تبیان، دستیار زندگی
اعتیاد به تماشای تصاویر غیراخلاقی، اعم از عکس و فیلم و نیز بدرقه چشمی زنان کوچه و بازار یکی از عادتهای ناشایستی است که برخی به آن گرفتارند؛ رفتاری که نزدیکان فرد مانند همسر یا والدین نسبت به آن نگران اند و در مواردی نیز خود آن فرد هم از آن رنج می برد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : امید پیشگر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمانی برای اعتیاد چشم !


اعتیاد به تماشای تصاویر غیراخلاقی، اعم از عکس و فیلم و نیز بدرقه چشمی زنان کوچه و بازار یکی از عادتهای ناشایستی است که برخی به آن گرفتارند؛ رفتاری که نزدیکان فرد مانند همسر یا والدین نسبت به آن نگران اند و در مواردی نیز خود آن فرد هم از آن رنج می برد.

نگاه

گسترش وسایل ارتباط جمعی و پیشرفت رسانه های دیداری تا خلوت افراد، دسترسی به اینگونه تصاویر را آسان تر و تنوع آن را فوق العاده بیشتر کرده است. گذشته از آن، این وسایل سبب تغییر در ظاهر و نوع پوشش زنان و دخترانی شد که الگویشان همان بود که می دیدند.

نوع پوشش و آرایشی که در سایت ها و ماهواره ها به نمایش در می آمد خیلی زود آثارش در کوی برزن نمایان شد. این همگونی بین بزک کرده های ماهواره ای با خیابانی باعث شد تا میل نگاه به این و به آن تندتر شود.

این علاقه به نگاه و لذت بردن از طریق آن نیز به مانند سایر کارها که با تکرار، عادی و عادت می شود با انجام مدام، کم کم به یک عادت رفتاری تبدیل می شود با این فرق که چون ریشه در یک میل درونی قدرتمند دارد روح را درگیر خود ساخته و به تخریب آن می پردازد برای همین است که آثار این نوع اعتیاد، هم آثار مخرب روحی و روانی دارد  و هم اینکه ترک آن بسیار بسیار دشوار است و هر چه زمان اعتیاد به آن بیشتر باشد به همان اندازه فرایند ترک آن پیچیده تر و دشوارتر خواهد بود تا جایی که برای برخی، خلاصی از آن در حد محال است.

چندی پیش دو نوشته کوتاه که بیانگر درددل دو بانوی محترم از کاربران تبیان بود در این پایگاه منتشر شد. یکی از اعتیاد همسرش به سایتهای غیر اخلاقی نالان بود و دیگری از چشم چرانی شوهرش، غمین و افسرده و هر دو به دنبال راهکاری برای برون رفت از این مشکلی که روحشان را می آزرد.

مشکل این دو خواهر محترم در معرض دید کاربران دیگر قرار گرفت تا دیگران با نظر دادن هایشان کمک کنند به حل  مشکل این دو بزرگوار. هر چند شایسته این بود که کارشناسان محترم بخش مشاوره خانواده خود به این کار اقدام می کردند و راه کار مناسب را ارائه می دادند تا مبادا نظرات عجیب و غریب که برخی اظهار کرده بودند در نظر خواننده گمان صحت آن برود و خدای نکرده به عنوان راهکار تلقی شود. مانند این نظر که همسر را هم دعوت به گناه می کند و می نویسد:

«پیشنهاد من به شما اینه که: خیلی سخت نگیرید و خودتون هم گاهاً در کنار ایشون نگاه کنید.» (!!)

تشویق با زمان بندی معتاد به نگاه حرام، اسیر نفس و شهوت جنسی است. برای رهایی از این اسارت او می بایست، نفس را رام و اسیر خود گرداند. این کار نیازمند یک برنامه ریزی زمان بندی شده است تا انسان به تدریج این اسب چموش را رام خود گرداند

یا این نظر که درباره چشم چرانی می نویسد: «من یه آقا هستم و به اینجور مردها حسودیم میشه . خدایی خیلی دوست داشتم مرد همیشه اکتیوی باشم.» (!!)

هر چند صدای اعتراض عده ای هم بلند است که ای آقا اگر کارشناس ندارید و یا نظر کارشناسی ندارید چه معنا دارد چرا سوال بی جواب را روی این صفحه رها می کنید و این جور نظرهای نامربوط را تایید کرده به نمایش می گذارید.

قبل از بیان راه کار ذکر این نکته ضروری است که در مواجهه با چنین فردی، دیگران هیچ کاری برای او نمی توانند بکنند مگر در حد کمک به او در انجام راه حلی که در ادامه خواهد آمد؛ بنابراین اگر معتادی از این نوع، نخواست عادت خود را ترک کند دیگران هیچ کمکی به او نمی توانند بکنند و اگر همسران ایشان توان زندگی با چنین فردی را ندارند یا باید بمانند و خون در جگر کنند و یا باید ترک این زندگی کرده و او را با زنان خیابان و اینترنت و ماهواره تنها بگذارند.

راه حل پیشنهادی این معظل، تنها به خود فرد پیشنهاد می شود؛ زیرا درمان این بیماری تنها به خواست اوست که میسر می گردد.

1. تصمیم جدی بر ترک این عادت تا خود فرد نخواهد؛ ترک این عادت از محالات است. بنابراین اگر کسی تصمیم جدی بر ترک این اعتیاد ندارد هیچ لزومی ندارد ادامه این مطلب را بخواند و توصیه می شود همین حالا صفحه را ببندد.

2. ترک به یک باره مورد اعتیاد در این موضوع یکی از گناهان است. گناه هم هر ذره اش سم روح است و موجب نابودی آن؛ بنابراین در این مورد، توصیه اکید می شود که به یک باره از آن جدا شود و بداند حتی ذره ای از آن هم برای روحش زیان آور است.

چت

3. پرهیز از ایجاد زمینه ارتکاب از ایجاد زمینه های آن؛ مانند: تنها شدن، به آن فکر کردن، خیال پردازی، حضور غیر ضروری در مراکز و معابری که زنان بد حجاب حضور دارند به شدت پرهیز کند.

4. مهار چشم در خیابان و در جایی که نامحرمان حضور دارند از روی عمد، نگاه را در مسیری حرکت دهد که به نامحرمی اصابت نکند. مثل نگاه به جلو و یا حتی اطراف با زاویه ای پایین تر از نگاه مستقیم.

5. داشتن یک برنامه منظم و پیوسته عبادی نماز اول وقت و چه بهتر اگر به جماعت و در مسجد انجام شود؛ شرکت در سخنرانی های دینی، مراسم های مذهبی، حضور در اماکن زیارتی مواردی از این دست به شمار می روند.

6. دعا و توسل رابطه خود را با خداوند عالم شدت ببخشد؛ به زبان خودش. لازم نیست حتماً عربی باشد. با خدایی که او را خلق کرده و پرورش می دهد خلوت کند؛ مشکلش را بگوید و از او بخواهد که او را از شر این اعتیاد لعنتی نجات دهد.

سحرها را غنیمت بشمرد. لحظاتی قبل از اذان صبح وضویی بسازد و خیلی راحت اما با دلی شکسته ولی امیدوار به فضل الهی با خدای خویش راز و نیاز کند. استغفار، چند قطره اشک، اظهار ندامت قلبی، از زیبایی های محفل انس با خداست.

7. یقین بداند خدا از او دستگیری می کند خداوند متعال خودش در قرآنش فرموده که هر کس مرا بخواند مهم نیست چه می گوید؛ اما همین که مرا خواند یقین بداند من از او دستگیری می کنم.

أُجیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ (186/بقره): هر ندایی که مرا بخواند اجابت می کنم.

8. تشویق با زمان بندی معتاد به نگاه حرام، اسیر نفس و شهوت جنسی است. برای رهایی از این اسارت او می بایست، نفس را رام و اسیر خود گرداند. این کار نیازمند یک برنامه ریزی زمان بندی شده است تا انسان به تدریج این اسب چموش را رام خود گرداند.

نوع پوشش و آرایشی که در سایت ها و ماهواره ها به نمایش در می آمد خیلی زود آثارش در کوی برزن نمایان شد. این همگونی بین بزک کرده های ماهواره ای با خیابانی باعث شد تا میل نگاه به این و به آن تندتر شود

برای این کار ابتدا تصمیم می گیرد این گناه را به مدت 24 ساعت با هر سختی که شده ترک کند. همین که این زمان به پایان رسید شکر خدا کرده و ضمن درخواست توفیق بیشتر بلافاصله تصمیم می گیرد به مدت سه روز این گناه را ترک کند به همین ترتیب یک هفته، دو هفته، سه هفته، یک ماه، یک فصل، نیم سال و یکسال.

این تمرین تدریجی سبب می شود میل به انجام گناه که در ابتدای ترک، به شدت به انسان فشار می آورد رفته رفته، ضعیف شده و در نهایت، قدرت خود را به کلی از دست بدهد. اینجاست که فرد، سوار بر نفس خود شده است و دیگر از اعتیاد خبری نیست؛ زیرا اعتیاد یعنی انسانِ اسیر، در دستان نفس؛ ولی اکنون این نفس است که در دستان انسان، اسیر است.

9. مجازی کاذب این باور را در خود به وجود آورد که آنچه او را به خود معتاد کرده است تماشای زنان و دخترانی است که در دنیای مجازی اند و یا اگر در کوچه و خیابان اند در یک چیز با آن مجازی ها مشترکند که هر دو برای بیننده ای که به آنها می نگرد ولی به آنها دست پیدا نمی کند جز حسرت و آه و بعد هم افسردگی چیزی به ارمغان نمی آورند.

امام صادق علیه السلام فرمود:

النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِیلَةً: نگاه حرام تیری است از تیرهای شیطان که مسموم است و وقتی از راه نگاه و دیده بر جان نشست آن را مسموم می کند.

بعد فرمود: چه بسیار نگاههایی که برای صاحبشان حسرت طولانی به بار می آورند.

دعا: خدایا! چشمان ما را از هر آن چه رضای تو در دیدن آن نیست حفظ بفرما!

امید پیشگر                   

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

نگاه‎های آلوده به گناه در اینترنت!

17اثر شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن 

5عامل اختلاف و کدورت در خانواده

راهکارهایی برای کنترل میل جنسی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.