کند

تصور کنید روزی که با استفاده از اینترنت اشیا بتوانید همه چیز را در کنترل حرکات انگشتان خود داشته باشید بی آنکه نیاز به صفحه نمایش اضافی داشته باشید در حالی که یک عینک هوشمند به چشم دارید و می‌توانید تمامی دستورات ، حتی تایپ کردن را بی هیچ زحمتی انجام دهید.

هم اکنون روز به روز تعداد ابزار‌های پوشیدنی جدیدی که به بازار عرضه می‌شوند در حال افزایش است. بسیاری از این فناوری‌ها در محیط‌های کاری جهت هر چه آسان‌تر‌کردن کار یا سرعت بخشیدن و یا تمرین‌کردن مشاغل حساس به کار می‌روند. به کمک همین ایده فوجیتسو تصمیم به تولید دستکشی گرفته است که بتواند در محیط کار از دو روش لمس و حرکات اشاره‌ای دستورات کاربر را فهم و اجرا کند.

با دستان خود همه چیز را کنترل کنید

از آن جایی که تلفن‌های‌هوشمند و تبلت‌ها در بسیاری از موارد قابلیت کاربردی‌شدن را ندارند و استفاده از آن‌ها غیر‌ممکن می‌باشد، طراحی این دستکش به گونه‌ای است که کاربر می‌تواند به کمک آن از هر دو دست خود برای کار استفاده کند؛ ضمن اینکه از آسیب‌دیدن یا آلوده شدن سایر دستگاه‌ها -که دستورات را اجرا می‌کنند- نیز جلوگیری می‌کند.

این ابزار به حسگرهای تماسی در سر انگشتان و تگ خوان NFC مجهز است که آن را قادر می‌کند تا ابزار دیجیتالی را که با آن کار می‌کند به راحتی شناسایی نماید؛ ضمن اینکه دستورات مشخصی نیز برای آن از پیش تعریف شده‌اند که کاربر با کمک آن می‌تواند به ابزار فرمان دهد.

با دستان خود همه چیز را کنترل کنید

به کمک حسگر ژیروسکوپ و شتاب سنجی که در این ابزار قرار گرفته است، تمامی حرکات دست کاربر به جهات مختلف قابل شناسایی است و فوجیتسو قصد دارد آن را با یک نمایشگر پوشیدنی بر روی سر همراه کند تا کاربر بتواند به سادگی با کمک آن دستورات را اجرا و نتایج را مشاهده کند. این دستکش برای مواردی که کاربر در عین نیاز به دو دست می‌خواهد با ابزارهای دیجیتالی اطراف خود کار کند راه حل خوبی به شمار می‌رود.عمر باتری این دستکش حدود 9 ساعت است که برای یک روز کاری معمولی، مناسب خواهد بود.

میزان مصرف انرژی این ابزار نیز به طور خودکار با خاموش‌کردن موقت NFC در مواردی که به آن نیاز نیست کاهش می‌یابد تا عمر باتری آن افزایش یابد.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از زومیت