تبیان، دستیار زندگی
دی اکسید کربن موجود در هوا با آب آهک مخلوط می شود و رسوبات سفیدی به نام سنگ آهک تشکیل می دهد. نام شیمیایی سنگ آهک، کربنات کلسیم با شکلی بلوری و رنگ یا سفید است. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسوبات سنگ

رسوبات سنگ

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

رسوبات سنگ

جمع آوری سنگ آهک و سپس خارج کردن آن به روش شیمیایی

مواد و وسایل

  • شیشه ی نوزاد
  • سرکه
  • آب آهک (برای تهیه ی آب آهک به آزمایش آب آهک مراجعه کنید)

روش

شیشه را پر از آب آهک کنید.

در شیشه را باز بگذارید  و به مدت 7 روز آن را حرکت ندهید.

آب آهک را دور نریزید.

رسوب سفید درون ظرف را مشاهده کنید.

درون ظرف تا نیمه سرکه بریزید.

حالا تغییرات به وجود آمده را ملاحظه کنید.

نتیجه

رسوب سفید، سطح داخل ظروف را می پوشاند. مواد موجود در این رسوب در برابر سرکه واکنش نشان می دهند و حباب تولید می کنند.

قطعات بزرگ این رسوب از دیواره جدا ودر سرکه حل می شود. و در عرض 5 دقیقه آن نیمه از شیشه که در تماس با سرکه است شفاف می شود، اما رسوباتی که با سرکه تماس نداشته اند در شیشه باقی می مانند.

اما چرا

دی اکسید کربن موجود در هوا با آب آهک مخلوط می شود و رسوبات سفیدی به نام سنگ آهک تشکیل می دهد. نام شیمیایی سنگ آهک، کربنات کلسیم با شکلی بلوری وبی رنگ یا سفید است. هنگام ترکیب کربنات کلسیم با سرکه، واکنشی رخ می دهد که طی آن حباب های دی اکسید کربن تولید می شود.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی