تبیان، دستیار زندگی
سیب زمینی خام دارای آنزیمی به نام کاتالاز است. کاتالاز در نسوج موجود است و سبب تجزیه ی آب اکسیژنه به آب و اکسیژن می شود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجزیه

تجزیه

مقدمه:

می دانیم شیمی، علم مطالعه ی راه های ترکیب مواد و رفتار آن ها در شرایط مختلف است، این علم همانند سایر علوم با حواس انسان سروکار دارد. دیدن، شنیدن، چشیدن، حس کردن و بوییدن.

شیمی جزیی از زندگی روزانه ی ماست. در این آزمایش و سایر مطالب مرتبط با آن سعی شده است مفاهیم شیمی به طور ساده، و با سرگرمی و هیجان مطرح گردد.

با این حال، افرادی که با آزمایش های علمی سر و کار دارند، قبل از شروع هر آزمایش، می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهند. در ادامه دستورالعمل هایی را که برای انجام این سری آزمایش ها لازم به نظر می رسد ذکر می کنیم:

قبل از شروع هر آزمایش، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

اگر مواد و وسایل مورد نیاز آزمایش را از قبل آماده کنید، در طول انجام آن خستگی کمتر و سرگرمی بیشتری خواهید داشت. جستجو برای یافتن مواد در حین آزمایش، رشته ی کار را از دست شما خارج می سازد.

مواد و وسایلی که در این آزمایش ها مورد نیاز است، به راحتی قابل تهیه هستند و غالبا در گوشه و کنار خانه یافت می شوند.

در انجام آزمایش ها عجله نداشته باشید. هر مرحله را با دقت پیگری کنید، و هرگز مرحله ای را نادیده نگیرید و یا چیزی از خودتان به آن اضافه نکنید.

ایمنی از هر چیز مهم تر است. سعی کنید با مطالعه ی دقیق هر آزمایش، قبل از شروع و انجام آن، از نتایج غیر منتظره جلوگیری کنید.

چنان چه جواب آزمایش مطابق آنچه گفته شده نبود، مجددا با دقت دستورالعمل را بخوانید و از قدم اول شروع کنید.

هدف

تبدیل آب اکسیژنه به آب و اکسیژن به کمک یک سیب زمینی

مواد و وسایل

آب اکسیژنه

سیب زمینی خام

لیوان کاغذی

روش

لیوان را تا نیمه از آب اکسیژنه پر کنید.

یک برش سیب زمینی خام به آن بیفزایید.

نتیجه را مشاهده کنید. حباب های گاز را با دقت در نظر بگیرید.

نتیجه

حباب های گاز خارج می شوند.

اما چرا

تجزیه

سیب زمینی خام دارای آنزیمی به نام کاتالاز است. کاتالاز در نسوج موجود است و سبب تجزیه ی آب اکسیژنه به آب و اکسیژن می شود.

آنزیم ها مواد شیمیایی هستند که در سلول های زنده یافت می شوند. وظیفه ی آنها تسریع در تجزیه ی مواد شمیایی پیچیده ی غذا به قسمت های کوچک تر، ساده تر و قابل استفاده تر است.

کاتالاز موجود در نسوج سیب زمینی  سبب تجزیه ی آب اکسیژنه، به آب و اکسیژن می شود.

مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی