سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
حضور زنان در پست های مهم و مدیریتی استان سیستان و بلوچستان، بیشتر می شود. پس از سامیه بلوچ زنی که لقب اولین شهردار زن این استان را گرفته است، حالا سه زن دیگر روی صندلی های مدیریت این استان نشسته اند که یکی از آنها اولین فرماندار زن کابینه دولت روحانی است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین‌فرماندار زن‌کابینه‌یازدهم‌


حضور زنان در پست های مهم و مدیریتی استان سیستان و بلوچستان، بیشتر می شود. پس از سامیه بلوچ زنی که لقب اولین شهردار زن این استان را گرفته است، حالا سه زن دیگر روی صندلی های مدیریت این استان نشسته اند که یکی از آنها اولین فرماندار زن کابینه دولت روحانی است.

سامیه بلوچ زهی سنت شکنی کرد و به عنوان اولین شهردار زن مجرد و اهل سنت مطرح شد. او که حالا شهردار کلات است ، می گوید:«من زن بلوچی هستم که طلسم مدیریت در شهر خود را شکستم و تنها امیدم داشتن شهری سبز و آسمانی آبی است.»

گویا شکستن طلسم مدیریتی خیلی زود زن های دیگر را هم وارد کارهای مدیریتی این استان کرده و معصومه پرند وار هم قرار است از این به بعد فرماندار شهرستان هامون باشد. او که فوق لیسانس برنامه شهری داشته و 14 سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان بوده ، از سوی استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شده تا عنوان اولین فرماندار زن کابینه یازدهم را بگیرد. 

سامیه بلوچ زهی

 «زهرا اربابی» هم با صدور حکمی از سوی وزیر کشور به سمت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شده و بنا به پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان «حمیرا ریگی» هم از این به بعد فرماندار شهرستان قصرقند در جنوب استان خواهد بود که البته ریگی پیش از این هم بخشداری چابهار را تجربه کرده بود. 

زهرا اربابی

زهرا اربابی

زهرا اربابی که دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی واحد علوم تحقیقات تهران است، تنها مسوول زن ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بود و پیش از آن هم در دوره های مختلف انتخابات مسئولیت هایی چون مسئول کمیته بانوان سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرو روستا در ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و عضو هیئت بازرسی هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای استان را برعهده داشت و از سال 84 هم رئیس تشکیلات حزب اعتدال وتوسعه استان سیستان و بلوچستان بوده است.

در زاهدان شرایط برای فعالیت خانم ها مساعدتر شده است برای مثال مدیر کل آموزش و پرورش دو خانم را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده است.البته این که چرا تا الان حضور خانم ها در عرصه فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم رنگ بوده است برمی گردد به اینکه زنان هنوز خودشان را باور ندارند.»

اربابی معتقد است که حضور بانوان در عرصه های اجتماعی سیاسی این استان چندان هم کم نبوده و می گوید:«در نیکشهر یک خانم عضو شورای شهر داریم. در زابل، در سراوان خانم هایی هستند که عضور شورای شهر هستند و البته شهردار سرباز، یک خانم سنی مذهب بلوچ هستند.در زاهدان شرایط برای فعالیت خانم ها مساعدتر شده است برای مثال مدیر کل آموزش و پرورش دو خانم را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده است.البته این که چرا تا الان حضور خانم ها در عرصه فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم رنگ بوده است برمی گردد به اینکه زنان هنوز خودشان را باور ندارند.»

حمیرا ریگی

حمیرا ریگی

حمیرا ریگی هم مانند سامیه بلوچی یک لقب اولین را با خود دارد؛ اولین بخشدار زن استان سیستان و بلوچستان. او که فیزیوتراپیست است و تجربه مدیریتی در سازمان بهزیستی و بخشداری چابهار را دارد، از سال 80 تا 85 بخشدار چابهار بود و می گویند با لباس محلی زنان بلوچ، با وجود بارداری تمام نقاط مرزی حوزه استحفاظی و مدیریتی خود را سركشی می كرد و حالا هم باید به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند فعالیت کند. 

اوو می گوید:«حضور یک زن در پست سیاسی آن هم در استانی که تعصبات مذهبی و قومی داشت در ابتدا خیلی سخت به نظر می رسید. تصور عموم هم بر این بود که کار یک زن در این مقام بسیار سخت و دشوار است. اما تجربه من چیز دیگری بود. اوایل کمی تنش و یا اختلاف نظرهایی با بسیاری از مردم و حتی روحانیون مذهبی وجود داشت، اما بعد از مدت کوتاهی، آنها جزو حامیان من شدند و در پیشبرد کارها و برنامه هایم به من خیلی کمک کردند.»

آمارها نشان می دهد که تنها 16 درصد از مدیران، مقامات عالی رتبه و قانونگذاران سیستان و بلوچستان را زنان تشكیل می دهند. در رده شغلی «قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران» مركز آمار ایران گزارش داده است كه در این استان 9 هزار و 137 نفر شاغل هستند كه از این تعداد یك هزار و 379 نفر آنان را زنان تشكیل می دهند و این در حالی است كه فقط 136 نفر از این تعداد در روستاها مشغولند.

آمارها نشان می دهد که تنها 16 درصد از مدیران، مقامات عالی رتبه و قانونگذاران سیستان و بلوچستان را زنان تشكیل می دهند. در رده شغلی «قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران» مركز آمار ایران گزارش داده است كه در این استان 9 هزار و 137 نفر شاغل هستند كه از این تعداد یك هزار و 379 نفر آنان را زنان تشكیل می دهند و این در حالی است كه فقط 136 نفر از این تعداد در روستاها مشغولند.

البته پیش از این زنانی چون «حلیمه عالی» هم بودند که به عنوان نخستین زن اهل سیستان و بلوچستان وارد مجلس شد اما به نظر می رسد قرار است این روند و آمار تغییر کرده و زن ها مشاغل بیشتری را در اختیار بگیرند تا شاید سیستان و بلوچستان با وجود همه مشکلات و محرومیت هایش راه تازه ای را آغاز کند. 

بخش سیاست تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین