تبیان، دستیار زندگی
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وی در سفرش به ایران بر موضوع حقوق بشر تمرکز ویژه‌ای داشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشتون از سفرش به ایران می گوید


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وی در سفرش به ایران بر موضوع حقوق بشر تمرکز ویژه‌ای داشته است.

«کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای درباره سفرش به ایران گفت: اصلی‌ترین هدف از این سفر این بود که به عنوان نماینده اتحادیه اروپا بتوانم در مورد روابط بالقوه بیشتری که می‌توانیم در آینده داشته باشیم، گفت‌وگو کنم.

اشتون

وی افزود: بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وزرایشان را به اینجا فرستاده‌اند، بسیاری از آن‌ها روابط تاریخی با ایران دارند. به دنبال آن بودیم تا همه نظراتی را که می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم، کنار هم بگذاریم.

اشتون ادامه داد: تعجب‌آور نیست که تمرکز ویژه‌ای را روی حقوق بشر داشتم، من در روز بین‌المللی زن با فعالان زن دیدار کرده و با آن‌ها در مورد شرایطی که زنان در آن قرار دارند گفت‌وگو کردم. با زنانی که در زمینه‌های مختلف فعال هستند، از خبرنگاران گرفته تا آنهایی که در زمینه پناهندگان افغان درگیر هستند، و همچنین افرادی که در طیف جامعه مدنی و اهمیت آن فعالیت می‌کنند.

دلیل سفر اشتون به ایران

وی افزود: البته موضوع سفر ارتباط مستقیمی با موضوع هسته‌ای ندارد، و مباحثی درمورد روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی مطرح می شود.

مذاکرات با اشتون مفید بود

کمالوندی تأکید کرد: همانطور که اطلاع دارید اشتون در روز نخست ملاقاتهای بسیار خوبی بامسئولان کشورمان به ویژه رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و رئیس مجلس و رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور مذاکره داشت، و این مذاکرات مفید بود.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وزرایشان را به اینجا فرستاده‌اند، بسیاری از آن‌ها روابط تاریخی با ایران دارند. به دنبال آن بودیم تا همه نظراتی را که می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم، کنار هم بگذاریم

کمالوندی خاطرنشان کرد: سفر یک مقام در حد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نمی تواند صرفا سمبلیک باشد؛ طبیعتا مذاکرات و مباحثی که مطرح می‌شود و توافقاتی که صورت می‌گیرد همه در روابط اتحادیه اروپا و ایران مۆثر است.

وی اظهار داشت: با روند خوبی که در مذاکرات 1+5 پیش می رود این انتظار را داشتیم که گشایش در روابط در حوزه های مختلف با اروپا به وجود بیاید و همانطور که شاهد بودیم مسئولان و وزاری خارجه اروپایی به ایران آمدند.

اظهارنظر مایکل مان درباره حضور اشتون در ایران

برخی از تحریم های ما در مورد اشخاص به دلیل موضوعات حقوق بشری اعمال شده اند و ما به صورت مداوم در این باره با مقام های ایرانی صحبت می کنیم.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: کاترین اشتون در پی سنجش پتانسیل زمینه های همکاری آینده طرفین بود اما روابط طرفین بستگی به پیشرفت در پرونده هسته ای ایران دارد.

مایکل مان

به گزارش ایرنا، مایکل مان در گفت‌وگو با یک رادیو غربی افزود: این سفری متفاوت بود تا مسائل مورد نظر دو جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا ورای برنامه هسته ای و پیرامون مسائل منطقه ای، سیاسی و ژئوپلتیک مورد بررسی قرار گیرد و اشتون می خواست بر این موضوع تاکید کند که جامعه بین المللی باید برای یافتن راه حل برای مسائلی که در خاورمیانه در جریان است، سخت تلاش کند.

او با بیان این که گسترش روابط به نحوه پیشرفت مذاکرات هسته ای بستگی دارد، اظهارکرد: ما پیشرفت زیادی در این زمینه کرده ایم اما کار زیادی برای انجام باقی مانده است و این سفر برای این بود که ببینیم پتانسیل گسترش روابط چگونه است.

مان در باره جزییات مذاکرات اشتون با مقامات ایرانی گفت: ترجیح می دهم که به جزییات آنچه که درباره آن مذاکره شده، اشاره نکنم.

سخنگوی اشتون اضافه کرد: برخی از تحریم های ما در مورد اشخاص به دلیل موضوعات حقوق بشری اعمال شده اند و ما به صورت مداوم دراین باره با مقام های ایرانی صحبت می کنیم.

وی گفت: وزیر امور خارجه جدید ایران، هنگامی که برگزیده شد، از تمایلش به از سر گیری گفت وگوها در زمینه حقوق بشر خبر داد و در نتیجه در این زمینه هم می خواستیم فضا را بسنجیم و ببینم که در صورت نیاز چه پتانسیل هایی وجود دارد.

کاترین اشتون در پی سنجش پتانسیل زمینه های همکاری آینده طرفین بود اما روابط طرفین بستگی به پیشرفت در پرونده هسته ای ایران دارد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این سفر انتظارات اشتون را بر آورده کرده است؟ گفت: اشتون می خواست به ایران برود تا برخی مقام هایی را که تاکنون ندیده بود، ملاقات کند. او رئیس جمهوری ایران را یک بار دیده بود و بار دیگر با او دیدار کرد. اما در کنار آن با سایر مقام هایی که تاکنون ملاقات نکرده بود هم گفت وگوهایی انجام داد و از این منظر مهم بود که یک ارزیابی از فضای سیاسی ایران به دست آورد.

او خاطرنشان کرد: یکی از ارزیابی های اشتون از این سفر این بود که مذاکرات هسته ای برای دستیابی به یک توافق، از حمایت برخوردار است که این موضوع خیلی مثبت است و او تهران رفت تا فضا را برای همکاری های آینده بسنجد و فکر می کنم با موضوعات زیادی برای تفکر از این سفر باز می گردد.

فرآوری:  باباپور

بخش سیاست تبیان


منابع : فارس/ تابناک/ ایرنا