تبیان، دستیار زندگی
فتتاح پروژه های آموزشی، پرورشی و ورزشی با حضور رئیس جمهور، نشست خبری وزیر آموزش و پرورش و نامه تعدادی از فرهنگیان به رئیس جمهور مهم ترین اخبار حوزه آموزش و پرورش در روز گذشته بودند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگران استیضاح نیستم

‌افتتاح پروژه‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی با حضور رئیس‌جمهور، نشست خبری وزیر آموزش و پرورش و نامه تعدادی از فرهنگیان به رئیس‌جمهور مهم‌ترین اخبار حوزه آموزش و پرورش در روز گذشته بودند.
روز گذشته رئیس‌جمهور در ارتباط تصویری با مراكز 8 استان 671پروژه آموزشی را افتتاح كرد. دكتر حسن روحانی با اعلام اینكه طی یك سال بیش از 1600طرح در حوزه آموزش و پرورش با بیش از 9هزار كلاس درس افتتاح شده، گفت: تأمین معلمان با انگیزه و دارای ویژگی‌های لازم برای تربیت نسل بعدی بر عهده دولت است و دولت هر خدمتی كه به معلمان كند، نسبت به آنچه آنان انجام می‌دهند، ناچیز است.

نامه معلمان به رئیس دولت

فرهنگیان در این نامه چندین خواسته از رئیس‌جمهور ازجمله اختصاص بخشی از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به آموزش و پرورش، تصویب و اجرای طرح رتبه بندی معلمان، انتخاب 3نفر از مشاوران وزیر آموزش و پرورش از میان معلمان مشغول به تدریس در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و متوسطه دوم مدارس دولتی سراسركشور به پیشنهاد معلمان یا نمایندگانِ آنها و... را مطرح كردند.

بازنشستگی 500هزار فرهنگی

وی افزود: این روند در دوره‌های قبل نیز وجود داشته و تنها مربوط به این دوره نیست، نگران استیضاح نیستم و امیدوارم هر چه خیر و صلاح است پیش بیاید.وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری خود در پاسخ به پرسش همشهری درباره سرانجام نیروهای مازاد و ساماندهی نیرو در‌ آموزش و پرورش اعلام كرد: یكی از سیاست‌های اصلی ما ساماندهی وضعیت نیروی انسانی است. وی پیش‌بینی كرد با ادامه این روش‌ها طی 5 تا 6 سال آینده به تعادل نسبی در بحث نیروی انسانی آموزش و پرورش برسیم و تا 10سال آینده 50درصد از نیروی انسانی حدود یك میلیون نفری این وزارتخانه بازنشسته شوند.

فانی با بیان اینكه تلاش می‌كنیم تا ردیف‌های استخدامی را به مناطق نیازمند تخصیص دهیم و از بوم برای بوم جذب نیرو داشته باشیم تا تعادل نیروی انسانی برقرار شود، افزود: اكنون اگر اعلام كنیم آموزش و پرورش برای محروم‌ترین نقاط ایران به نیرو نیاز دارد تعداد زیادی از افراد داوطلب می‌شوند كه پس از استخدام و طی 2 تا 3سال فعالیت در مناطق محروم، به هر نحو ممكن سعی می‌كنند خود را به شهر مورد نظرشان منتقل ‌كنند. هم‌اكنون در برخی مناطق رشته‌ها و جنسیت با كمبود نیرو و در برخی مناطق به‌ویژه مراكز استان‌ها مانند تهران و تبریز با نیروی اضافه روبه‌رو هستیم. آیا می‌توان به یك معلم حكم داد تا از تهران به بشاگرد برود؟ مطمئنا چنین چیزی امكان پذیر نیست. وی درباره احتمال دریافت پول در مدارس سپرده شده به بخش خصوصی تصریح كرد: این مدارس تا به امروز پولی از خانواده‌ها دریافت نكرده‌اندو از این پس هم دریافت نخواهند كرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: با اعضای كمیسیون آموزش مجلس به این نتیجه رسیدیم كه آیین‌نامه اجرایی ماده22 قانون مدیریت خدمات كشوری برای سال94 مبنای كار باشد. در این آیین‌نامه ذكر شده كه یك دستگاه دولتی می‌تواند تمام یا بخشی از تجهیزات و امكانات مورد نیاز را در اختیار موسسات مجری قرار داده و خدمات را از موسسان مجری خریداری كند.

نظام رتبه بندی معلمان اجرا می‌شود


وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت نظام رتبه‌بندی معلمان نیز گفت: لایحه رتبه‌بندی معلمان با هدف افزایش انگیزه معلمان و ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای آنها تا پایان امسال از سوی دولت تقدیم مجلس می‌شود. مشكل رتبه عالی كه توسط سازمان بازنشستگی ایجاد شده بود، برای 376هزارو172 نفر از همكاران شاغل و بازنشسته حل شد. همچنین از محل صرفه‌جویی در نیروی انسانی، فوق‌العاده شغل 330هزار معلم ابتدایی 20درصد افزایش یافت.


مرکز یادگیری سایت تبیان