سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تا آنجا که توانسته‌ام از تلخی‌ها کم گفته‌ام و سعی کرده‌ام افتخارات را بگویم اما در برخی موارد باید به تلخی‌ها نیز اشاره می‌کردم. ما در آن دوران توانستیم در کثیف‌ترین مکان، خدا را بشناسیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرداری از الرشید


تا آنجا که توانسته‌ام از تلخی‌ها کم گفته‌ام و سعی کرده‌ام افتخارات را بگویم اما در برخی موارد باید به تلخی‌ها نیز اشاره می‌کردم. ما در آن دوران توانستیم در کثیف‌ترین مکان، خدا را بشناسیم.

سرداری از الرشید

جملات بالا بخشی از سخنان سردار گرجی‌زاده در مراسم رونمایی از کتاب «زندان الرشید» است.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سردار گرجی‌زاده رئیس ستاد قرارگاه سپاه ششم و از همرزمان سردار سرلشکر شهید علی هاشمی و سردار احمد غلامپور درآن سخنرانی کردند.

در این مراسم دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی گفت: سوره مهر و دکتر بهداروند کار زینبی‌ای در این راستا انجام داده‌اند. من در فرصتی که داشتم 40 یا 50 صفحه این کتاب را خواندم. مطالب آن خیلی زلال و بدون پیرایه در عین حال بسیار با اخلاص، با شوخ‌طبعی و تکه‌کلام‌های سردار گرجی‌زاده نوشته شده است.

وی با اشاره به این مطلب که اگر افرادی مانند گرجی‌زاده درباره جنگ حرف بزنند مردم متوجه می‌شوند که چرا قطعنامه 598 پذیرفته شده است، خاطر نشان کرد: اگر همه کسانی که آن روز در جزیره مجنون بوده‌اند می‌توانستند مانند گرجی‌زاده حرف بزنند مردم متوجه می‌شوند که چرا قطعنامه 598 پذیرفته شد. در این جزیره ظرف مدت کوتاه به صورت بسیار وسیع از عوامل شیمیایی استفاده کردند. عراق از گازهای خردل نیز استفاده کرد و عامل اعصاب را علیه رزمندگان ما به کار بست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در عملیات خیبر، عراق از هوا و زمین ما را به وسیله توپخانه خود هدف می‌گرفت. گویا در آن زمان زیرپا گذاشتن تمام قواعد بین‌المللی، استانداردهای جهانی و حقوق بشر برای عراق مجاز شناخته شده بود. جزیره مجنون برای ما بسیار مهم بود چرا که دارای نفت بسیاری بود. قطعا اگر آن زمان عراق بمب اتم داشت آن را در جزیره علیه ما استفاده می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ سردار گرجی‌زاده چون یک پاسدار بود اگر به دست عراقی‌ها با لباس سبز سپاهی می‌افتاد حسابش از دیگر اسرا جدا بود. اما خدای متعال به او این توان معنوی را داد که در اردوگاه سربلند باشد. مجاهدت ایشان در مدتی که اسیر بود کمتر از زمانی که پشت خاکریزها حضور داشت، نیست. آن زمان عراقی‌ها حتی در حالی که دست و پای اسرای ایرانی بسته بود باز هم از آن‌ها می‌ترسیدند. این چنین افراد سرمایه‌های کمی برای ما نیستند.

رضایی با اشاره به جنگ‌های 300 ساله گذشته ایران گفت: در طول 300 سال گذشته 25 جنگ انجام شده است و هر بار قسمتی از ایران جدا شده است اما در دفاع مقدس حتی یک تپه یا یک روستا در دست دشمن نماند. باید به چنین روح‌های بلندی که برای ما سربلندی آفریدند افتخار کنیم. اگر امروز از هر 10 جوانی که این کتاب را می‌خوانند بپرسیم که چند نفر آن را باور می‌کنند شاید این جوانان احساس کنند که چنین وقایعی قصه یا داستان است. ما در جنگ خودمان را پیدا کردیم و حقیقت اسلام، ایمان و صداقت در این جنگ بروز داده شد. قبل از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برخی واژه‌ها بدون روح و مفهوم بودند اما انقلاب اسلامی و جنگ باعث شد که به آن‌ها روح دمیده شود.

فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: قرارگاه نصرت داستان عجیبی دارد و به غیر از من سردار احمد غلام‌پور و شهید علی هاشمی که فرماندهی این قرارگاه را بر عهده داشت و امام (ره)، کسی از آن باخبر نبود. از آنجایی که در طول جنگ چندین بار به بن‌بست رسیدیم نیاز بود که به طرح ابتکاری دست بزنیم که آن، کشیدن جنگ به هور و مناطق باتلاقی جزیره مجنون بود. عراق به هیچ عنوان احساس نمی‌کرد که ما بتوانیم در این منطقه عملیات کنیم اما اگر این عملیات لو می‌رفت 40 یا 50 هزار نفر از رزمندگان ایرانی اسیر می‌شدند. برای همین بارها خودم و علی هاشمی و چند نفر از فرماندهان دیگر با لباس مبدل به مدت هفت یا هشت ماه به شناسایی منطقه پرداختیم. محور همه این تلا‌ش‌ها علی هاشمی بود. او برای این شناسایی‌ها بسیار زحمت کشیده بود و وقتی دید همه چیز از دست رفته دلش نیامد که به عقب بیاید.

در بخش دیگر مراسم رونمایی از کتاب «زندان الرشید» حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به واژه استقامت که در قرآن به کار رفته است، گفت: من کتاب این فرمانده عزیز را خوانده‌ام و به واسطه ماجراهای خشن و ناجوانمردانه‌ای که دشمن بعثی بر ایشان روا داشته است ناراحت هستم و به انسانیت آن‌ها شک کردم.

وی ادامه داد: من هم در قرارگاه نصرت حضور داشتم. باید بگویم که رزمندگان قرارگاه نصرت افراد مستوری بودند و باید همواره پنهانی فعالیت می‌کردند. ما در این استقامت‌ها به واسطه مطالعه این کتاب و استقامتی که سردار گرجی‌زاده داشته است خدا را می‌بینیم. باید بگویم که در مکتب امام (ره) و امام حسین (ع) فقط شهادت جای دارد و همین استقامت‌ها باعث شده است که نظام سلطه در رویارویی در حق گاهی جز پذیرش آن نداشته باشد.

حجت‌الاسلام خاموشی تأکید کرد:‌این خاطرات برای سردار گرجی‌زاده نیست بلکه متعلق به نسل‌های آینده است. بنابراین جای دارد از سوره مهر تشکر کنم و به آن‌ها خسته نباشید بگویم و اگر خوزستان و کوچه پس کوچه‌های آن را ورق بزنیم وقایع زیادی در آن نهفته است. اکنون ما با انتشار چنین کتاب‌هایی تنها به پرده‌ای از وقایع دفاع مقدس دریافته‌ایم.

در پایان این مراسم نسخه‌ای از کتاب «زندان الرشید» توسط سردار گرجی‌زاده به فرزند شهید هاشمی تقدیم و با حضور محسن رضایی، سردار گرجی‌زاده، حجت‌الاسلام خاموشی، حجت‌الاسلام شیرازی نماینده ولی‌فقیه در سپاه قدس و سردار احمد غلام‌پور از کتاب «زندان الرشید» رونمایی شد.

در بخش دیگری این مراسم سردار احمد غلام‌پور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس و از همرزمان شهید علی هاشمی گفت: آخرین لحظه‌ای که آقای گرجی‌زاده اسیر شد من با او تماس داشتم. درباره عملیات خیبر باید به دو نکته توجه کرد: یکی این است که آن زمان جنگ در شرایطی قرار گرفته بود که تقابل جمهوری اسلامی ایران برای ورود به خاک عراق و دیگری، نشان دادن اصرار نیروهای ایرانی برای حفظ مناطقی که آن‌ها را تصرف کرده بود و تلاش‌های عراق برای جلوگیری از ورود به خاک کشورش.

