سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی دین با عناوین: «تبسم گل»، «سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی»، «غذا در قرآن»، «اشخاص و شاخص ها در قرآن کریم» و «انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لطائف شیرین سخنان پیامبر(ص) و حضرت علی(ع)


معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی دین با عناوین: «تبسم گل»، «سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی»، «غذا در قرآن»، «اشخاص و شاخص ها در قرآن کریم» و «انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)».

«تبسم گل»

«تبسم گل»

کتاب «تبسم گل» نوشته مهدی زین‌الدینی به بیان لطائف شیرین سخنان پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) می‌پردازد.

«تبسم گل» درباره شادی و نشاط در سیره معصومین (ع) تدوین شده است و به بررسی نکاتی درباره شادی و نشاط نظیر اصالت غم یا شادی، پیشینه شادی در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) و آداب شادی کردن می‌پردازد.

نگارنده در بخشی جداگانه‌ که بیشترین حجم اثر را در برمی‌گیرد، به بیان لطائف  شیرین سخنان پیامبر(ص) و حضرت علی(علیه السلام) روی آورده است.

کتاب «تبسم گل» با شمارگان هزار نسخه، در 48 صفحه و به بهای 30 هزار ریال از سوی انتشارات یاس نبی منتشر شده است.

«سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی»

«سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی»

کتاب «سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی» شخصیت و ویژگی‌های یاران پیامبر(ص) را در متون عرفانی و ادبی بررسی کرده است.

اثر حاضر در دو فصل با عنوان‌های «ائمه و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع)» و «یاران حضرت رسول(ص)» ابتدا به معرفی ائمه(ع) و سپس معرفی تاریخی و عرفانی اصحاب پیامبر(ص) در متون ادبی و عرفانی تا قرن هفتم می‌پردازد.

محمد گلابی (نویسنده کتاب) در این اثر ادبی، تاریخی و دینی 47 تن از اصحاب پیامبر(ص) را معرفی و رویکرد شاعران و عارفان را درباره اصحاب در آثار ادبی و عرفانی تا قرن هفتم بیان کرده است.

 یکی از اهداف نویسنده در نگارش این کتاب، شناساندن بیشتر یاران حضرت رسول(ص) است، چرا که شناختن این بزرگواران به دست‌اندرکاران علوم انسانی کمک می‌کند تا تاریخ و اسلام را با یکدیگر پیوند دهند و در همه رخدادهای تاریخی با یادآوری حضور یاران پیامبر(ص) رابطه‌ای ناگسستنی را میان تاریخ و اسلام برقرار کنند.

فصل نخست کتاب به ائمه و اهل بیت(ع) اختصاص دارد و فصل دوم یاران پیامبر(ص) مانند ابوذر غفاری، ابو ایوب انصاری، سلمان فارسی، ‌صهیب و ام‌سلمه را معرفی کرده و برای هر شخصیت عناوین سه‌گانه معرفی تاریخی، کلیات و سیمای معرفی شده در آثار ادبی را رعایت کرده است.

یکی از اهداف نویسنده در نگارش این کتاب، شناساندن بیشتر یاران حضرت رسول(ص) است، چرا که شناختن این بزرگواران به دست‌اندرکاران علوم انسانی کمک می‌کند تا تاریخ و اسلام را با یکدیگر پیوند دهند و در همه رخدادهای تاریخی با یادآوری حضور یاران پیامبر(ص) رابطه‌ای ناگسستنی را میان تاریخ و اسلام برقرار کنند.

در بسیاری متون فارسی به ویژه اشعار شاعرانی مانند خاقانی و انوری نام اصحاب پیامبر(ص) برده شده و مدح زیادی همراه با اغراق و مبالغه نیز برای این افراد گفته شده است. در این کتاب نویسنده تلاش می‌کند اغراق و مبالغه را از چهره اصحاب حضرت رسول(ص) پاک کند و با بیان شواهد تاریخی، علل مهم بودن این افراد را ارایه دهد.

کتاب «سیمای یاران حضرت رسول(ص) در متون ادبی و عرفانی» با شمارگان هزار نسخه، در 232 صفحه و به بهای 85 هزار ریال برای نخستین بار از سوی انتشارات مرسل منتشر شده است.

«غذا در قرآن»

«غذا در قرآن»

کتاب «غذا در قرآن» نوشته مصطفی بیان از سوی انتشارات آهنگ قلم شهر مشهد روانه بازار نشر شده است.

نویسنده در کتاب «غذا در قرآن» تلاش دارد تا به فواید انواع خوراکی‌ها با استناد به آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) بپردازد. مخاطبان در این کتاب می‌توانند با خواص میوه‌هایی مانند انار، انجیر، انگور، پیاز و زیتون آشنا شوند.

به عقیده نویسنده، «اثر مستقیم تغذیه بر تندرستی انسان از دیرباز شناخته شده است و انسان از سده‌های پیشین با تجربه و آزمایش به روش صحیح تغذیه پی‌برده و طی هزاران سال ، انسان‌ها تغذیه و رشد کرده و در اثر همان تجارب و با تغذیه صحیح از زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری برخوردار بوده‌اند.

 بنابراین اگرچه تغذیه امری کاملاً طبیعی است، اما اگر تنوع و تعادل در آن رعایت نشود، اختلالات تغذیه‌ای بروز خواهد کرد و عواقب ناشی از گرسنگی و سوء تغذیه در جهان امروز به مراتب تاسف بارتر خود را نشان خواهد داد.»

اسلام هم برای صحت و سلامتی جسم همانند صحت و سلامت روح اهمیت ویژه‌ای قائل است و برای تغذیه اهمیت فوق‌العاده‌ای قایل شده است، تا آن‌جا که هر نوع خوراکی را که برای جسم انسان زیان قابل توجهی داشته، حرام یا مکروه شمرده و از آن طرف، استفاده همه خوراکی‌ها  که برای بدن لازم هستند، مباح یا مستحب دانسته است.

کتاب «غذا در قرآن» نوشته مصطفی بیان، کارشناس علوم و صنایع غذایی با شمارگان هزار نسخه و به بهای 120 هزار ریال از سوی انتشارات آهنگ قلم شهر مشهد روانه بازار نشر شده است.

«اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم»

«اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم»

کتاب «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» چهره‌های برجسته قرآنی را معرفی می‌کند.

کتاب «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین سید فتاح مرتضوی با معرفی شخصیت‌های قرآنی تلاش دارد تا افرادی را که در قرآن از آن‌ها با عنوان شخصیت مهم نام‌برده شده است، معرفی کند.

در قرآن کریم بیش از یکصد اسم شخص یا قوم مانند ابراهیم، نوح، عاد و ابی‏لهب آمده است که به دو دسته قابل تقسیم هستند. یک دسته کسانی دارای رفتاری مثبت‏ و مورد تأیید خدای متعال هستند. پیامبران و بزرگانی  مانند نوح، ابراهیم، موسی، عیسی، یوسف، یونس و محمد(ص)  یا اشخاص صالحی مانند لقمان، همسر فرعون و حضرت مریم(س) در این دسته قرار دارند.

 دسته دوم رفتار منفی داشته‌اند و مورد مذمت خدای سبحان قرار گرفته‌اند. آنان کسانی هستند که جریان کفر، شرک و استکبار را رهبری می‏کنند، افرادی نظیر نمرود، فرعون و کسانی که در برابر پیامبران الهی با لجـاجت تمـام ایستـادگـی می‏کردند و مانع فعالیت آنان بوده‌اند، مانند قوم نوح، عاد و ثمود.

نویسنده کتاب تلاش می‌کند تا رفتارهای تمام اشخاص مطرح شده در قرآن را با دقت تمام بررسی و شاخصه‌های رفتاری این افراد را برای مخاطب تشریح کند.

کتاب «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین سید فتاح مرتضوی با شمارگان هزار نسخه، در 288 صفحه و به بهای 80 هزار ریال برای نخستین بار از سوی نشر معارف قم منتشر شده است.

«انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)»

«انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)»

کتاب «انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)» نوشته مهدی زین‌الدینی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

این کتاب سومین اثر مهدی زین‌الدینی در حوزه ادبیات مذهبی محسوب می‌شود که برای آشنایی مخاطب جوان با شهدای کربلا تدوین شده است.

وی در این کتاب پس از مقدمه‌ای مفصل و ذکر چند نکته در فصل نخست، در فصل دوم به ارایه فهرست نموداری شهدا بسنده کرده است.

در فصل سوم نگارنده با بیان مشخصات شناسنامه‌ای به معرفی شهدای کربلا پرداخته است. با پایان یافتن معرفی شهدا، نویسنده برای تکمیل محتوایی اثر در فصل چهارم به فرجام سردمداران ظلم در کربلا اشاره می‌کند.

کتاب «انصار الحسین(ع) الگوی انصار المهدی(عج)» با شمارگان هزار نسخه، در 344 صفحه و به بهای 130 هزار ریال از سوی انتشارات یاس نبی روانه بازار نشر شده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایبنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین