سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
دندانتان به غذاهای گرم و سرد حساسیت زیادی نشان می دهد و گاهی نیز هنگام جویدن غذا دچار درد می شوید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکستن عمودی دندان تا ریشه


دندانتان به غذاهای گرم و سرد حساسیت زیادی نشان می دهد و گاهی نیز هنگام جویدن غذا دچار درد می شوید. به دندان پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید یکی از دندان هایتان به طور عمودی دچار شکستگی شده و این شکستگی تا ریشه ادامه یافته است. در واقع دندان به دو نیم تقسیم شده است، اما چرا این اتفاق می افتد و راه حل مناسب چیست؟


شکستن عمودی ریشه دندان

دکتر ساینا شمس زاده، عضو پژوهشکده دانشگاه دندان پزشکی شهید بهشتی در این باره بیشتر توضیح می دهد.

 

چرا گاهی اوقات ریشه دندان به طور عمودی می شکند؟

در حالت طبیعی در دهان 28 دندان (بدون احتساب دندان عقل) وجود دارد.

 

فشار های ناشی از جویدن به صورت متعادل و مناسب به دندان ها وارد می شود و دندان ها نیز این فشار را به فک بالا و پایین منتقل می کنند، اما در صورتی که شخصی به هر دلیلی چند دندان خود را از دست بدهد، نیرویی که هنگام جویدن به وسیله عضلات جونده به دندان های باقیمانده وارد می شود، بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود و سهم هر دندان از فشار جویدن، بیش از حد طبیعی بالا می رود.

 

این حالت در دندان هایی که به دلیل پوسیدگی وسیع، درمان ریشه شده اند یا دارای پرکردگی وسیع هستند نیز دیده می شود. همچنین ممکن است فشار وارده به دندان از حد تحمل آن بالاتر باشد و باعث شود ترک بخورد که با گذشت زمان، این ترک به شکستگی وسیع و ممتد تبدیل می شود.

این دندان ها اغلب قابل نگهداری نیستند و اصلاح و ترمیمشان ممکن نیست. درمان آنها کشیدن و جایگزین کردن آنها با ایمپلنت و یا پروتز دندانی است

این نوع شکستگی چه علامتی دارد؟

شکستگی عمودی ریشه، از تاج دندان و سطح جونده آغاز می شود و تا ریشه دندان امتداد پیدا می کند و در نهایت باعث دو نیم شدن دندان خواهد شد.

 

علایم شکستگی عمودی ریشه در دندان های زنده (دارای عصب) و غیرزنده (دندانی که در اثر التهاب و عفونت شدید یا عصب کشی، عصب ندارد) متفاوت است.

 

در دندان های زنده ضمن اینکه دندان به محرک های سرما و گرما حساس خواهد شد، حساسیت به درد نیز حین جویدن احساس می شود.

ساختمان دندان

لطفا بیشتر توضیح دهید.

ابتدا بهتر است به ساختمان دندان اشاره کنم. دندان از مینا، عاج و پالپ تشکیل شده است.

 

پالپ دندانی، حاوی اعصاب و عروق خونی است. هنگام جویدن غذا، قطعه های ترک خورده دندانی حرکت می کنند و باعث تحریک پالپ می شوند.

 

در نتیجه جویدن می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی برای بیمار شود و اگر درمان مناسب و به موقع انجام نشود، باعث بروز بافت مرده و عفونت پالپ خواهد شد.

 

گفتید دندان غیرزنده عصب ندارد. یعنی شکستگی این دندان ها بی علامت خواهد بود؟

نه، در دندان های غیرزنده، علایم بیشتر به صورت آبسه پریودنتال بروز می کند. به این صورت که باکتری ها از محل شکستگی به بافت های اطراف ریشه دندان نفوذ می کنند و می توانند باعث ایجاد التهاب، عفونت لثه و ایجاد حفره شوند.

 

تشخیص این شکستگی آسان است؟

بیماران با مشاهده علایمی که گفتم، باید به دندانپزشک مراجعه کنند. دندان پزشک ابتدا به معاینه کلینیکی می پردازد. سپس با بررسی های بیشتر از طریق رادیوگرافی باید به دنبال کشف علت ناراحتی بیمار بود. البته تشخیص این نوع شکستگی برای دندان پزشک کار آسانی نیست.

 

گاهی شکستگی عمودی ریشه در رادیوگرافی مشخص است، اما در مواردی به علت ماهیت دوبعدی رادیوگرافی، ممکن است این نوع شکستگی در عکس نیز قابل مشاهده نباشد. در این شرایط دندان پزشک می تواند از ابزارهای جدیدتر برای تشخیص استفاده کند.

 

آیا چنین دندانی قابل اصلاح و ترمیم است؟

این دندان ها اغلب قابل نگهداری نیستند و اصلاح و ترمیمشان ممکن نیست. درمان آنها کشیدن و جایگزین کردن آنها با ایمپلنت و یا پروتز دندانی است.

 

حتی اگر ترک در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود؟

در برخی موارد دندان پزشکان می توانند با تشخیص زودهنگام ترک دندانی، از تبدیل آن به شکستگی و ایجاد درد و ناراحتی بیشتر جلوگیری کنند.

بخش سلامت تبیان


منبع: هفته نامه سلامت - پرنیان پناهی

 

مطالب مرتبط:

22 عادتی که دندان‌ها را خراب می‌کنند

ساییدن غیر ارادی دندان‌ها به هم

نکات طلایی برای سلامت دندان‌ها

چه موقع باید فورا نزد دندانپزشک رفت؟

رابطه مشکلات دهان با 11 بیماری

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین