تبیان، دستیار زندگی
کی‌یف برای دریافت کمک مالی، به آمریکا وعده استقرار سپر موشکی را داده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سود جویی مالی امریکا از وضعیت اوکراین


کی‌یف برای دریافت کمک مالی، به آمریکا وعده استقرار سپر موشکی را داده است

معاون نخست وزیر «کریمه» از وعده مقامات جدید کی‌یف به آمریکا برای استقرار سپر دفاع ضد موشکی در خاک اوکراین در ازای دریافت کمک مالی خبر داد.

امریکا

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، "الگا کویتیدی" معاون نخست وزیر دولت محلی کریمه روز شنبه به خبرنگاران اعلام کرد که مقامات حکومتی جدید در کی‌یف به خاطر بدست آوردن کمک‌های مالی از صندوق بین المللی پول حاضر هستند تا هر شرطی، از جمله استقرار سامانه‌های سپر موشکی آمریکا در خاک اوکراین را بپذیرند.

به گفته وی، توافقنامه‌ای که در تاریخ 2 ماه مارس حکومت جدید اوکراین با صندوق بین‌المللی پول در مورد ارائه کمک‌های مالی به کی‌یف امضا کرده، این مسئله را در نظر گرفته که تمامی سیستم گازرسانی اوکراین از زمان امضای توافقنامه اساسی در مورد دریافت کمک مالی باید زیر نظر شرکت‌های آمریکایی قرار بگیرند.

علاوه بر این کویتیدی یادآور شد که مقامات جدید کی‌یف به غرب قول داده‌اند تا منطقه استراتژیکی «خارکوف» (در شرق اوکراین) را برای استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا و همچنین مرتبط کردن این منطقه با واحدهای جنگنده‌های آمریکایی در اختیار آنها قرار دهند.

این مقام دولتی کریمه همچنین خبر داد که کی‌یف به شرکای غربی خود وعده داده تا اقدامات نه چندان مطلوبی را برای پر کردن بودجه دولت انجام دهد که از جمله افزایش 50 درصدی قیمت گاز برای صنایع کوچک و افزایش دو برابری قیمت گاز برای مصارف خانگی است.

مقامات جدید کی‌یف به غرب قول داده‌اند تا منطقه استراتژیکی «خارکوف» (در شرق اوکراین) را برای استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا و همچنین مرتبط کردن این منطقه با واحدهای جنگنده‌های آمریکایی در اختیار آنها قرار دهند

پیش از این "میخائیل یژل" سفیر اوکراین در بلاروس نیز فاش کرده بود که مقامات جدید کی‌یف در حال مذاکره با دولت آمریکا برای استقرار عوامل سپر موشکی این کشور در ازای دریافت کمک مالی قابل توجه است.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این خبر امکان استقرار سپر موشکی آمریکا در خاک اوکراین را سودجویی غیرقانونی نامید.

مسئله استقرار سیستم سپر موشکی آمریکا در خاک اروپا، یکی از اساسی‌ترین اختلافات در روابط روسیه و آمریکا است.

بخش سیاست تبیان

منبع : فارس