وی ادامه داد: در عملیات خیبر از نظر نظامی به 30 یا 40 درصد از خواسته‌های خود رسیده بودیم با این حال عراق برای اولین‌بار به شکل وسیع و انبوه از بمب شیمیایی استفاده کرد. عراق آنقدر از بمب استفاده کرده بود که در تماسی با آقای محسن رضایی گفتم آنها یعنی عراقی‌ها آنقدر بر سر ما بمب ریخته‌اند که خسته شده‌اند و اکنون دارند نبشی و آهن‌پاره بر سر ما می‌ریزند. شرایط در آن عملیات آنقدر سخت شده بود که مجبور بودیم هر 40 یا 50 متر از جزیره را به یک فرمانده واگذار کنیم. همچنین فشار عراق باعث شده بود که نفس‌های ما به شمارش بیافتد. اگر پیام امام (ره) مبنی برحفظ این جزایر نبود حفظ آن امکان‌پذیر نبود.

غلام‌پور خاطرنشان کرد: جزایری که این چنین سخت به دست آمده بود نباید به سادگی از دست می‌دادیم. متأسفانه اکنون به بخش‌های بسیاری از جنگ پرداخته شده است اما سال‌های پایانی آن و از دست دادن جزایر، فاو و شلمچه مغفول مانده است. انشاءالله سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر نهادها بتوانند به این مباحث بپردازند. اتفاقاتی که در عملیات خیبر رخ داد بسیار تلخ بود و جزو واقعیت‌های بسیار مهم جنگ هستند که از دید منتقدین و دلسوزان مغفول مانده است و انشاءالله بستری فراهم شود که این وقایع به رشته تحریر درآید.

از دیگر سخنرانان این مراسم سردار علی اصغر گرجی‌زاده بود.

او در سخنانی بیان کرد: تا آنجا که توانسته‌ام در کتاب از شهید علی هاشمی برایتان گفته‌ام. این در حالی بود که هیچ رغبتی برای نوشتن خاطراتم نداشتم اما جناب دکتر بهداروند با سماجت مرا ترغیب کرد چرا که این خاطرات جزو دارایی‌های من نیستند بلکه برای آیندگان خواهد بود. وقتی این کتاب را با 10 بار ویرایش دوباره می‌خوانم خودم باور نمی‌کنم که چنین وقایعی بر ما گذشته است.

وی ادامه داد: تا آنجا که توانسته‌ام از تلخی‌ها کم گفته‌ام و سعی کرده‌ام افتخارات را بگویم اما در برخی موارد باید به تلخی‌ها نیز اشاره می‌کردم. ما در آن دوران توانستیم در کثیف‌ترین مکان، خدا را بشناسیم.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند نویسنده کتاب «زندان الرشید» گفت: امروز 12 اسفند 92 با 12 اسفند سال 62 مقارن است. در این روز عملیات خیبر انجام شد. در مدت این سه سال که خاطرات سردار گرجی‌زاده را می‌نوشتم سیر و سلوک اخلاقی من بود و با این کتاب «مُردم» و زندگی کردم. اول تا آخر این کتاب آیینه تمام نمایی از زندگانی سردار شهید علی هاشمی است. وقتی این کتاب را ورق می‌زنیم با نام مردان بزرگی چون محسن رضایی، احمد غلام‌پور و سردار علی هاشمی که از مردان تکرار‌ناپذیر تاریخ هستند، روبرو می‌شویم.

در بخش دیگر این مراسم حسین هاشمی فرزند سردار شهید سیدعلی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری نیز سخن گفتند.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع:ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین