تبیان، دستیار زندگی
فواید بی‌نظیر وجود گل و گیاه در داخل ساختمان، بر هیچ کس پوشیده نیست. از تولید اکسیژن گرفته تا القای حس زیبایی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فواید شگفت‌انگیز گل و گیاه خانگی


فواید بی‌نظیر وجود گل و گیاه در داخل ساختمان، بر هیچ کس پوشیده نیست. از تولید اکسیژن گرفته تا القای حس زیبایی.


گلدان

آیا می‌دانستید گل‌ها و گیاهان به صورت بالینی موجب کاهش میزان استرس می‌شوند؟ در درمان سرماخوردگی موثر هستند و حتی در بهبود سردردهای شدید نیز نقشی تأثیرگذار ایفا می‌کنند؟ در ادامه این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به بخشی از تأثیرات خارق‌العاده نگه‌داری گیاهان سبز در منزل.

مبارزه با سرما‌خوردگی

گیاهان می‌توانند با سرما‌خوردگی مبارزه کنند. طبق تحقیقات انجام گرفته، ثابت شده است که گیاهان خانگی، اثرات بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی را تا 30 درصد می‌کاهند. آن‌ها با افزایش میزان رطوبت در فضا و کاهش وجود گرد و غبار در محیط، بی‌شک یکی از مبارزانِ اصلی سرماخوردگی هستند.

كاهش آلودگی‌های شیمیایی

گیاهان حجم شگفتی از آلودگی‌های شیمیایی که از طریق هوا به ما انتقال پیدا می‌کنند را از بین می‌برند. ما همواره هوایی را استنشاق می‌کنیم که پر است از آلودگی‌های خطرناک؛ آلودگی‌های حقیقتاً خطرناکی که در هوای راکد خانه سبب سردرد و حالت تهوع می‌شوند.

بهترین مسکن برای سردرد

گیاهان، بهترین مسکن برای سردرد هستند. اگر به دفعات، مبتلا به سردرد می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم گوشه و کنار خانه خود را به گیاهان سبز آراسته کنید. این گیاهان ذرات گرد و غباری که از عوامل اصلی آلرژی هستند را تقلیل می‌دهند و به سلامت شما کمک می‌کنند.

شادی آور

گیاهان، موجبات شادمانی شما را فراهم می‌آورند. وجود گل‌ها و گیاهان در خانه، احساس سرخوشی دلچسب، آرامش‌بخش و خوش‌بینانه‌ای به ما می‌بخشد. نتایج به دست آمده از تحقیقات، نشان می‌دهد بیمارانی که پنجره‌شان مشرف به باغ و یا گل و گیاه است، زودتر از باقی بیماران سلامت خود را باز می‌یابند.

گیاهان، موجبات شادمانی شما را فراهم می‌آورند. وجود گل‌ها و گیاهان در خانه، احساس سرخوشی دلچسب، آرامش‌بخش و خوش‌بینانه‌ای به ما می‌بخشد.

تضمین سلامت روان

گیاهان، سلامت روان شما را تضمین می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده‌اند که مراقبت از موجود زنده‌ای حساس و شکننده همچون گل و گیاه در منزل، از بیماری‌هایی همچون افسردگی پیشگیری می‌کند و به افراد منزوی یا حتی تنها، دلیلی موجه برای زندگی می‌بخشد.

خوابی آسوده در جوار برگ‌های سبز تیره

اگر می‌خواهید خوابتان به آرامی رویاهای کودکی‌تان باشد، گیاهان سبز را فراموش نکنید. نتایج به دست آمده از تحقیقات، ثابت کرده است وجود گل‌ها، خصوصاً گیاهانی با برگ‌های سبز تیره و مقاوم، کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت خواب در انسان می‌کند. به طوری که آن عده از افراد که کنار تخت خواب خود همواره گلدانی از گل می‌گذارند، کمتر از دیگران دچار کابوس‌های شبانه می‌شوند.

راحت‌تر نفس بکشید

همه‌ی ما می‌دانیم زندگی ماشینی و استفاده از انواع آلاینده‌های شیمیایی، هوای پیرامون ما را سنگین و ناسالم کرده است و به همین علت، در دهه‌ی اخیر استفاده از دستگاه‌های بخور در منزل بسیاری افراد، خصوصاً آن‌ها که در مناطق خشک زندگی می‌کنند، رواج پیدا کرده است. اما آیا هیچ می‌دانستید اگر شما در هر یک از اتاق‌های منزل خود گیاهی نگه دارید، به سادگی به مشکل خشکی هوا پیروز می‌شوید و دیگر نیازی به دستگاه‌های رطوبت‌ساز پیدا نمی‌کنید؟

گلدان

فیلتر طبیعی

منزل افرادی که سیگار می‌کشند، پر است از ذره‌های گرد و غبار؛ گرد و غباری که به مرور زمان خود را بهتر و بیشتر نشان می‌دهند. از تیره شدن پرده‌ها گرفته تا چسبناک شدن رویه‌ی سطوح چوبی. بی‌شک پیشنهاد ما به شما، ترک سیگار است. اما اگر هنوز هم نتوانسته‌اید آن را کنار بگذارید، بهتر است در منزل شما بیش از هر جای دیگر، گیاه سبز وجود داشته باشد. زیرا این فیلترهای طبیعی به دلیل تولید حجم قابل توجهی اکسیژن، هوای آلوده‌ی محیط را به خود جذب می‌کنند تا فعالیت بیشتری داشته باشند. اگر چه این نکته را نیز در خاطر داشته باشید که این گل‌ها و گیاهان زنده، خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید پژمرده خواهند شد. آن‌ها پژمرده می‌شوند و می‌میرند، تا شما بیشتر نفس بکشید و زنده بمانید.

قرارتان آرام می‌گیرد

بر اساس گزارش‌ها، افرادی که در منزل خود، گیاهان بیشتری نگه‌داری می‌کنند، کمتر دچار حمله‌های عصبی می‌شوند. آرام و عمیق‌تر نفس می‌کشند و حتی معمولاً کمتر دچار افزایش فشار خون می‌شوند.

ذهنی خلاق به رنگ سبز

حال شما را بهتر، حواستان را متمرکز و ذهنتان را خلاق‌تر می‌کنند. گل‌ها و گیاهان نفس می‌کشند و شما را به تکاپوی رسیدگی به آن‌ها وامی‌دارند. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید کودکانی که در منزل خود باغ یا باغچه دارند، اصولاً در مدرسه بهتر عمل می‌کنند و قدرت خیال‌پردازی بیشتری دارند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: دنیای گیاهان و حیوانات

مطالب مرتبط:

ویژه نامه «باغ سبز؛ گلدان سبز»

چطور سبزه هفت سین را آماده کنیم؟

آشنایی با انواع گلدان‌های یک باغ

آموزش تصویری طراحی گلدان‌های زیبا

درکوب‌های بهاری، برای استقبال نوروز