تبیان، دستیار زندگی
عملیات بدر در ساعت 23 روز 20/12/1363 با اسم رمز مبارک یاالله، یاالله، یاالله و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهراسلام‌الله‌علیه آغاز شد و در همان ساعات اولیه، تمامی خطوط و استحکامات دشمن به سرعت در هم کوبیده شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عملیاتی به نام بدر


عملیات بدر در ساعت 23 روز 20/12/1363 با اسم رمز مبارک یاالله، یاالله، یاالله و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهراسلام‌الله‌علیه آغاز شد و در همان ساعات اولیه، تمامی خطوط و استحکامات دشمن به سرعت در هم کوبیده شد.

عملیاتی به نام بدر

22ثانیه مکث برای یک عکس!

به این چهره‌ها و به چهره‌هایی که هر روز از کنارتان رد می‌شوند، نگاه کنید.

چهره‌هایی که از کنار ما رد می‌شوند با اینکه ظاهراً در رفاه بیشتر به سر می‌برند اما انگار همیشه از چیزی رنج می‌برند. خیلی فرق نمی‌کند از چه چیزی. مثلا قسطشان عقب افتاده یا درآمدشان کم است. ماشینشان خراب است یا کلاهشان را برداشته‌اند. مریض هستند یا مریض داری می‌کنند. بلیت سفر گیرشان نیامده یا بلیت مسابقه فوتبال! کسی به ماشینشان زده یا پلیس جریمه‌شان کرده. یا ... و هزار مشکل و رنجی که تمامی ندارند.

... اما لطفاً 22 ثانیه وقت بگذارید و به این عکس نگاه کنید.

این‌ها 22 نفر از رزمندگان عرصه عشق و جوانمردی هستند. لازم نیست هیچ کدام را بشناسید. تنها به آرامش و شوقی که در چهره این جوانان غیور دیده می‌شود تأمل کنید. آن وقت از برکت این نگاه‌های آسمانی بهره‌مند خواهید شد.

این‌ها هم زندگی را دوست داشتند. آرزوی مدارج بالای تحصیلی هم داشتند. از داشتن خانه و ماشین هم بدشان نمی‌آمد. حتی برخی از این‌ها زن و بچه هم داشتند اما وقتی دیدند به آب و خاکشان تجاوز شده، در خانه نشستن را ننگ دانست، جان با ارزش خود را به دست گرفته و مردانه به دفاع از ناموس و دینشان پرداختند.

این‌ها سبک‌بال و رها به استقبال شهادت رفتند تا چراغ خانه ما روشن بماند.

عملیاتی به نام بدر

این عکس پیش از عملیات بدر در سال 1363 گرفته شده است.

شهدایی که در این عکس دیده می‌شوند:

محمدحسین اکرمی، محمدی قاری قرآن، فرج الله پیکرستان، محمدرضا صالح نژاد، حسین غیاثی، عبدالرضا شریفی پور، حمید کیانی، حسین انجیری، مصطفی معیری، حمید سعاده، امیر پریان، محمود دوستانی و عبدالمحمد خیرعلی مشاک.

قایقی به سوی بهشت

در کارنامه عملیاتی رزمندگان طی سال‌های دفاع مقدس، سه عملیات بزرگ آبی- خاکی به چشم می‌خورد: عملیات‌های موسوم به بدر، خیبر و والفجر هشت. در جریان این نبردهای آبی – خاکی، استفاده از قایق‌های سبکِ تندرو، اهمیتی حیاتی داشت. کلیه عملیات جابجایی نیروها، پشتیبانی خطوط و انتقال مجروحین و ادوات سبک با این قایق‌ها انجام می‌گرفت.

در کارنامه عملیاتی رزمندگان طی سال‌های دفاع مقدس، سه عملیات بزرگ آبی- خاکی به چشم می‌خورد: عملیات‌های موسوم به بدر، خیبر و والفجر هشت

در عملیات بدر، این قایق‌های سبک، جان بسیاری از رزمندگان را به هنگام عقب نشینی نهایی نجات داد و پیکر پاک شهدای فراوانی را به غربِ رودخانه دجله منتقل ساخت. شهید مهدی باکری، با جسمی مجروح، درون یکی از این قایق‌ها نشسته بود که مورد هدف موشک بعثیون قرار گرفت و جسمش در رودخانه دجله مفقود شد. عکسی که می‌بینید در منطقه هورالعظیم و به احتمال قوی در جریان عملیات بدر گرفته شده است.

عملیاتی به نام بدر

پیکر سه شهید و یک مجروح، راکبان این قایق هستند. پیکر در هم شکسته و در خاک و خون تپیدهء شهدا و مجروحین، گواهی است بر سختی و دشواری عملیات.

شادی ارواح طیبه شهدای این عملیات صلوات

گذری بر عملیات بدر

طی عملیات بدر علاوه بر تلفات سنگین که به دشمن وارد شد، بیش از 500 کیلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهای ترابه، لحوک، نهروان، فجره و نیز جاده خندق به طول 13 کیلومتر، که فاصله آن با جاده العماره بصره 6 کیلومتر است، به تصرف نیروهای خودی درآمد.

لازم به ذکر است که پس از این عملیات، عراق با استفاده از پشتیبانی هوایی و موشکی خود به حملات گسترده به شهرها و مناطق مسکونی و نیز کشتی‌های حامل نفت ایران مبادرت ورزید.

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: سایت: شهید آوینی/عاشورا/البرز نیوز/تابناک