تبیان، دستیار زندگی
وقتی نسخه فعلی دایرکت‌ایکس در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، مدت زمان نسبتا زیادی طول کشید تا مایکروسافت بتواند ابزارهای مورد نیز برای استفاده از آن را در اختیار توسعه دهندگان و بازی‌ساز‌ها قرار دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رونمایی مایکروسافت از DirectX 12


وقتی نسخه فعلی دایرکت‌ایکس در سال 2009 معرفی شد، مدت زمان نسبتا زیادی طول کشید تا مایکروسافت بتواند ابزارهای مورد نیز برای استفاده از آن را در اختیار توسعه دهندگان و بازی‌ساز‌ها قرار دهد. حال امسال ردموندی‌ها قصد دارند تا در کنفرانس اختصاصی مخصوص توسعه دهندگان بازی (GDC) از نسل جدید دایرکت‌ایکس به همراه APIهای مربوط به آن پرده بردارند.

رونمایی مایکروسافت از directx 12

همان طور که در جریانید، نسخه فعلی دایرکت‌ ایکس (DirectX) توسط مایکروسافت در سال 2009 میلادی رونمایی و عرضه گشت. از زمان عرضه نسخه فعلی دایرکت‌ ایکس مدت مدیدی طول کشید تا این کمپانی عرضه کننده دایرکت‌ ایکس بستر لازم جهت فراهم سازی ابزارهای مورد نیز برای استفاده توسعه دهندگان و کمپانی های بازی ساز ایجاد شود.گفته می شود که ؛ امسال در طی برگزاری GDC  (کنفرانس اختصاصی مخصوص توسعه دهندگان دنیای بازی) مایکروسافت قصد رونمایی از نسخه جدید و بروز DirectX را دارد و حتی API های مربوط به آن نیز معرفی می شود.برای علاقه مندان باید عنوان کنم که ؛ کمپانی مایکروسافت قصد دارد تا در تاریخ بیست مارس میلادی که مصادف با بیست و نهم اسفند ماه می باشد ؛ کنفرانسش را در GDC استارت بزند.

شاید بد نباشد کمی از سخنان آنوجی گوسلیو که سمت مدیریت توسعه گرافیک ویندوز را یدک می کشد، برایتان درج کنم. بخشی از سخنان وی به شرح زیر است :

نزدیک به بیست سال است که DirectX پلتفرمی مناسب برای تولید بازی به شمار می رفت. با پلتفرم DirectX می توان با بهره گیری از سریع‌ ترین و ساده‌ ترین روش ها به تولید بازی های جذاب و خیره کننده بپردازیم. با این وجود تولیدکنندگان و توسعه دهندگان دنیای بازی ها از ما درخواست داشته اند تا رویا ها را به واقعیت نزدیک تر سازیم و باز هم دنیای مجازی را به واقعیت نزدیک‌ تر کنیم و در این راه مهم از تمام سخت افزار های جدید و بروز جهان استفاده نماییم. شما از ما این توقع را دارید که ابزار های بهتر و قوی تر را بسازیم و بازده گرافیکی بازی ها را بهبود ببخشیم و بالاتر ببریم تا بازی‌ های شما در کامپیوتر شخصی، تبلت ها، اسمارت فون ها و همچنین کنسول‌‌ های بازی با اجرای هرچه بهتر رو به رو گردند.

تصویری که مایکروسافت برای نسخه جدید دایرکت‌ ایکس تهیه کرده است علاوه بر در بر داشتن لوگوی سه کمپانی برجسته و غول صنعت دنیای PC ها یعنی برندهای NVIDIA، AMD و Intel. لوگوی پروسسورهای کوالکام نیز در آن به چشم می خورد

تصویری که مایکروسافت برای نسخه جدید دایرکت‌ ایکس تهیه کرده است علاوه بر در بر داشتن لوگوی سه کمپانی برجسته و غول صنعت دنیای PC ها یعنی برندهای NVIDIA؛ AMD وIntel ؛ لوگوی پروسسورهای کوالکام نیز در آن به چشم می خورد. اگر کمی با هوش بیش تر به این ماجرا نگاه کنیم خیلی زود می توانیم این نتیجه را بگیریم که مایکروسافت در ورژن جدید دایرکت‌ ایکس خود سیاست های جدید را اعمال نموده است. از جمله آن ها توجه بیش از پیش به ابزارها ی اسمارت فون ها مبتنی بر معماری آرم است.

رونمایی مایکروسافت از directx 12

همچنین باید اضافه نمایم که ورژن جدید دایرکت‌ ایکس قرار است در کنسول بازی ایکس‌باکس و ابزارهای اسمارت فون ها که شامل پلترفم های اندروید و ویندوز فون است به خوبی ساپورت و پشتیبانی گردد. بنابراین باید اذعان کرد که API این ورژن از DirectX توجهی بیش تری به دنیای باز های اسمارت فون ها خواهد است.

در نسخه جدید دایرکت‌ایکس تولیدکنندگان به شکل ساده‌تری قادر به پورت نمودن بازی‌های خود از PC به موبایل خواهند بود.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از زومیت، گویا آی تی