تبیان، دستیار زندگی
یک طراح اهل آفریقای جنوبی به تازگی لامپ جدید خورشیدی قابل حمل و نقلی ساخته است که در یک بطری نوشابه معمولی قرار می گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت لامپ خورشیدی در بطری نوشابه


یک طراح اهل آفریقای جنوبی به تازگی لامپ جدید خورشیدی قابل حمل و نقلی  ساخته است که در یک بطری نوشابه معمولی قرار می گیرد.

این وسیله ارزان قیمت و با دوام برای فراهم آوری روشنایی پایدار، ایمن و ارزان قیمت برای ساکنین کشورهای در حال توسعه و هر فرد کم درآمد دیگری طراحی شده است.

ساخت لامپ خورشیدی در بطری نوشابهساخت لامپ خورشیدی در بطری نوشابه

نبود روشنایی مناسب در منطقه ای که شبکه برق وجود ندارد می تواند مساله مهمی باشد. مثلا در مناطقی از آفریقا مردم اغلب از چراغ نفتی استفاده می کنند که هزینه زیادی برای آنها داد، بخار مضر تولید می کند و می تواند منجر به آتش سوزی شود.

این لامپ جدید که «لایتی» به معنای «جوانک» نام گرفته است در یک بطری استاندارد نوشابه تعبیه می شود و می توان آن را به طور مطمئنی بر بالای درب خانه و یا بر روی دیوار نصب کرد.

می توان بدون بطری نوشابه نیز از این لامپ استفاده کرده و آن را به شکل یک فانوس به دست گرفت، یا به کمر بست و حمل کرد.

هزینه پیش بینی شده کنونی برای هر دستگاه حدود 13 دلار است که به گفته

این طراح یک خانواده آفریقایی هر یک ماه و نیم برای روشنایی خود با استفاده

از نفت سفید باید این هزینه را بپردازد در صورتی که با خرید لایتی یک بار هزینه پرداخت  می شود

مولفه اصلی لایتی یک پانل فوتوولتاییک CIGS، یک لامپ LED و باتری های قابل شارژ مجدد تلفیقی است.

پس از پنج تا هشت ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید این دستگاه تا سه ساعت با قدرت 300 لومن و یا تا هشت ساعت با انرژی 120 لومن روشنایی تولید می کند.

لومن واحد اندازه گیری شار نوری و به جریان نورانی یک لامپ اطلاق می شود. استفاده از این لامپ ساده است و وقتی که غروب خورشید را تشخیص می دهد فعال می شود.

ساخت لامپ خورشیدی در بطری نوشابهساخت لامپ خورشیدی در بطری نوشابه

اگرچه لامپ های خورشیدی چیز جدیدی نیستند اما طراح لایتی امیدوار است طرح وی به یک شیوه روشنایی پایدار تبدیل شود.

وی اکنون در حال مذاکره با یک شرکت نوشابه سازی است تا بتواند لایتی را به دست افرادی که بیشترین نیاز را به آن دارند برساند.

هزینه پیش بینی شده کنونی برای هر دستگاه حدود 13 دلار است که به گفته این طراح یک خانواده آفریقایی هر یک ماه و نیم برای روشنایی خود با استفاده از نفت سفید باید این هزینه را بپردازد در صورتی که با خرید لایتی یک بار هزینه پرداخت می شود.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: مهر