تبیان، دستیار زندگی
شما می توانید دیسک سخت، وضعیت جامد یا در بعضی موارد از هر دو نوع در یک سیستم استفاده کنید. اما موضوع مهم این است که چطور آنها را انتخاب کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیسک سخت بهتر است یا جامد؟


شما می توانید دیسک سخت، وضعیت جامد یا در بعضی موارد از هر دو نوع در یک سیستم استفاده کنید. اما موضوع مهم این است که چطور آنها را انتخاب کنید.

در اینجا قصد داریم تفاوت های دیسک سخت و وضعیت جامد را برای شما شرح داده و مزایا و معایب آنها را توضیح دهیم تا بتوانید مطابق با نیازهای واقعی سیستم رایانه ای خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

دیسک سخت بهتر است یا جامد؟

تفاوت‌ها و شباهت‌ها

دیسک سخت های سنتی چرخان، جزئی اساسی و جدایی ناپذیر در رایانه ها به شمار می رود. برخلاف حافظه رم که داده ها با قطع برق و خاموش شدن سیستم از روی حافظه سیستم محو می شود، در دیسک سخت داده به صورت ذخیره شده روی صفحات دیسک باقی می ماند. اساس دیسک های سخت صفحات فلزی با پوشش مغناطیسی است. بدون در نظر گرفتن مدت زمان داده ذخیره شده، این پوشش مغناطیسی روی صفحات گردان است که وظیفه ذخیره داده را برعهده دارد. در حالی که دیسک ها در چارچوب بدنه دیسک سخت می چرخند، یک هد خواندن و نوشتن (read / write) که روی یک بازوی متحرک قرار دارد، وظیفه دسترسی به داده روی صفحات گردان را انجام می دهد.

یک درایو وضعیت جامد از نظر عملکرد همان کار دیسک سخت را انجام می دهد؛ اما به جای به کار بردن پوشش مغناطیسی روی صفحات دیسک برای ذخیره داده، داده روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می شود به این ترتیب داده ها حتی در نبود جریان برق نیز حفظ می شوند.

این تراشه ها را می توان به صورت دائم روی مادربورد (مانند انواع کوچکی از اولترابوک ها و لپ تاپ های کوچک)، روی کارت PCI / PCIe (در یک سری رایانه های مخصوص کار) یا در جعبه هایی به شکل دیسک سخت معمولی به کار برد. این محصول را می توان با استفاده از درگاه اتصال و کابل ساتا برای دسکتاپ ها یا لپ تاپ های معمولی به کار برد. این تراشه های حافظه فلش از نظر نوع سرعت حافظه با آن تراشه های حافظه ای که در درایو های حافظه فلش یو.اس .بی وجود دارد خیلی متفاوتند. البته این موضوع خود مقوله تکنیکی کاملا جداگانه ای است، اما به طور خلاصه می توان گفت که حافظه فلش درون درایو های وضعیت جامد پرسرعت تر و قابل اطمینان تر از فلش درایوهای یو.اس. بی است. به همین دلیل درایوهای وضعیت جامد بسیار گران تر از انواع فلش درایو یو.اس .بی هم ظرفیت خود است.

دیسک سخت بهتر است یا جامد؟

مزایا و معایب

سوال این است که تفاوت آنها چیست و چرا کاربران یکی از آنها را به دیگری ترجیح می دهند:

ظرفیت عادی و حداکثر: حداکثر ظرفیت درایوهای وضعیت جامد یک ترابایت است. آنها هنوز کمیاب و گران قیمت است. شما بندرت می توانید ظرفیت 128 تا 500 گیگابایتی آنها را در سیستم های معمولی بیابید. این روزها مشکل است که حتی یک دیسک سخت 160 گیگابایتی در بازار پیدا کنید؛ زیرا حداقل ظرفیت این نوع ذخیره ها برای امسال 250 و 500 گیگابایت است. افراد علاقه مند محتوای رسانه ای باید ظرفیت هایی بین یک تا چهار ترابایت را در سیستم های پیشرفته جدید خود به کار ببرند.

اساسا هر قدر فضای ذخیره بیشتری داشته باشید در PC خود از محتواهای بیشتری مانند عکس ها، موزیک و ویدئو می توانید بهره مند شوید. گرچه این روزها با متداول شدن فضای ذخیره ابری، شاید اینترنت جای خوبی برای به اشتراک گذاری بین سیستم شما و تلفن همراه، تبلت تان باشد ـ با توجه به هزینه گزاف اینترنت با پهنای باند بالا در ایران ـ هنوز هم استفاده از فضای ذخیره محلی ارزان تر است که فقط یک بار برای آن هزینه می کنید.

حتی کم صداترین دیسک سخت هنگام گردش صفحات یا حرکت بازویش در مواقعی که داده را می خواند و می نویسد بویژه در سیستم های قدیمی و دارای کیس تمام فلزی بالاخره کمی صدا تولید می کند

سرعت: اینجا نقطه درخشش فضای ذخیره وضعیت جامد است. یک رایانه مجهز به SSD فقط ظرف چند ثانیه بوت می شود، در حالی که این زمان برای یک سیستم با هارد معمولی می تواند بیش از یک دقیقه باشد. یک دیسک سخت به زمان نیاز دارد تا مشخصه های سیستم عامل را سریع تر کرده و در موقع عملکردهای عادی نیز سرعتی کمتر از وضعیت جامد دارد. یک رایانه Mac یا PC با SSD سریع تر بوت شده، برنامه ها را زودتر به جریان می اندازد و از کارایی سراسری بالاتری برخوردار است. حتی در درایو های خارجی نیز سرعت و زمان انتقال داده وضعیت جامد تا حد قابل ملاحظه ای بیشتر از HDD است.

خــرد کردن داده (Fragmentation): دیسک های سخت به دلیل ماهیت سطوح گردان، در رابطه با فایل های بزرگ که به صورت بلوک های به هم پیوسته در فضای ذخیره جا خوش کرده اند، بهترین عملکرد را ارائه می کنند. به این ترتیب، هد درایو (گرداننده) می تواند به صورت دائم شروع به خواندن اطلاعات کرده و مجددا روند خواندن را پایان بخشد. هنگامی که دیسک های سخت به مرحله پر شدن می رسد، فایل های بزرگ قادر است متفرق شده و در سطح و اطراف دیسک گردان مغناطیسی پراکنده شود، که به این حالت خرد کردن داده می گویند. مزیت HDD این است که عوامل محاسباتی خواندن / نوشتن داده با حداقل تاثیر گذاری منفی می تواند بهبود یابد و داده ها را خرد و به صورت پراکنده ذخیره کند. در حالی که SSD کاری به این که داده در کجای تراشه هایش ذخیره می شود ندارد، برای فایل های کم حجم از سرعت بیشتری بهره می برد. از آنجا که در SSD از هد خواندن و بازوی مکانیکی خبری نیست، آنها به طور ذاتی از سرعت بیشتری برخوردارند.

پایداری و ماندگاری: وضعیت جامد قطعه مکانیکی ندارد، در نتیجه در صورتی که لپ تاپ از دستتان به زمین بیفتد یا در حالت لرزش شدید در خودرویی در حال حرکت و حتی زلزله، داده های شما در درایو SSD از امنیت بیشتری برخوردار است.

دیسک سخت بهتر است یا جامد؟

سر و صدا: حتی کم صداترین دیسک سخت هنگام گردش صفحات یا حرکت بازویش در مواقعی که داده را می خواند و می نویسد بویژه در سیستم های قدیمی و دارای کیس تمام فلزی بالاخره کمی صدا تولید می کند. همچنین دیسک های سخت پرسرعت تر صدای بیشتری هم تولید می کنند، اما درایو وضعیت جامد هیچ صدایی ندارد.

موارد مصرف SSD و HDD

دیسک سخت

ـ عشاق محتوای رسانه ای و کسانی که دانلود سنگین دارند

ـ کاربرانی که در پی سیستم های ارزان هستند

ـ کاربران عادی

درایو وضعیت جامد

ـ افرادی که همیشه در راه و در حال حرکت هستند

ـ کاربران دارای جنون سرعت سیستم

ـ طرفداران گرافیک رایانه ای و کار های مهندسی

ـ علاقه مندان موزیک و دست اندرکاران موسیقی

جمع بندی

به لحاظ قیمت، ظرفیت و در دسترس بودن دیسک های سخت برنده اند، اما از نظر سرعت، ضدضربه بودن، تنوع شکل و بی صدا بودن درایو وضعیت جامد گوی سبقت را از دیسک سخت می رباید. به دلیل سرعت خواندن / نوشتن بالا SSD برای افرادی که کارهای سنگین گرافیکی و ویرایش ویدئو انجام می دهند و بازیخورها توصیه می شود، اما برای کاربرانی که علاقه مند نگهداری فیلم و موزیک هستند با توجه به ارزانی دیسک سخت و ظرفیت های بزرگ در دسترس، این نوع فضای ذخیره مناسب است.

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: کلیک