تبیان، دستیار زندگی
معرفی مختصر کتابهای شعری با عناوین: «ناشکر نیستم که پس از سال‌های عشق»، «گنجینه شفاهی تایباد»، «چشم اسفندیار» «گهواره‌ای روی گسل» و «اقیانوسی از انگور» .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گهواره ای روی گسل


معرفی مختصر کتابهای شعری با عناوین: «ناشکر نیستم که پس از سال‌های عشق»، «گنجینه شفاهی تایباد»، «چشم اسفندیار»  «گهواره‌ای روی گسل» و «اقیانوسی از انگور» .

«ناشکر نیستم که پس از سال‌های عشق»

«ناشکر نیستم که پس از سال‌های عشق»

تازه‌ترین غزل‌های علی اصغر ذاکری در دفتری با عنوان «ناشکر نیستم که پس از سال‌های عشق» منتشر شد.

این دفتر شامل 28 غزل است که اغلب با مضامین عاشقانه سروده شده‌اند. «رد پا»، «تار موی تو»، «شاهکار بی بدیل»، «جنگل»، «مسیح شعر»، «شوکران»، «اعتراض»، «سی سالگرد» و «فرصت عشق» عنوان‌های برخی از شعرهای این مجموعه‌اند.

در یکی از غزل‌های این کتاب با عنوان «جنگل» می‌خوانیم:

«من جنگلم، از دور می‌آیی تبر در دست

پیداست از کاری که خواهی کرد هستی مست

تا بشکنی هر شاخه‌ام را صد هزاران بار

با لشکر هیزم شکن‌ها می‌شوی همدست

حتماً شکستن درد خواهد داشت می‌دانم

اما بزن، من مال دستان توام در بست

داری تو با هر ضربه می‌رقصانی‌ام اما

از اوج من را می‌کشانی تا زمینی پست

حالا که تکه تکه هستم پیش پای تو

حالا که دیگر کوچه عمرم شده بن بست

حالا قضاوت با خودت باشد، قضاوت کن

در شاخ و برگ من به جز عشق تو چیزی هست؟»

مجموعه شعر «نا شکر نیستم که پس از سال‌های عشق» با شمارگان هزار و 100 نسخه و با قیمت چهار هزار تومان زمستان امسال(1392) از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر شده است.

«گنجینه شفاهی تایباد»

«گنجینه شفاهی تایباد»

کتاب «گنجینه شفاهی تایباد» شامل گردآوری افسانه‌ها، رباعی‌های محلی و برخی لالایی‌ها با شرح و توضیح آواشناختی برخی واژگان محلی شهرستان تایباد، به کوشش محمدناصر مودودی و زهرا تیموری منتشر شد.

«گنجینه شفاهی تایباد» شامل گردآوری؛ هوسنه‌ها (افسانه‌ها)، لالایی‌ها، قسم‌آیه، رباعی، نفری – آفری (ترکیبی بازمانده از ایران باستان، به معنای نفرین و آفرین) و بخش واژگان تکمیلی، متعلق به شهرستان تاریخی تایباد، است.

«نک در جهان»، «هر چی بگی»، «ارباب رسول»، «حسن لات»، «آخ وای»، «غوثی»، «سینما»، «شرکت نفت» و «کشتی گیری» نام 10 «هوسنه» این کتاب است.

چهار هوسنه نخست، به روایت حاج قربانعلی خادمی، خادم مزار «مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی» است که در سن 90 سالگی برای گردآورندگان این کتاب بازگو کرده است. پنج هوسنه بعدی  را نیز محمدناصر ودودی با استفاده از عناصر محلی تایباد، آفریده است.

محققان در بخشی از پیشگفتار خود بر این کتاب نوشته‌اند: «فرهنگ شفاهی هر قوم، برساخته ذهن جمعی آن ملت است؛ به گونه‌ای که هرکس می‌تواند سهمی در آن داشته باشد و خشتی در بنای بلند آن بنشاند. ادبیات و باورها، جشن‌ها و پرسه‌ها، آیین‌ها و اساطیر و در مجموع همه کنش‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری یک ملت، شبکه انسان‌شناسی آن قوم را تشکیل می‌دهند و متخصصان فن، همین شبکه پیچیده را فرهنگ می‌نامند.»

این کتاب دومین جلد از مجموعه «میراث فرهنگی شرق خراسان» است. نخستین جلد این مجموعه با نام «گزیده‌ای از ادبیات شفاهی تایباد» در سال 1384 منتشر شد.

کتاب «گزیده گنجینه شفاهی تایباد» محمدناصر مودودی و زهرا تیموری، با شمارگان سه هزار نسخه، 240 صفحه و بهای 9 هزار تومان از سوی نشر دیبایه روانه کتابفروشی‌ها شده است.

«چشم اسفندیار»

«چشم اسفندیار»

مجموعه شعر «چشم اسفندیار» سروده فریده زرین‌کام منتشر شد.

این مجموعه شامل 18 شعر است که در قالب سپید سروده شده است. «هزاره‌ها»، «انکار»، «قمارباز»، «پوکر»، «شب چله»، «وهم مقدس»، «تو ندیدی»، «باور» و «معجزه» نام برخی از شعرهای این کتاب است.

در بخشی از شعر «قمار باز» می‌خوانیم:

«به کدام آسمان بیاویزم

که تو باشی؟

به کدام دنیا؟

کجا بیابمت؟

بخوانمت

دست دراز کنم بگویمت بیا

زخم‌دار و کبود

دل به باد داده

لایق هزار سنگ...

بیا نترس»

مجموعه شعر «چشم اسفندیار» با شمارگان هزار و 200 نسخه و با قیمت چهار هزار تومان پاییز امسال(1392) از سوی انتشارات نصیرا منتشر شده است.

گهواره ای روی گسل

«گهواره‌ای روی گسل»

مجموعه شعر «گهواره‌ای روی گسل» سروده بابک اباذری منتشر شد.

این مجموعه شامل چهار بخش با نام‌های «باد شکنجه‌گر خوبی است...»، «گهواره‌ای روی گسل»، «درخت‌ها در خیابان ایستاده می‌میرند» و «گودو در عقیم آباد» است.

«باد چه‌قدر شکنجه‌گر خوبی‌ست»، «کوچک باجی»، «سو تفاهم»، «آنچه در ساحل می‌بینم»، «گهواره‌ای روی گسل»، «د ر خ ت» و «گودو در عقیم آباد» نام برخی از شعرهای این مجموعه‌اند.

در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم:

«در کافه‌ای نشسته‌ایم

رفقا

سیگار پشت سیگار نظریه پشت نظریه بحث پشت بحث

دوست دارم

صندلی را برگردانم

به طرف خیابان

به رفت و آمد عابران نگاه کنم»

مجموعه شعر «گهواره‌ای روی گسل» با شمارگان هزار و 100 نسخه و با قیمت پنج هزار تومان پاییز امسال از سوی انتشارات نصیرا منتشر شده است.

«اقیانوسی از انگور»

«اقیانوسی از انگور»

مجموعه شعری از جویا معروفی با نام «اقیانوسی از انگور» منتشر شد.

«اقیانوسی از انگور» نخستین مجموعه شعر معروفی و شامل بیش از 50 غزل با موضوعات معنوی و عاشقانه است. وی در این کتاب مضامینی زمینی و ملموس را دستمایه سرودن قرار داده است.

در یکی از غزل‌های این کتاب می‌خوانیم:

«افسرده و غمگین و دلگیر است امشب

حتی زمین از آسمان سیر است امشب

باید دلم با تار و تنبورم بسازد

سازم بم و کوک دلم زیر است امشب»

مجموعه شعر «اقیانوسی از انگور» با شمارگان هزار و 100 نسخه و با قیمت پنج هزار تومان زمستان امسال(1392) از سوی انتشارات فصل پنجم به چاپ رسیده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایبنا