سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
یکی از صفات بسیار پسندیده از دیدگاه خداوند در قرآن، بی شک تقوا می‌باشد، به نحوی که ملاک برتری انسان‌ها بر این اساس قرار گرفته شده است، اما جالب است بدانید که ترک این توصیه الهی، مضرات سوء، به ویژه برای زنان در پی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین چشم روشنی برای شیطان

شیطان


یکی از صفات بسیار پسندیده از دیدگاه خداوند در قرآن، بی شک تقوا می‌باشد، به نحوی که ملاک برتری انسان‌ها بر این اساس قرار گرفته شده است، اما جالب است بدانید که ترک این توصیه الهی، مضرات سوء، به ویژه برای زنان در پی دارد.


در این باره از امام رضا (ع) روایت شده است که ایشان فرموده‌اند: ابلیس نزد تمام انبیاء (علیهم‌السلام) می‌رفت و در بین آنان، بیشتر با حضرت یحیی گفتگو داشت. روزی یحیی (ع) از ابلیس پرسید: چگونه مردم را گمراه می‌سازی؟ و ابلیس وسایل گمراه کننده‌ی خویش را برشمرد.

سپس یحیی (ع) از او پرسید: در بین این وسایل، کدامیک بیشتر چشم و دلت را روشن می‌نماید؟

ابلیس پاسخ داد: زنان بی تقوا، دام و وسیله خوبی برای فساد در جامعه و انحراف مردان هستند، و زمانی که انسان‌های صالح مرا نفرین می‌کنند، من به وسیله زنان بدذات (و بی تقوا) جلوی این نفرین‌ها را می‌گیرم و رهایی می‌یابم و به کمک چنین زنانی، جان و دلم شاد می‌شود.

روزی شیطان به حضرت یحیی (ع) گفت:

ای پیامبر خدا، همانا آگاه باش که امیدوارترین چیزها و محکم‌ترین تکیه گاه و بهترین چشم روشنی برای من، زنان بی تقوا هستند.

از همین رو پیامبر (ص) فرموده‌اند: روزی شیطان به حضرت یحیی (ع) گفت: ای پیامبر خدا، همانا آگاه باش که امیدوارترین چیزها و محکم‌ترین تکیه گاه و بهترین چشم روشنی برای من، زنان بی تقوا هستند. به راستی که آن‌ها دام‌های من برای انحراف و فساد در جامعه می‌باشند، آن‌ها به مانند تیری هستند که وقتی پرتاب می‌نمایم، خطا نمی‌روند، و اگر زنانِ بی تقوا نبودند، من قدرت گمراهی کوچک‌ترین انسان‌ها را نداشتم، چشم دلم به وسیله آن‌ها شاد می‌شود و به کمک چنین زنانی در هدف‌هایم پیروز می‌شوم و به یاری این دسته از زنان، مردم را به نابودی می کشانم، چرا که این زنان، مایه امید و تکیه گاه من و مورد اطمینان و فریادرس من می‌باشند!

 

منابع:

1- بحارالانوار، ج 63: 229؛ ج 14: 173.

2- بهشت جوانان: 163.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: میثم ومپایر

برگرفته از انجمن: معارف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین