تبیان، دستیار زندگی
وجود مبارک امام زمان (عج) داراى القاب و اسامى متعددى است که هریک وجه خاصى از آن ذات کریم را بیان مى‌دارد. از القاب مشهور حضرتش مى‌توان به «قائم» اشاره‌اى ویژه داشت، زیرا این نام مبارک در روایاتى آمده است که گویاى سرّ لطیفى است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز نامگذارى امام زمان(عج) به قائم

قائم

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از تسنیم،  آن هنگام که حسین (علیه السلام) به شهادت رسید،  فرشتگان با اشک و آه گفتند: آیا نمى‌نگرى که با بنده برگزیده تو چه مى‌کنند؟ خداوند به فرشتگان فرمود با این شخص ایستاده (قائم) از آن‌ها انتقام مى‌گیرم.


از جمله اسامی و القاب حضرت ولی‌عصر ارواحناه فداه «بقیة الله» است که آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در کتاب «امام المهدی(عجل الله تعالی فرجه) موجود موعود» به علت انتساب این نامگذاری اشاره می‌کند که در ادامه می‌آید:

وجود مبارک حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه) داراى القاب و اسامى متعددى است که هر یک وجه خاصى از آن ذات کریم را بیان مى‌دارد. از القاب مشهور حضرتش مى‌توان به «قائم» اشاره‌اى ویژه داشت، زیرا این نام مبارک در روایاتى آمده است که گویاى سرّ لطیفى است.

براى تسمیه آن پیشواى منتظر به قائم وجوه متعددى ذکر شده که به برخى از آن‌ها اشاره مى‌شود:

1. از حضرت باقر(علیه السلام) پرسیدند: مگر همه شما قائم به حق نیستید؟ فرمود: آرى! گفتند: پس چرا تنها دوازدهمین شما به این نام، نامیده شد؟ فرمود: آن هنگام که جدّمان حسین(علیه السلام)به شهادت رسید، فرشتگان با اشک و آه، ضجه‌زنان گفتند: اى اله و اى سید ما! آیا نمى‌نگرى که با بنده برگزیده و فرزند برگزیده تو چه مى‌کنند؟ خداوند به آنان چنین وحى کرد: اى فرشتگان من آرام باشید! به عزّت و جلالم سوگند! حتما از آن‌ها انتقام خواهم گرفت، هر چند مدت‌ها بگذرد، آن‌گاه پرده را کنار زد و امامان پس از حسین(علیه السلام) را به فرشتگان نمایاند، در میان آنان یکى ایستاده بود و نماز مى‌خواند، پس خداوند به فرشتگان فرمود: با این شخص ایستاده (قائم) از آن‌ها انتقام مى‌گیرم. (1)

2. بر اثر غیبت طولانى، یاد آن وجود مبارک از خاطره بسیارى از افراد محو و فراموش مى‌شود و آن‌گاه حضرتش پس از این فراموشى ناگوار قیام مى‌کند. (2)

این لقب، تنها به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) تعلق دارد، گرچه قبلاً گفته شد که قیام به قسط از شرایط عمومى امامت معصومان است. امّا لقب پرافتخار «قائم» از القاب اختصاصى حضرت بقیةاللّه است و تنها آن حضرت به‌ عنوان «قائم آل محمد» شناخته مى‌شود

3. او را از آن جهت قائم نامیدند که قیام به حق او در میان قیام ائمه دیگر که همگى قائم به حق بودند از ویژگى خاصى برخوردار است: «سمّی بالقائم لقیامه بالحق». (3) در ویژگى قیام آن حضرت روایاتى هست از جمله حضرت عبد العظیم حسنى(علیه السلام) مى‌گوید که به امام جواد(علیه السلام) عرض کردم که آرزو مى‌کنم قائم آل محمد شما باشید و عدل و داد را در زمین بگسترانید. امام جواد(علیه السلام) فرمود که همه ما قائم به امر خدا و هدایت‌کننده به دین او هستیم، امّا آن قائم که خداوند با او زمین را از اهل کفر و عناد در برابر حق پاک مى‌کند و از عدل و داد پر مى‌سازد،  من نیستم،  او همان است که ولادتش از مردم مخفى و شخصش غائب مى‌شود . . . هم‌نام و هم کنیه رسول خداست. . . (4)

نیز حضرت عبد العظیم مى‌گوید: تصمیم داشتم این مطلب را از حضرت جواد الائمه(علیه السلام) بپرسم که ایشان فرمود: قائم ما مهدى است که حتماً در غیبت به سر خواهد برد و باید منتظر ظهور آن حضرت بود و پس از ظهور باید از وى اطاعت کرد. (5)

این لقب، تنها به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) تعلق دارد، گرچه قبلاً گفته شد که قیام به قسط از شرایط عمومى امامت معصومان است. (6) امّا لقب پرافتخار «قائم» از القاب اختصاصى حضرت بقیةاللّه است و تنها آن حضرت به‌ عنوان «قائم آل محمد» شناخته مى‌شود: ان أدرکت القائم من آل محمد نصرته(7)، و منّا المصطفى و المرتضى و منّا یکون المهدی قائم هذه الأمة(8)، به گونه‌اى که به شیوه‌اى پسندیده مرسوم شده است که هنگام ذکر این نام شریف شنوندگان به احترام آن حضرت و به یاد او قیام مى‌کنند.

پی‌نوشت‌ها:

1.  علل الشرایع،  ج 1،  ص 191 - 192؛ بحار الانوار،  ج 45،  ص 221 و ج 51،  ص 28 - 29 .

2.  کمال الدین،  ج 2،  ص 50 ؛ بحار الانوار،  ج 51،  ص3  .

3.  الارشاد،  ج 2،  ص 49 - 50 ؛ بحار الانوار،  ج 51،  ص 283 .

4.  کمال الدین،  ج 2،  ص 49 - 5  ؛ بحار الانوار،  ج 52 ،  ص 283 .

5.  کمال الدین،  ج 2،  ص 49 .

6.  الارشاد،  ج  2،  ص 39 .

7.  المحاسن،  ج 1،  ص 287؛ بحار الانوار،  ج 52 ،  ص 126 .

8.  کفایة الاثر،  ص 298؛ بحار الانوار،  ج 46 ،  ص 2 2 .

بخش مهدویت تبیان


منبع: شیعه آنلاین

مطالب مرتبط:

لقب قائم و اسرار آن 

وجه الله بودن امام عصر به چه معناست؟ 

چرا به امام زمان(عج) شریک القرآن گویند؟!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.