تبیان، دستیار زندگی
با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سه شنبه سیاه چهارشنبه سوری!


با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم را از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟

چهارشنبه سوری

استقبال از بهار و جشن های نوروزی در تاریخ کهن ایرانیان،پیروان هر مذهب و قومیتی را به هم پیوند می داد، از میان تمامی مراسم خاص این دوره،برگزاری برخی آیین ها همچون چهارشنبه سوری مدت هاست که کارکرد شادی آفرینی خود را به وحشت افزایی در سطح شهر بدل کرده است.

در گذشته نه چندان دور، بسیاری از مردم در مراسم چهارشنبه سوری بیرون از خانه بودن را ترجیح می دادند ، بطوریکه اهالی محل با روشن کردن چند بته و با پریدن از روی آنها لحظات شاد و مفرحی را برای خود ایجاد می کردند.

مراسم چهارشنبه سوری آخر سال متشکل از مواردی همچون قاشق زنی ، فالگوش ایستادن، دید و بازدید و پخش آجیل و شیرینی و پریدن از روی آتش بود ،اما چند سالی است که از آن همه مراسم شیرین تنها آتش افروزی آن هم به شیوه ای غیر قابل قبول و با ابعادی خطرناک برجای مانده است مراسمی که تبعات غیر قابل جبرانی را برای خانواده ها به دنبال دارد.

علاوه براین، درکناراین آتش افروزی ها و تبعات خطرناکی همچون آسیب های ناشی از سوختگی و انفجار مواد آتش زای خطرناک، هزینه کرد سرمایه ملی وخروج ارز از کشور برای واردات انواع مواد آتش افزای خارجی ، نشان از تلاش بیگانه برای پر کردن جیب های خود ولو به قیمت ازمیان رفتن سلامت کودکان و نوجوانان دارد.

تغییرات فرهنگی در چهارشنبه سوری

قاشق زنی تبدیل به ترقه زنی شده است

خوردن آجیل مشکل گشا تبدیل به خوردن سیلی و لگد شده است.

فال گوش ایستادن تبدیل شده است از ترس مامور دویدن 

ایرانیان در آخرین سه شنبه شب سال خورشیدی با افروختن آتش و پریدن از روی آن، به استقبال نوروز می روند، این مراسم از دیرباز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوها انجام می گرفت.

اطلاع رسانی، آگاهی و فرهنگ سازی میان مردم به جهت استفاده صحیح از مواد محترقه استاندارد و مجاز و تبعات منفی ناشی از استفاده از مواد غیرمجاز. مراقبت جدی از امنیت اجتماعی و جلوگیری از تحرکات افراد و گروه هایی که منجر به سوء استفاده از این مراسم می شوند

فالگوش ایستادن، خوردن آجیل مشکل گشا و قاشق زنی در میان مردم ما از قدیم معمول بود، همین طور کوزه شکستن، دفع چشم زخم، بخت گشایی و شب نشینی که همه اینها از مراسم آخرین شب چهارشنبه سال است.

آداب و رسوم این جشن در شهرهای مختلف ایران با کمی اختلاف انجام می شودآتش زدن بوته، پریدن از روی آن و گفتن عبارت زردی من از تو، سرخی تو از من، شاید مهمترین اصل شب چهارشنبه سوری باشد.

هرچند در سال های اخیر این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است اما امروزه منسوخ شدن آئین های قدیمی و جایگزین شدن آئین های پرخطر جدید، چهارشنبه سوری را به جشنی وحشت آور، پرمخاطره و نازیبا تبدیل کرده است. نگاهی به آمارهای حوادث آتش سوزی در سال های گذشته گواه این مدعاست که به هر دلیلی سنت های گذشته فراموش و منسوخ شده و رفتارهای جدیدی جای آن را گرفته است. رفتارهای پرخطری که موجب بروز حوادث زیادی می شود، اما هیچ کس از این حوادث درس عبرت نمی گیرد و باز هم در سال بعد شاهد بروز اتفاق های تلخی در شب چهارشنبه سوری هستیم.

بسیاری از افراد معتقدند چنین رفتارهایی از سوی جوانان تنها به خاطر تخلیه انرژی مضاعفی که در درون آنها نهفته است، صورت می گیرد. آنها جوانند و نیاز به شور و هیجان دارند، اما سۆال این است که تخلیه انرژی و شور و هیجان باید به چه قیمتی انجام شود؟!

در ساماندهی جشن چهارشنبه سوری همانند بسیاری از برنامه های ملی، نیازمند تشکیل یک ستاد (البته ماه های قبل) جهت برنامه ریزی، سیاستگذاری، ایجاد هماهنگی و... بین دستگاه ها و سازمان های ذیربط هستیم تا با شرح وظایف مشخص و تعریف شده بتوانند اقدامات موثرتری را در برگزاری این جشن انجام دهند.

چهارشنبه سوری

با این تفاسیر پیشنهادهای ذیل جهت اجرای بهتر، سالم تر، شاد تر و کم خطر تر جشن چهارشنبه سوری ارائه شود:

تولید و عرضه اقلام محترقه، نورافشان بی خطر، استاندارد و ایمن به صورت آزاد از طریق تولید کنندگان دارای مجوز جلوگیری از ورود و توزیع مواد محترقه خطرناک و غیرمجاز برخورد جدی و قهری انتظامی، قضایی با تولید و عرضه کنندگان مواد محترقه خطرناک و غیراستاندارد برنامه ریزی و طراحی جهت اجرای مراسم نورافشانی جذاب در میادین و نقاط مهم و حساس شهر و برگزاری مراسم شادمانی با همکاری و مشارکت مردم.

