سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
در دوران ظهور حضرت مهدی علیه السلام یکپارچگی و یگانگی واقعی که همان جهان بینی توحیدی است، بر همه جوامع حاکم خواهد شد. راه و روش ایشان با فطرت و سرشت انسانها هماهنگ است، و همگان زیر پرچم دین واحد گرد می آیند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سمیرا باقری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جهان در زیر پرچم واحد منجی آخرالزمان
کرامات امام زمان (عج) در جبهه‌ها

در جهان معاصر مدعیانی وجود دارند که در عرصه های گوناگون ادعاهایی نظیر، پیشرفت و گسترش علوم خود را دارند. مانند اقتصاد، سیاست، فرهنگ و .... در این میان شیعه نیز با ارائه نظریه «حکومت جهانی حضرت مهدی(عج الله فرجه)» در طول قرن ها و سال های متمادی، مدعی جهان شمولی در عرصه های مختلف فرهنگ، سیاست، اقتصاد، محیط زیست و ...، در زمان حکومت حضرت مهدی (عج الله فرجه) نیز بوده است. زیرا در اسلام، عصر حکومت حضرت مهدی (عج الله فرجه) پیشرفت و توسعه علمی فرهنگی، بیش از اعصار دیگر مورد توجه شیعیان و اهل بیت (علیهم السلام) بوده است.

 

خط بطلان بر حکومت های باطل

حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله فرجه) به عبارتی خط بطلان بر تمامی حکومت های باطل می باشد. به این دلیل که این حکومت ها امتحان خود را پس داده اند و مردم به پوچی، ضعف و بطلان آن پی خواهند برد. و با آغوش باز و عطش فراوان پذیرای دولت مهدوی خواهند بود. چنانکه امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:

«امر ظهور واقع نمی شود، مگر بعد از آن که هر طبقه ای به حکومت برسند و دیگر طبقه ای بر روی زمین باقی نباشد که حکومت نکرده باشد، تا دیگر کسی نتواند ادعا کند که "اگر زمام امور به دست ما می رسید، ما عدالت را پیاده می کردیم". آن گاه حضرت قائم قیام کرده، حق و عدالت را پیاده می کند.» (1)

 

حکومت الهی یکپارچه

در دوران ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) یکپارچگی و یگانگی واقعی که همان جهان بینی و دیدگاه الهی و توحیدی است، بر همه جوامع حاکم خواهد شد. راه و روش ایشان که بر عدل و حق استوار است، با  فطرت و سرشت انسان ها نیز هماهنگ و سازگار است و همگان زیر پرچم اسلام و دین واحد گرد می آیند.

امام علی (علیه السلام) می فرماید: ای مالک در این زمان قائم ما قیام می کند و همه را بر یک مرام و عقیده گرد آورد.(2)

آموزش شیوه های درست و روش های الهی و تغییر فرهنگ های ضد ارزشی و اصلاح رسوم و عادات غلط جامعه، از جمله ثمرات ظهور آن گرامی است. در حقیقت دوران استقرار حکومت مهدوی همراه با یک انقلاب فرهنگی و اصلاحات اجتماعی واقعی همراه خواهد بود.

ویژگی های فرهنگی جامعه مهدوی

1. رشد علم و آگاهی: در زمان ظهور حضرت مهدی (عج الله فرجه) بشر چنان در پی فراگیری علم و دانش خواهد بود که امام باقر (علیه السلام) در این زمینه  می فرمایند: «در زمان مهدی (عج الله فرجه) به همه شما حکمت و علم بیاموزند، تا آنجا که زنان در خانه ها با کتاب خدا و سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) قضاوت کنند.(3)

آموزش شیوه های درست و روش های الهی و تغییر فرهنگ های ضد ارزشی و اصلاح رسوم و عادات غلط جامعه، از جمله ثمرات ظهور آن گرامی است. در حقیقت دوران استقرار حکومت مهدوی همراه با یک انقلاب فرهنگی و اصلاحات اجتماعی واقعی همراه خواهد بود.

