تبیان، دستیار زندگی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه سناریوی جیره‌بندی آب تهران فعلا روی میز نیست و آن را کنار میز گذاشته‌ایم، گفت: مردم صرفه‌جویی ۲۰ تا ۲۵ درصدی آب را سرلوحه کار خود قرار دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جیره‌بندی آب تهران گزینه کنار میز است نه روی میز!


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه سناریوی جیره‌بندی آب تهران فعلا روی میز نیست و آن را کنار میز گذاشته‌ایم، گفت: مردم صرفه‌جویی 20 تا 25 درصدی آب را سرلوحه کار خود قرار دهند.

آب

محمد پرورش با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: کارگروه 5 نفره ای در شورای عالی آب تشکیل شده و قرار است راهکارهایی را جمع بندی و آن را به وزیر نیرو ارائه کنند تا بدون زحمت از تابستان عبور کنیم، بنابراین باز هم تاکید می کنم وضعیت بارندگی در استان تهران مطلوب نیست و ذخایر سدها نیز کاهش یافته است. پس مردم استان تهران و به خصوص شهر تهران باید صرفه جویی 20  تا 25 درصدی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر مردم 25 درصد صرفه جویی را انجام دهند می توانیم از تابستان با کمترین مشکل عبور کنیم، تاکید کرد: بحث سناریوی جیره بندی آب تهران روی میز نیست و کنار میز است. هر چند معتقد هستیم که آبرسانی به شهر تهران کار کوچکی نیست و جیره بندی هم کار راحتی نیست.اگر مردم استان تهران و شهر تهران صرفه جویی را سرلوحه کار خود قرار دهند و از 100 درصد مصرف آب خود 10 تا 15 درصد مصرف را مدیریت کنند عدد بزرگی بابت کاهش مصرف آب به دست می آید.

پرورش با اشاره به اینکه با وجود اینکه در سال جاری وضعیت اعتبارات دولتی در بخش آب مناسب نبود ولی خدمات مورد نیاز مردم تغییر نیافته است،تاکید کرد: در سال های گذشته 18 درصد مردم تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب بودند اما امروز این عدد به 55 درصد رسیده است و تنها در سه سال گذشته این عقب ماندگی 40 ساله در افزایش تحت پوشش شبکه فاضلاب جبران شده است

مصرف 25 درصد آب کشور در تهران افتخار نیست

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه 25 درصد آب کشور در تهران مصرف می شود و این افتخار نیست تصریح کرد: راهی جزء این که آب خوب و با کیفیت به مردم بدهیم نداریم بنابراین بازچرخانی آب و استفاده دوباره از آب که در تمام دنیا به آن روی آورده اند نیاز به سرمایه گذاری و حمایت مالی دارد.

پرورش با اشاره به اینکه با وجود اینکه در سال جاری وضعیت اعتبارات دولتی در بخش آب مناسب نبود ولی خدمات مورد نیاز مردم تغییر نیافته است،تاکید کرد: در سال های گذشته 18 درصد مردم تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب بودند اما امروز این عدد به 55 درصد رسیده است و تنها در سه سال گذشته این عقب ماندگی 40 ساله در افزایش تحت پوشش شبکه فاضلاب جبران شده است.

وی تاکید کرد: در سال آینده جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در شهر تهران به  65 درصد خواهد رسید و با قاطعیت می گویم که هیچ پازل گمشده ای تا یک سال آینده در شبکه فاضلاب تهران وجود نداشته باشد.

پرورش از پیش بینی ایجاد ظرفیت یک میلیارد و 300میلیون متر مکعب تصفیه خانه در تهران سخن گفت وافزود: به نرخ امروز برای تکمیل شبکه فاضلاب تهران 10هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز است تا پروژه فاضلاب تهران ظرف سه تا پنج سال آینده به طور کامل تکمیل شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: منابع آب محدود است، اما در شهر تهران باید خدمات با کیفیت و یکپارچه ای به مردم ارائه شود به همین دلیل در سال جاری اجرای 1400کیلومتر شبکه فاضلاب پیش بینی شده بود که تا پایان بهمن ماه بیش از 1200کیلومتر آن عملیاتی شد.

پرورش ادامه داد: در بحث ایجاد خطوط انتقال آب و آب رسانی از سد ماملو و پروژه قمر بنی هاشم(رینگ تهران) نیازمند اعتبارات تکمیلی هستیم و در حال حاضر 26کیلومتر دیگر از خط انتقال آب سد ماملو به تهران باقی مانده است.

مدیرعامل آبفا با تأکید بر اینکه اگر اقدامات به درستی پیش برود در تابستان سال آینده پروژه ماملو در تهران به بهره برداری می رسد، گفت: پیش بینی انتقال 100میلیون متر مکعب آب از این سد صورت گرفته که 70میلیون متر مکعب آن به جنوب تهران و 30 میلیون متر مکعب به پاکدشت و ورامین اختصاص می یابد

تابستان سال آینده پروژه ماملو در تهران به بهره برداری می رسد

مدیرعامل آبفا با تأکید بر اینکه اگر اقدامات به درستی پیش برود در تابستان سال آینده پروژه ماملو در تهران به بهره برداری می رسد، گفت: پیش بینی انتقال 100میلیون متر مکعب آب از این سد صورت گرفته که 70میلیون متر مکعب آن به جنوب تهران و 30 میلیون متر مکعب به پاکدشت و ورامین اختصاص می یابد.

وی افزود: اجرای 1400کیلومتر شبکه آب و فاضلاب در سال 93 برای تهران پیش بینی شده است.

ذخایر سدهای تهران وضعیت خوبی ندارد

پرورش در خصوص ذخایر سدهای تهران گفت:در حال حاضر منابع آب استان تهران به دو سامانه شرق و غرب تقسیم می شود که سامانه شرق تهران از سدهای لار و لتیان و سامانه غرب تهران از سدهای امیرکبیر و طالقان تامین می شوند. سامانه شرق تهران به علت تاثیرپذیری از کاهش نزولات جوی ذخایر نامناسبی دارند و به بحران آب نزدیک تر است.

وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه آب در تهران در سال گذشته و در فصل تابستان به 400 لیتر رسید که یک عدد بی سابقه ای گفت: استفاده از منابع آب زیرزمینی به دلیل کاهش نزولات جوی و ذخیره سدها افزایش یافته است.

بخش اجتماعی تبیان


منبع: فارس