اطلاع رسانی، آگاهی و فرهنگ سازی میان مردم به جهت استفاده صحیح از مواد محترقه استاندارد و مجاز و تبعات منفی ناشی از استفاده از مواد غیرمجاز. مراقبت جدی از امنیت اجتماعی و جلوگیری از تحرکات افراد و گروه هایی که منجر به سوء استفاده از این مراسم می شوند.

آگاه سازی دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی از خطرات و عواقب استفاده از مواد محترقه غیرمجاز

تهیه و تدوین جزوات، بروشورها و... درخصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی و امنیتی کابرد مواد محترقه غیراستاندارد .

مراسم چهارشنبه سوری آخر سال متشکل از مواردی همچون قاشق زنی ، فالگوش ایستادن، دید و بازدید و پخش آجیل و شیرینی و پریدن از روی آتش بود ،اما چند سالی است که از آن همه مراسم شیرین تنها آتش افروزی آن هم به شیوه ای غیر قابل قبول و با ابعادی خطرناک برجای مانده است مراسمی که تبعات غیر قابل جبرانی را برای خانواده ها به دنبال دارد

آمادگی جدی دستگاه ها و سازمان های انتظامی، امدادی، اورژانس، آتش نشانی و...

تهیه و پخش فیلم های مربوط به حوادث چندساله گذشته در مورد استفاده از مواد محترقه آتش زای خطرناک و غیراستاندارد .

واگذاری امکانات و فضاهای مناسب جهت اجرای عملیات نورافشانی توسط شهرداری ها و یا سایر دستگاه ها و سازمان های ذیربط .

عدم برخورد فیزیکی و قهرآمیز با افراد خاطی

ارائه نکات ایمنی لازم جهت پیشگیری از بروز حوادث ناشی از اجرای مراسم چهارشنبه سوری

مصاحبه با عوامل انتظامی، دانش آموزان و به خصوص مصدومان حادثه دیده سال های گذشته.

مسئولان برای شادی جوانان برنامه ریزی نکرده اند

دست اندرکاران و متولیان استان باید برای مقابله با حوادث چهارشنبه آخر سال مکانی را ایجاد کنند تا جوانان و نوجوانان بتوانند درآن مکان در کنار خانواده های خود به شادی و پریدن از روی آتش اقدام کنند.

در کشور ایران دست اندرکاران براى پر کردن اوقات فراغت و شادى جوانان، فکر و برنامه ریزى نکرده اند و درست به همین دلیل است که جوانان خود به فکر احیاى آداب و رسوم خود مى افتند و برای مراسم چهارشنبه سورى؛ برنامه ریزى مى کنند تا شادی نداشته خود را بدست آورند.

چهارشنبه سوری

بسیارى از جوانان فلسفه مراسم چهارشنبه سورى را نمى دانند و گمان مى کنند که این مراسم به معنای دور هم جمع شدن، دست زدن، رقصیدن و مزاحم آرامش مردم شدن است و به همین دلیل است که به سراغ ترقه بازى می روند.

مراسم چهارشنبه آخر سال باید با مشارکت همه انجام شود تا تخلیه و هدایت احساسات و هدایت فرهنگ در کنار هم صورت بگیرد.

شادی چهارشنبه سوری را تلخ نکنیم

تاریخ نشان می دهد شادمانی های نوروزی ایرانیان با «چهارشنبه سوری» آغاز و با مراسم «سیزده به در» پایان می یافت، ضمن این که چهارشنبه سوری یکی از طولانی ترین مراسم شادی مردم، پیش از آغاز سال جدید بوده است.

پریدن از روی آتش های غول پیکر  و استفاده از مواد محترقه در سال های اخیر تبدیل به مسأله ای مشکل آفرین برای خانواده های ایرانی شده و هر سال سوختگی و جراحات شدید شهروندان را در پی داشته است.

مهم ترین علت وجود برخی معضلات ناشی از چهارشنبه سوری در کشور ایران ، آگاهی نداشتن مردم و کمبود فضاهای فرهنگی تفریحی است .  انجام هر کار خوب، اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد تبدیل به زشتی می شود. شهروندان بویژه جوانان توجه داشته باشند، شادی چهارشنبه سوری را با استفاده از وسایل غیرمجاز و غیرقانونی، تلخ و نامطلوب نکنند.

بیایید اسفند ماه امسال شعور ایرانی‌مان را به پیشواز نخستین روزهای بهار بفرستیم و در آرامشی که هم شأن سبک زندگی ایرانی-اسلامی است، به استقبال بهار برویم.

فراوری : هدی رشیدی

بخش اجتماعی تبیان


منابع: 1-مهرنیوز / 2- آیه های انتظار/ 3-پزشک /4- ایرنا

مطالب مرتبط:

 چهارشنبه سوری، خرافه یا آیین؟

درسور و سات چهارشنبه سوری

 چهارشنبه ای که دیگر سوری نیست!