• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1393/07/14
  • تاريخ :

با من بخوان

با من بخوان

"با من بخوان" برنامه ای برای ترویج کتابخوانی با کودکان است. این برنامه بر اساس رساندن کتاب های مناسب و با کیفیت به دست کودکان و نوجوانان پایه ریزی شده است. هدف آن است که کتاب های مناسب درهر کجا، خانه یا مدرسه به همراه کودکان خوانده شود. بزرگسال، کودک و کتاب سه سازه ی این برنامه هستند.

 

همه کودکان حق دارند کتاب های با کیفیت بخوانند!

با من بخوان

چشم انداز‌

برنامه "با من بخوان" در پی دستیابی به جامعه‌ای است که در آن فرهنگ و هنر برترین ارزش ها شمرده می‌شوند. از این رو این برنامه می‌خواهد گامی باشد در کنار گام‌های دیگر تا با کتابخوانی و اندیشه‌ورزی، ‌جامعه‌ای خلاق و شکوفا، سازنده و آفرینش‌گر و به دور از خشونت ساخته شود. جامعه‌ای که کودکان و نوجوانان، ارزش‌های انسانی و اخلاقی را از راه دانش‌اندوزی و فرهنگ و ادب بیاموزند و در در وجود خود بارور و شکوفا کنند.

 

هدف‌‌ها

هدف روشن برنامه "با من بخوان" ترویج خواندن در لایه‌ها و قشرهای گوناگون اجتماعی با هدف ایجاد عادت به کتابخوانی است، برای دگرگون ساختن ذهن کودکان و نوجوانان از ذهن نابارور به ذهن بارور، از ذهن خسته به ذهن پویا، از ذهن بی‌پرسش به ذهن پرسش‌گر، تا از این راه کودکان و نوجوانان بیاموزند که جامعه‌ای پویا و خلاق را همگان و در مشارکت با هم بسازند.

 

راهبرد

پیوند میان کارشناسان و فرهیختگان و فرهنگیان با گزینش آگاهانه کتاب‌های مناسب و با کیفیت، طبقه‌بندی سنی و موضوعی و رساندن بسته‌های کتاب به خانواده‌ها و آموزشگاه‌ها و به دست کودکان،‌ به ویژه کودکانی که در شرایط معمول زندگی خود نمی‌توانند به این کتاب‌ها دست یابند.

هم چنین سهیم شدن کتاب‌ها با کودکان و نوجوانان برای بهره‌مندی از لذت و شوق خواندن و برانگیختن انگیزش‌های زیبایی شناختی در آن‌ها، تربیت مربی و آگاه کردن خانواده‌ها در یک برنامه متناسب با ظرفیت‌های اجتماعی و به درستی هدفمند، که بتواند راه رشد این مخاطبان را از جنبه کمی و کیفی اندازه‌گیری کند.

 

برنامه "با من بخوان" چه ویژگی هایی دارد؟‌

تنها، کتاب های با کیفیت و مناسب برای کودکان با گروه های سنی مختلف در نشست های کتابخوانی خوانده می شود.

کتاب ها از سوی کارشناسان ادبیات کودکان از فهرست کتاب های مناسب شورای کتاب کودک و سایت کتابک گزینش می شوند.

 

در برنامه "با من بخوان"، افزون بر کتاب های داستانی با کیفیت ادبی و هنری، کتاب های غیر داستانی یا اطلاعاتی از گونه های مختلف نیز گنجانده شده است. بخشی از کتاب های غیر داستان از فهرست کتاب های سبز (زیست محیطی) و کتاب های سفید (مهارت های زندگی) گزینش می شوند.

 

کتاب ها با صدای بلند برای کودکان خوانده می شوند. (‌روش بلند خوانی).

برای ژرفا بخشیدن به برنامه کتابخوانی، ‌پس از خواندن کتاب، فعالیت های خلاق ادبی و هنری در پیوند با آن کتاب با شرکت همه کودکان انجام می شود.

 

آموزش مربیان کتابخوانی به دو گونه از راه دور و حضوری است.

برنامه "با من بخوان" انعطاف پذیر است، ‌می تواند به شکل فردی یا گروهی اجرا شود. این برنامه با توجه به شرایط هر خانواده و یا آموزشگاه تنظیم می شود.

 

بازخورد های کودکان در برنامه های کتابخوانی ثبت و بررسی و راهکارهای نو به مروجان کتابخوانی داده می شود.

 

هزینه برنامه ی گام به گام تامین می شود و نیاز به بودجه ای سنگین در ابتدای کار نیست. مادر و پدرها و مراکز آموزشی با هر سطح از بودجه مالی می توانند به این طرح بپیوندند. آن ها به تدریج و به گونه ای روشمند دارای کتابخانه ای بزرگ با کتاب های مناسب و با کیفیت می شوند.

 

بخش‌های سایت:

با من بخوان

 

کتاب‌های با من بخوان: در این بخش به معرفی کتاب ها می پردازد.

بسته های کتاب: در این قسمت بر اساس سن و فعالیت های مختلف کودکان بسته هایی تهیه شده است.

کیسه‌های کتاب: در این قسمت بر اساس موضوع ها و رده های سنی مختلف کیسه های کتاب را معرفی می کند.

تجربه ها و گزارش ها: گزارشی از فعالیت ها در این قسمت وجود دارد.

گروه های هدف

پروژه‌ها و برنامه‌های جهانی

کارگاه‌های آموزشی

کانون‌های با من بخوان

با من بخوان

 

آدرس این وب سایت: http://khanak.org  است.

 

مطالب مرتبط :

سلسله مقاله های معرفی سازمان ها و سایت های بین المللی

شبکه ایمن 1

شبکه ایمن نوجوانان

شبکه باهوش برای کودکان

انجمن پژوهش های آموزشی پویا

سیستم جامع آموزشی فناوری نانو

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: زهرا انصاری

تنظیم: نسرین صادقی

UserName