تبیان، دستیار زندگی
ماه فروردین سالگرد خرید آیفون من است! بعد از یک عمر استفاده از اندروید، من بهار گذشته در پی یک تصمیم ضربتی، گوشی اندرویدی خود را با یک آیفون 5 معامله کردم!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یادت بخیر اندروید دوست‌داشتنی من!


ماه فروردین سالگرد خرید آیفون من است! بعد از یک عمر استفاده از اندروید، من بهار گذشته در پی یک تصمیم ضربتی، گوشی اندرویدی خود را با یک آیفون 5 معامله کردم!

اوایل سال گذشته، من با گوشی LG خود مشکل پیدا کردم و دیگر نمی توانستم با آن کار کنم و به دنبال یک تغییر بودم. هنگامی که گوشی من به طور خود به خود خاموش می شد و مدام هنگ می کرد، با یک نگاه ظالمانه، ایراد گوشی خود را از چشم اندروید دیدم و قید اندروید را زدم! و سرانجام تن به تشویق اطرافیانم برای خرید یک آیفون دادم!

یادت بخیر اندروید دوست‌داشتنی من!

چند ماه اول کاملاً از تصمیم خود رضایت داشتم یا حداقل پشیمان نبودم! از دوربین 8 مگاپیکسلی آن لذت می بردم که زوم و ویرایش عکس را بسیار راحت و با کیفیت انجام می داد و ظاهر با کلاسش را دوست داشتم.

اما بعد از آن دوران شیرین، این روزها مدام در سایت ها و مغازه ها مشخصات انواع گوشی های اندرویدی را رصد می کنم و چشمم دنبال بهترین های اندرویدی است! حالا بگویید چرا؟

سفارشی‌سازی (Customization)

استیو جابز خط تولید تلفن های خود با هدف یک تجربه عالی برای مصرف کنندگان طراحی کرد. نتیجه آن چیست؟ این که شما خیلی کار خاصی برای شخصی سازی آن نمی توانید انجام دهید. از نظر اپل، شما در همین حالت تعریف شده، عالی ترین امکانات را در اختیار دارید!

چیزی که مرا دلتنگ اندروید می کند، داشتن اختیارات متنوع برای تغییرات در گوشی است. شما در آیفون می توانید زنگ گوشی و تصویر پس زمینه را عوض کنید، و یا اپلیکیشن ها را روی صفحه خود جا به جا کنید. از نظر اندروید این کار تنها خراشیدن صفحه است!

یادت بخیر اندروید دوست‌داشتنی من!

در یک گوشی اندرویدی، «تم» تنها یک تصویر نیست. بلکه با قابلیت های متعددی در اختیار گوشی شما قرار می گیرد. تازه حتی اگر بخواهید می توانید با نصب تم، گوشی خود را شبیه آیفون کنید! آن هم نه فقط از نظر ظاهر؛ بلکه نحوه کار کردن شما با گوشی نیز تغییر می کند. می خواهید با کشیدن انگشت روی صفحه به سمت چپ و راست، اپلیکیشن های منتخب خود را ببینید؟ در اندروید می توانید این کار را بکنید. می خواهید اپلیکیشن های مورد علاقه تان را با کشیدن انگشت از بالای صفحه به پایین ببینید؟ در اندروید می توانید!

حتی اگر بخواهید گوشی خود را جیلبریک کنید هم در اندروید این کار بسیار راحت تر است تا آی.او.اس .

به علاوه، من دلم می خواهد بتوانم گوشی ام را از هم باز کنم، کارت حافظه ام را در بیاورم و هرچه می خواهم روی آن بریزم. البته برخی از مدرن ترین های اندرویدی دیگر این قابلیت را ندارند ولی هنوز بسیاری از تازه ترین های اندرویدی این اختیار را به شما می دهند؛ مثلاً HTC One. حالا خدا نکند تصمیم بگیرید اجزای یک آیفون را باز کنید! حالا هر مدلش که باشد!

بهشت ابزارک‌ها!

وقتی من آیفون می خریدم، اصلاً به این نکته فکر نکردم که تقریباً هیچ ابزارکی (ویجت) وجود نخواهد داشت! در محیط iOS 7 شما در واقع باید برای استفاده از هر اپلیکیشن، آن را عملاً باز کنید. این موضوع برای اندرویدی ها کمی ناکارآمد است.

اگر شما یک گوشی اندرویدی دارد، ممکن است بعضاً همان زمانی که برای اپلیکیشن ها صرف می کنید را برای ابزارک آنها صرف کنید. من در گوشی اندرویدی ام یک اپلیکیشن تقویم روی صفحه اصلی داشتم. در نتیجه لیست کارهایی که باید انجام دهم را روی تقویم در یک نگاه داشتم. در آیفون من هیچ گاه سراغ اپلیکیشن وضعیت هوا نمی رفتم، چون عادت داشتم که در اندروید همیشه ابزارک آن باز و قابل مشاهده باشد.

صفحه آیفون من، درست مانند صفحه آیفون همه آدم هاست: چند مربع رنگین روی صفحه که می توانید آنها را جا به جا کنید؛ اما جز این، کار زیادی نمی توانید بکنید.

آمدیم و من از آیفون 5 خوشم نیامد و همچنان iOS 7 را دوست داشتم! هیچ انتخابی برای من وجود ندارد. در نهایت میتوانم سراغ آیفون 5c یا 5s بروم. اما همین هم نامش تنوع نیست! چون شما تنها به مدلی بالاتر ارتقا یافته‌اید، گوشی همان است که بود

دوام

حتی بعد از یک سال، من هنوز کمی از آیفون خودم می ترسم! بیشتر با آن مثل یک نوزاد نحیف تازه متولد شده برخورد می کنم؛ برای همیشه در آغوش کیسی عظیم که عملاً سایز آن را دو برابر می کند.

درون این کیس، گوشی آیفون به سختی در دست من جا می شود! اما به هر حال این بهترین راه برای محافظت گوشی است. آدم هایی را دیده ام که به زور به صفحه نابود شده آیفون خود می نگرند تا با آن کار کنند. زیرا هنوز زمان تعویض گوشی شان نرسیده و مجبورند با آن بسازند. نمی دانم ایده چه کسی بود که گوشی را در قاب شیشه ای بگذارد؟!

حالا یادم به گوشی های متعدد قبلی ام می افتد. بله قاب پلاستیکی خوب نیست! اما اقلاً هیچ گاه از کیس استفاده نکردم و گوشی ام بارها به زمین می خورد. البته آیفون به من آموخت که بیشتر مراقب حرکاتم باشم!! اما نمی توانم همیشه مانند انسانی در پوست گردو راه بروم تا خیالم راحت باشد بلایی سر گوشی ام نمی آید!

یادت بخیر اندروید دوست‌داشتنی من!

تنوع

در نهایت، مهم ترین دلیلی که مرا دلتنگ اندروید می کند، داشتن اختیار در انتخاب بین مدل های متعدد گوشی و پیدا کردن گوشی مورد علاقه ام است.

از گوشی ال.جی ام راضی نبودم؟ می شد سراغ سامسونگ بروم، یا موتورولا، و یا اچ.تی.سی . اندروید بازاری دارد که برندهای متعدد گوشی را در اختیار دارد. برندهایی که در طراحی گوشی مورد علاقه شما رقابت می کنند.

اما حالا آمدیم و من از آیفون 5 خوشم نیامد و هم چنان iOS 7 را دوست داشتم! هیچ انتخابی برای من وجود ندارد. در نهایت می توانم سراغ آیفون 5c یا 5s بروم. اما همین هم نامش تنوع نیست! چون شما تنها به مدلی بالاتر ارتقا یافته اید، گوشی همان است که بود!

به هر حال آیفون من هنوز گوشی کارآمد و بسیار خوبی است و نباید اینقدرها هم غر زد! اما چطور است سال آینده با من تماس بگیرید؟ آن وقت من روی گوشی اندرویدی جدیدم پاسخ شما را خواهم داد!

راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: Readwrite

مطالب مرتبط:

ده راه iOS برای غلبه بر اندروید(2)

اندروید با طعم کیت‌کت!

غلبه اندروید بر رقیبان