تبیان، دستیار زندگی
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تامین کالاهای سبد کالایی از محل تولید داخل قرار است 20 هزار تن برنج ایرانی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع در مرحله‌ی دوم از برنج‌کاران شمال کشور خریداری شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات مرحله دوم سبد کالا!


معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تامین کالاهای سبد کالایی از محل تولید داخل قرار است 20 هزار تن برنج ایرانی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع در مرحله‌ی دوم از برنج‌کاران شمال کشور خریداری شود.

سبد کالا

مجتبی خسروتاج از توزیع برنج ایرانی در مرحله‌ی دوم سبد کالایی خبر داد و گفت: در خصوص کالاهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به مناسبت‌های مختلف توزیع می‌کند، یکی از بحث‌ها این بود که در کنار برنج وارداتی توزیعی اگر امکانش فراهم باشد از ظرفیت داخلی نیز استفاده شود.

او گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که مشکلی در رابطه با این‌که از برنج داخلی استفاده کنیم وجود ندارد، ولی قیمت برنج ایرانی از برنج وارداتی بیشتر است و برای جای دادن برنج ایرانی در سبد کالا این وزارتخانه نیازمند منابع بیشتری است.

خسروتاج با بیان این‌که در نشست با تعدادی از نمایندگان مجلس قرار بر این شد که هر میزان برنجی که در استان‌های شمالی کشور با قیمت متوسط تولید می‌شود، از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شود، گفت: شرکت بازرگانی دولتی یک شرکت بازرسی برای کنترل کمی و کیفی برنج‌هایی که در شمال کشور وجود دارد ایجاد کرده و بازرسان این شرکت از برنج‌های ایرانی در شمال کشور بازدید کرده و در حال حاضر نزدیک به 10 هزار تن برنج در مناطق شمال کشور شناسایی شده است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که امکان خرید این 10 هزار تن برنج از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع به مناسبت‌های مختلف وجود دارد، گفت: مسوولان استان‌های شمالی اعلام کردند که حدود 20 هزار تن این ظرفیت وجود دارد و ما هم اعلام کرده‌ایم که هر میزان برنج داخلی حتی بیشتر از 20 هزار تن را نیز در کنار برنج‌های داخلی به مناسبت‌های مختلف توزیع کنیم.

خسروتاج با بیان این‌که در نشست با تعدادی از نمایندگان مجلس قرار بر این شد که هر میزان برنجی که در استان‌های شمالی کشور با قیمت متوسط تولید می‌شود، از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شود، گفت: شرکت بازرگانی دولتی یک شرکت بازرسی برای کنترل کمی و کیفی برنج‌هایی که در شمال کشور وجود دارد ایجاد کرده و بازرسان این شرکت از برنج‌های ایرانی در شمال کشور بازدید کرده و در حال حاضر نزدیک به 10 هزار تن برنج در مناطق شمال کشور شناسایی شده است

او در پاسخ به این سوال که تاکنون چه میزان برنج در سبد کالایی توزیع شده است، گفت: در مرحله‌ی اول توزیع سبد کالا چون جامعه هدف یک جامعه تقریبا 15.5 میلیون نفری بود و هر نفر هم 10 کیلو برنج دریافت کرده است بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که کمتر از 160 هزار تن برنج در نوبت اول توزیع می‌شود.

خسروتاج در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که با خرید 20 هزار تن برنج داخلی چگونه قرار است برنج سبد کالا تامین شود گفت: هدف از توزیع سبد کالایی این است که بیشتر از ظرفیت‌های داخلی استفاده شود. ما باید از کالاهایی در سبد کالا استفاده کنیم که یکدست باشند. در غیر این صورت ممکن است مردم یک استانی از یک نوع برنج استفاده کرده و مردم استان دیگر از نوع دیگری، لذا یکدست بودن کالاهایی که توزیع می‌شود اهمیت دارد و در غیر این صورت ممکن است موجب نارضایتی شود.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که برنج ایرانی در استان‌های شمالی متنوع است، گفت: بنابراین برای این‌که کالایی را در شبکه‌ توزیع قرار دهیم باید موضوع تنوع و یکدست بودن کالا را مدنظر قرار دهیم ولی به هرحال ما اعلام کرده‌ایم که آماده‌ تهیه هر میزان برنج ایرانی با قیمت متوسط هستیم.

سبد کالا

خسروتاج با اشاره به این‌که در حال حاضر کار خرید برنج داخلی استان به استان از سوی شرکت بازرگانی دولتی آغاز شده است، گفت: انبارها شناسایی شده و کسانی که آمادگی فروش داشته باشند می‌توانند به این شرکت مراجعه کنند.

او درباره متوسط قیمتی که شرکت بازرگانی دولتی برای خرید برنج‌های داخلی تعیین کرده است، گفت: قیمت بین 3300 تا 3500 تومان تعیین شده و در حال حاضر نیز برنج شیرودی با همان قیمت قابل تهیه و خریداری است.

او در پایان در پاسخ به این سوال که مرحله‌ی دوم سبد کالایی در سال آینده چه زمانی آغاز می‌شود گفت: هنوز تصمیمی برای توزیع سبد کالا در سال آینده گرفته نشده ولی توزیع مرحله‌ی اول تا پایان سال جاری ادامه دارد.

دستگیری جاعلان فیش سبد کالا خبر دیگر اینکه جاعلان فیش سبد کالا در یکی از استان‌های غربی دستگیر شدند. متدادستان عمومی و انقلاب استان ایلام گفت:جاعلان فیش های دریافت سبد کالا در ایلام دستگیر و روانه زندان شدند.

حشمت الله شریفی گفت: بر اساس گزارشی به پلیس 110 ایلام واصل به این مضمون که شخصی 47 ساله با استفاده از فیش های جعلی اقدام به دریافت مقدار هفتاد قلم کالا از قبیل برنج و مرغ سبد کالا از فروشگاه رفاه واقع در بلوار شهید بهشتی ایلام کرده است . در این رابطه با پرونده ای در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایلام تشکیل و متهم پس از دستگیری و تفهیم اتهام جعل و شروع به کلاهبرداری با قرار وثیقه روانه زندان شد.

دادستان عمومی و انقلاب استان ایلام گفت: بعد از تحقیقات صورت گرفته از متهم وی اقرار به جعل فیش های دریافت سبد کالا می کند و در نهایت همدست او بنام حسین نیز به اتهام جعل دستگیر و او نیز با تودیع وثیقه آزاد است.

او گفت: پرونده در حال حاضر در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایلام به منظور بررسی بیشتر و شناسایی متهمان احتمالی دیگر مفتوح به رسیدگی است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع :ایسنا و تسنیم

مطالب مرتبط:

 توزیع مرحله دوم سبد کالا

 کالاهای سبک درسبد کالا!

بازار سیاه سبد کالا!