تبیان، دستیار زندگی
روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز مدعی شد دو مسافر هواپیمای ناپدید شده مالزی که با پاسپورت جعلی سوار این هواپیما شده بودند ایرانی هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باز شدن پای ایران به هواپیمای ناپدید شده مالزی


روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز مدعی شد دو مسافر هواپیمای ناپدید شده مالزی که با پاسپورت جعلی سوار این هواپیما شده بودند ایرانی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد که مقامات مالزیایی اسنادی را در اختیار آمریکا گذاشته‌اند که می تواند به شناسایی هویت دو مسافری که بطور غیرقانونی سوار هواپیمای مسافری ناپدید شده این کشور شده بودند کمک کند.

ایر مالزی، هواپیما،

در این گزارش ادعا شده است شناسایی هویت این دو مسافر غیرقانونی می تواند سرنخ علت ناپدید شدن هواپیمای مسافری MH370 مالزی باشد که روز یکشنبه در مسیر کولالامپور به پکن ناپدید شده است.

وزیر دفاع و حمل و نقل مالزی اعلام کرده است تصاویر دوربین های مداربسته از این دو نفر نیز در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته شده است.

آژانس هواپیمایی تایلندی که بلیط را برای این دو نفر صادر کرده است مدعی شده است که این افراد ایرانی بوده‌اند.

آژانس هواپیمایی تایلندی که بلیط را برای این دو نفر صادر کرده است مدعی شده است که این افراد ایرانی بوده‌اند.

در این گزارش آمده است این دو نفر با پاسپورت‌های ایتالیایی و اتریشی سفر می‌کرده‌اند که بعدا اعلام شده است این دو پاسپورت مفقودی بوده‌اند.

گفته می شود یکی از این افراد قصد داشته به مادرش در فرانکفورت آلمان بپیوندد و مقصد نهایی دیگری دانمارک بوده است.

این دو نفر با پاسپورت های اتریشی و ایتالیایی که در سایت اینترپول از سال 2012 مفقود شدن آنها اعلام شده بود ، سوار بر هواپیما شده اند. پلییس بین الملل با اعلام این موضوع از کشورها و شرکت های هواپیمایی به دلیل چک نکردن بخش پاسپورت های فاقد اعتبار انتقاد کرده است.

همزمان روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از مدیر آژانس مسافرتی " گراند هایزن " در پاتایا تایلند نوشت: یکی از بلیت ها توسط یکی از مشتریان ثابت این آژانس در 3 سال گذشته برای یکی از دو مسافر ایرانی هواپیما ، رزرو و خریداری شده بود.

فایننشال تایمز می نویسد که شماره تلفن این فرد ایرانی در تهران را که " علی " نام دارد، از مدیر آژانس توریستی " گراند هایزن" گرفته است، اما نتیجه ای از تماس با این شماره حاصل نشده است.

دولت مالزی با وجودی که اعلام کرده تابعیت دو فردی که با پاسپورت جعلی سوار هواپیما شده اند متعلق به اتباع شرق آسیا نیست ، اما از اعلام جزییات بیشتر خودداری کرده است.

آیا این ماجرا یک عملیات تروریستی است؟

هشام‌الدین حسین، وزیر حمل و نقل مالزی به خبرنگاران گفت: به صورت همزمان سازمان اطلاعاتی ما فعال شده و واحدهای ضدتروریستی همه کشورهای مربوطه در جریان قرار گرفته‌اند.

رسانه‌های آمریکایی گفتند، پلیس اف بی ‌آی آمریکا ماموران و کارشناسان فنی خود را برای کمک به این تحقیقات اعزام کرده است.

مقامات آمریکایی به روزنامه لس‌آنجلس تایمز گفتند تلاش می‌کنند تا مشخص سازند آیا تروریست‌ها با ناپدید شدن این هواپیما ارتباط داشته‌اند یا خیر اما تاکید کردند هنوز شواهدی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.

یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا به این روزنامه گفت: این که برخی مسافران گذرنامه‌های دزدی داشته‌اند به این معنی نیست که آنها تروریست بوده‌اند. ممکن است آنها چیزی بیش از چند دزد نبوده باشند.

یکی از دست‌اندرکاران تیم جستجو در یک نشست خبری در کوالالامپور گفت: علائمی روی دستگاه رادار وجود دارند که نشان می‌دهند، بوئینگ 777 پیش از آنکه ناپدید شود، مسیری خلاف جهت را در پیش گرفته است. این احتمال مطرح شده که شاید هواپیمای ناپدید شده در حال بازگشت از مسیر اولیه به سوی فرودگاه اصلی بوده است.

یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا به این روزنامه گفت: این که برخی مسافران گذرنامه‌های دزدی داشته‌اند به این معنی نیست که آنها تروریست بوده‌اند. ممکن است آنها چیزی بیش از چند دزد نبوده باشند.

این خبر در حالی اعلام شده که بنا بر یافته‌های قبلی، خلبان این هواپیما چند دقیقه پیش از ناپدید شدن، در تماس خود با برج مراقبت به بروز هیچ‌گونه مشکلی اشاره نکرده و همچنین هیچ درخواستی مبنی بر کمک اضطراری از هواپیما به تیم کنترل پرواز ارسال نشده است. گفته می‌شود خلبان این هواپیما با تجربه بوده و هنگام ناپدید شدن هواپیما نیز مشکل آب و هوایی در منطقه وجود نداشته است.

اطلاعات منتشرشده از سوی تیم عملیات جستجو تا کنون در مواردی ضد و نقیض بوده است. پیش از این گزارش شده بود، احتمالا دو فرد مظنون در میان مسافران این هواپیما بوده‌اند، اما وزیر حمل و نقل مالزی روز یکشنبه از وجود چهار فرد مظنون در این هواپیما خبر داد. اندکی پس از اعلام این خبر، سازمان حمل و نقل هوایی مالزی گفت که تحقیقات همچنان بر سر وجود دو فرد مظنون در حال انجام است.

تا کنون و به رغم 4 روز جستجو هیچ نشانه ای از این هواپیما یافت نشده است. این هواپیما با 239 مسافر از بامداد روز شنبه و یک ساعت پس از ورود به حریم هوایی ویتنام از رادارها گم شد و تا کنون هیچ اثری از آن در زمین و آسمان یافت نشده است.

هواپیمای مفقودی که دو سوم مسافران آن چینی هستند، از شهر کوالالامپور مالزی عازم پکن بود.

تکمیلی:

رئیس پلیس مالزی پیش از ظهر امروز با شرکت در یک کنفرانس خبری آخرین اطلاعات مربوط به هواپیمای مسافری مفقود شده را در اختیار رسانه ها قرار داد.  پلیس مالزی امروز سه شنبه اعلام کرد که فرد استفاده کننده از پاسپورت سرقتی یک ایرانی بوده که به دنبال پناهندگی در کشورهای اروپایی بوده و بر اساس اعلام شبکه بی بی سی نام وی "پوریا نورمحمد مهرداد" است.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:مهر، عصر ایران،شبکه ایران