امام باقر (علیه السلام) در جایی دیگر می فرمایند:

امام زمان

زمانی که امام زمان (عج الله فرجه) قیام می کند، در کوفه چهار مسجد را (که با انگیزه های غیر خدایی ساخته شده اند و مرکز اندیشه های باطل شده اند)، تخریب می کند و به طور کلی هر مسجدی که مشرف به خانه های مردم باشد، آن حضرت بناهای مرتفع آن را که به منازل مردم اشراف دارد، از میان بر می دارد. راه های عمومی و جاده های اصلی را توسعه می دهد و هر چیزی را که سر راه مردم باشد خراب می کند. پنجره هایی را که به کوچه باز شود، می بندد. ناودان هایی را که به کوچه ها باشد، از بین می برد. بدعتی نمی ماند، جز اینکه آن را نابود کند و سنتی نمی ماند، جز اینکه بر پای دارد.(4)

2. فراگیر شدن جهان بینی توحیدی: یکی دیگر از ویژگی های عصر ظهور، فراگیر شدن اصل توحید و ایمان به وحدانیت خداوند است. در بخشی از کلام امام محمد باقر(علیه السلام) آمده است:

به خدا سوگند، (مهدی و یارانش) می جنگند، تا اینکه خداوند به یگانگی خوانده شود و هیچ شریکی برای او قائل نشود.(5)

3. فراگیری مسائل دینی: در آن عصر دل انگیز و شور آفرین انسان ها از درون تحول می یابند و بینش های مادی به بینش های روحانی و معنوی تبدیل می شوند. و در اثر این انقلاب درونی انسان ها است، که مدینه فاضله تشکیل می شود.

حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند:

به هنگام ظهور حضرت مهدی(عج الله فرجه) مردم به کارهای عبادی و شرعیات و دینداری و نماز و جماعت ها روی می آورند و کسی باقی نمی ماند که به خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله) کینه و دشمنی ورزد.(6)

4. به کمال رسیدن اخلاق: از ویژگی های عصر ظهور، فراگیری مسائل اخلاقی است. حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند: هنگامی که قائم ما قیام می کند، کینه های بندگان نسبت به یکدیگر از دلشان زدوده می شود.(7)

حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله فرجه) به عبارتی خط بطلان بر تمامی حکومت های باطل می باشد. به این دلیل که این حکومت ها امتحان خود را پس داده اند و مردم به پوچی، ضعف و بطلان آن پی خواهند برد. و با آغوش باز و عطش فراوان پذیرای دولت مهدوی خواهند بود

کامل ترین حکومت بشر

حکومت حضرت مهدی (عج الله فرجه)، حکومتی است واحد ولی در عین حال جهان شمول. حکومتی است که همه حکومت ها را به یگانگی و یکپارچگی دعوت می نماید و هیچ حکومتی را نقض نمی کند. و همین طور آیات و روایات فراوانی در این زمینه به دست ما رسیده است که حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله فرجه) کامل ترین حکومت هایی است که جهانیان تا به حال به چشم خود ندیده اند.

 

پی نوشت:

1.       غیبت نعمانی، صفحه247.

2.       غیبت نعمانی، صفحه206.

3.       بحارالأنوار، علامه مجلسی، جلد53، صفحه352.

4.       بحارالأنوار، جلد52، صفحه390.

5.       بحارالأنوار، جلد52، صفحه345.

6.       منتخب الأثر، صفحه474.

7.       بحارالأنوار، علامه مجلسی، جلد52، صفحه316.

سمیرا باقری     

بخش مهدویت تبیان


مطالب مرتبط:

تحول عظیم اخلاقی در حکومت مهدی موعود

دولت مهدوی،‌ بهار مۆمنان و زمستان کافران

بر سایه سار دولت کریمه

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین