سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روزنامه گاردین به تازگی گزارشی منتشر کرده از مراسمی موسوم به «مراسم کلید» که تحت تدابیر شدید امنیتی در سازمان «آیکان» برگزار می ‌شود؛ مراسمی برای تامین امنیت اینترنت در صورت بروز فجایع بزرگ در زمین.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شاه کلید اینترنت در دستان 14 نفر!


روزنامه گاردین به تازگی گزارشی منتشر کرده از مراسمی موسوم به «مراسم کلید» که تحت تدابیر شدید امنیتی در سازمان «آیکان» برگزار می ‌شود؛ مراسمی برای تامین امنیت اینترنت در صورت بروز فجایع بزرگ در زمین.

شاه کلید

اینترنت (Internet) را باید بزرگ ‌ترین سامانه ‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده ‌است. ریشه ی این شبکه ی عظیم جهانی به دهه ی 1960باز می گردد که سازمان ‌های نظامی ایالات متّحده آمریکا برای انجام پروژه‌ های تحقیقاتی برای ساخت شبکه ‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دهه ی 1990، اینترنت به صورت یک شبکه ی همگانی و جهان ‌شمول در بیاید به طوری که امروزه جهان بدون اینترنت غیر قابل تصویر گشته است.

شاید کمی سورئال و تخیلی به نظر برسد اما کلید مهم ‌ترین دیتابیس اینترنت جهان در دستان هفت نفر است. این هفت نفر با کنار هم قرار دادن کلیدهای هوشمند خود می ‌توانند «شاه‌ کلید» ورود به «هسته اصلی اینترنت» را بسازند. هسته اصلی اینترنت در جهان توسط هفت کلید کنترل می ‌شود؛ هفت کلید واقعیظ¬ به شکل کارت‌های هوشمندظ¬ که در دستان هفت نفر است. این هفت نفر هفت جایگزین هم دارند که در مواقع اضطراری وظایف آنها را انجام خواهند داد.

روزنامه گاردین گزارشی منتشر کرد از مراسمی موسوم به «مراسم کلید» که تحت تدابیر شدید امنیتی در سازمان «آیکان» (سازمان جهانی تخصیص نام‌ ها و اعداد) برگزار می ‌شود؛ مراسمی برای تامین امنیت اینترنت در صورت بروز فجایع بزرگ در زمین. آیکان که در امریکا مستقر است از مهم ‌ترین نهادها در فرآیند حاکمیت اینترنت است و مسئولیت تخصیص آدرس‌های اینترنتی به همه وب ‌سایت ‌ها سرورها و سیستم‌های کامپیوتری موجود در جهان را برعهده دارد. در واقع مدیریت سیستم تعیین دامنه ‌ها (DNS) برعهده آیکان است.

با این حال پس از افشاگری‌های تکان ‌دهنده ادوارد اسنودن درباره جاسوسی‌ های گسترده آژانس امنیت ملی امریکا حالا بسیاری از کشورهای جهان خواستار تحول اساسی فرآیند حاکمیت اینترنت در جهان‌اند. اتحادیه اروپا به تازگی از امریکا خواسته که «جدول زمانی روشنی برای جهانی ‌سازی آیکان» ارائه کند؛حالا محول کردن وظایف آیکان و انتقال مسئولیت راهبری اینترنت به نهادهای زیرمجموعه سازمان مللظ¬ کف مطالبات اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر است

تمام آدرس‌ های اینترنتی در جهان (مثلا گوگل دات‌ کام) به آدرس‌ های آی‌ پی مشخصی متصل ‌اند و نام دامنه (گوگل دات‌ کام) تنها پوششی برای تسهیل کاربری انسان‌ها است چون به خاطر آوردن نام دامنه‌ها به مراتب راحت ‌تر از مجموعه‌ای از چهار عدد است که با نقطه از هم جدا شده‌اندظ¬ مثلا 64.230.160.78 که یکی از آی ‌پی ‌های گوگل است. به عبارت ساده آیکان مسئولیت ترجمه این اعداد به نام‌ها را برعهده دارد. اگر کسی به پایگاه عظیم داده‌ های آیکان دست پیدا کند می‌تواند کنترل اینترنت را در دست بگیردظ¬ به این معنی که مثلا می‌تواند با دریافت درخواست کاربران از طریق مرورگرهاآن‌ها را به هرجایی که می ‌خواهد هدایت کند.

کلید اینترنت،فیلترینگ

اینترنت و احتمال فاجعه‌ ها

دیتابیس آیکان اگر مهم ‌ترین دیتابیس موجود در جهان نباشدظ¬ بی ‌تردید یکی از مهم‌ ترین‌ها است. به همین خاطرظ¬ در صورتی که فاجعه ‌ای عظیم در زمین رخ دهد ممکن است نیاز به ری‌ست کردن یا بازسازی این دیتابیس وجود داشته باشد. برای افزایش امنیتظ¬ آیکان کلید ورود به این دیتابیس ‌ها را در اختیار هفت نفر قرار داده تا بتوانند در مواقع ضروری اقدامات لازم را انجام دهند؛ هفت متخصص امنیت اینترنت از کشورهای گوناگون جهان.

هفت نفر دیگر هم به‌عنوان «کلیدداران جایگزین» یا «بک ‌آپ» انتخاب شده‌اند تا در صورتی که اتفاقی برای هفت نفر اول رخ دادظ¬ آنها بتوانند وظایف تعریف ‌شده را به انجام برسانند. در مجموع 14 نفر کلید ورود به پایگاه عظیم داده‌های آیکان را در اختیار دارند. این کلیدهای فلزی می ‌توانند باکس‌هایی که در نقاط گوناگون در جهان پنهان نگاه داشته شده ‌اند را باز کنند. درون این جعبه‌ ها کلیدهای دیگری به شکل کارت‌ های هوشمند قرار دارد. اگر این هفت کلید هوشمند موجود در باکس‌های گوناگون را هم ‌زمان در اختیار داشته باشید آن‌ گاه «شاه ‌کلید» اینترنت جهان را در دست خواهید داشت. شاه‌ کلید در واقع یک کد کامپیوتری است؛ نوعی پسورد که می ‌تواند امکان دسترسی به دیتابیس آیکان را فراهم کند.

چهار دیدار سالانه کلیدداران

از سال 2010 این هفت نفر هر سال چهار بار با یکدیگر دیدار می‌کنند تا با حضور در «مراسم کلید» یک «شاه‌ کلید» جدید بسازند؛ یعنی در واقع پسورد برای ورود نهایی را تغییر دهند. این مراسم در لس ‌آنجلس برگزار می‌شود؛ در اتاقی بی ‌پنجره و دور از دیدرس دیگران در جنوب کالیفرنیا.

 مراسمی موسوم به «مراسم کلید» که تحت تدابیر شدید امنیتی در سازمان «آیکان» (سازمان جهانی تخصیص نام‌ ها و اعداد) برگزار می ‌شود؛ مراسمی برای تامین امنیت اینترنت در صورت بروز فجایع بزرگ در زمین. آیکان که در امریکا مستقر استظ¬ از مهم ‌ترین نهادها در فرآیند حاکمیت اینترنت است و مسئولیت تخصیص آدرس‌های اینترنتی به همه وب ‌سایت ‌هاظ¬ سرورها و سیستم‌های کامپیوتری موجود در جهان را برعهده دارد

خبرنگار گاردین می ‌گوید ورود به این مراسم فوق‌ محرمانه مستلزم عبور از چندین گیت امنیتی بسیار پیچیده است؛ پر از درهای بسته‌ای که با کدهای مخصوص و اثر انگشت و اسکن چشم باز می‌شوند. مکانیسم امنیتی برای ورود به این مجموعه در حد مکانیسم امنیتی اتاق فرمان موشک‌های حامل کلاهک ‌های هسته ‌ای است. در نهایت با عبور از این گیت‌ها به اتاقی می ‌رسند که هیچ ارتباط الکترونیکی از آن خارج یا به آن وارد نمی‌شود و به همین خاطر امکان نفوذ الکترونیک به آن هم وجود ندارد. ماجرا کمی شبیه به صحنه‌هایی است که در فیلم‌های علمی ‌تخیلی دیده‌ایمظ¬ اما واقعیت دارد.

کنترل اینترنت و سازمان ملل

آیا آن‌ طور که در برخی شایعات عنوان شده این هفت نفر می ‌توانند اینترنت را در جهان غیرفعال کنند؟ آیا در صورتی که هکرها بتوانند به این سیستم نفوذ و کارکرد آن را مختل کنندظ¬ آنها می‌توانند سیستم را دوباره به حالت اول برگردانند؟ پاسخ به این سوال‌ها مثبت است. این هفت نفر کنترل کامل هسته اینترنت را در اختیار دارند.

با این حالظ¬ پس از افشاگری‌های تکان ‌دهنده ادوارد اسنودن درباره جاسوسی‌ های گسترده آژانس امنیت ملی امریکاظ¬ حالا بسیاری از کشورهای جهان خواستار تحول اساسی فرآیند حاکمیت اینترنت در جهان‌اند. اتحادیه اروپا به تازگی از امریکا خواسته که «جدول زمانی روشنی برای جهانی ‌سازی آیکان» ارائه کند؛ حالا محول کردن وظایف آیکان و انتقال مسئولیت راهبری اینترنت به نهادهای زیرمجموعه سازمان مللظ¬ کف مطالبات اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر است.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: رسانه ایران / ویکیپدیا

مطالب مرتبط:

کدام کشورها کدام ‌سایت‌ها را می بینند

پنج میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند

اینترنت بی طرف است؟!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین