تبیان، دستیار زندگی
توجه داشته باشید که مصرف بعضی از مواد غذایی با وجود اینکه به مادر آسیبی نمی‌زند اما می‌تواند خطر سقط‌جنین را بالا ببرد و برای رشد جنین مشکل ایجاد کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غذاهای ممنوعه برای مامان‌های آینده


توجه داشته باشید که مصرف بعضی از مواد غذایی با وجود اینکه به مادر آسیبی نمی‌زند اما می‌تواند خطر سقط‌جنین را بالا ببرد و برای رشد جنین مشکل ایجاد کند.

ممنوع در بارداری

بارداری‌تان مبارک! بدون شک اولین آرزوی‌تان این است که یک فرزند سالم به دنیا بیاورید. برای همین حتماً کلی مراقب خودتان و فرزند در راهتان هستید. احتمالا توصیه‌های غذایی مختلفی از اطرافیانتان دریافت می‌کنید و حتماً می‌دانید که علاوه بر مصرف مواد غذایی مفید و سرشار از ویتامین که برای رشد جنین و سلامت خودتان مفیدند، باید حواستان باشد که در مصرف بعضی از خوردنی‌ها احتیاط کنید. به خاطر اینکه به جنین آسیب می‌زنند.

توجه داشته باشید که مصرف بعضی از مواد غذایی با وجود اینکه به مادر آسیبی نمی‌زند اما می‌تواند خطر سقط‌جنین را بالا ببرد و برای رشد جنین مشکل ایجاد کند. با ما باشید تا با مواد غذایی ممنوعه در دوره‌ی بارداری بیشتر آشنا شوید.

سوسیس و کالباس، هات‌داگ و دوستان: ممنوع

کلاً دور و بر فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس و غیره را خط بکشید به خاطر اینکه حاوی نیترات هستند. این ماده‌ی نگه‌دارنده که باعث پیشگیری از رشد باکتری‌ها می‌شود خطر ابتلا به سرطان کولون را بالا می‌برد. وجود باکتری لیستریا در این فراورده‌های گوشتی بزرگ‌ترین تهدید برای خانم‌های باردار محسوب می‌شود. باید بدانید که خانم‌های باردار به دلیل تغییرات هورمونی به میزان 13 تا 15 مرتبه بیشتر در معرض آسیب این قبیل باکتری‌ها هستند. البته توجه داشته باشید که وجود این باکتری برای هیچ کس خوب نیست اما در این میان، خانم‌های باردار به دلیل شرایط ویژه‌شان بیشتر از بقیه آسیب می‌بینند. توصیه می‌کنیم برای سلامت جنینتان از مصرف این مواد غذایی به شدت بپرهیزید.

جگر حاوی میزان زیادی ویتامین A می‌باشد که حتی بیش از نیاز روزانه‌ی خانم‌های باردار است. جذب میزان زیاد ویتامین A می‌تواند به رشد جنین آسیب بزند

تخم‌مرغ، گوشت و ماهی خام: بپرهیزید

در دوره‌ی بارداری با تخم‌مرغ، گوشت و ماهی خام خداحافظی کنید. به خاطر اینکه این مواد غذایی به صورت خام حاوی باکتری‌هایی به نام‌های سالمونلا، توکسوپلاسموز و کالیفرم‌ها هستند. سالمونلا می‌تواند باعث بروز عوارضی در سلامت نوزادان بشود. درست است که می‌شود به راحتی از مصرف گوشت و ماهی خام پرهیز کرد اما در مورد تخم‌مرغ خام کمی دشوارتر است. چون از این ماده‌ی غذایی به صورت خام در تهیه‌ی سس‌ها و بستنی‌های غیرپاستوریزه و برخی از شیری نجات مانند شیرینی پفکی و غیره استفاده می‌شود. حواستان باشد که قبل از مصرف این مواد غذایی آن‌ها را به طور کامل بپزید.

چای به اندازه

اگر عادت دارید و تمام روز در حال چای خوردن هستید بدانید که امکان دارد دچار کم‌خونی شوید. به خاطر اینکه چای مانع از جذب کامل آهن مواد غذایی می‌شود. از این گذشته چای نیز همانند قهوه یک نوشیدنی تحریک‌کننده‌ی مغز است. برای همین توصیه می‌کنیم در نوشیدن آن زیاده‌روی نکنید. درست است که انواع دمنوش‌ها مفید هستند اما نباید در مصرف آن‌ها نیز دچار افراط شوید. به عنوان مثال گیاه جینسنگ چینی خاصیت محرکی دارد و می‌تواند اثر داروها را تغییر دهد و بابونه باعث تحریک رحم می‌شود. توجه داشته باشید که نوشیدن جوشانده‌ی پوست مرکبات، زنجبیل، بادرنجبویه اگر به میزان دو تا سه فنجان باشد اشکالی ندارد.

بارداری

کافئین به میزان کم

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف 600 میلی‌گرم کافئین در روز می‌تواند باعث شود که نوزاد کم وزنی به دنیا بیاورید. اگر این میزان به 800 میلی‌گرم در روز برسد خطر آسیب به جنین جدی می‌شود. توصیه می‌کنیم در مصرف قهوه و نوشیدنی‌های کافئینه زیاده‌روی نکنید. از نوشیدن قهوه‌ی غلیظ بپرهیزید. مصرف نوشابه‌ها که حاوی کافئین هستند را محدود کنید. کلاً در این دوره هر چه طبیعی‌تر غذا بخورید بیشتر به نفعتان خواهد بود.

شیرین‌کننده‌ها با احتیاط

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که خطر آسپارتام در طول بارداری جدی است. آسپارتام نوعی شیرین‌کننده است که در تهیه نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود. نتایج یک پژوهش دانمارکی که در اواخر سال 2010 انجام شده است نشان می‌دهد که با مصرف روزانه‌ی نوشیدنی‌های گازدار که حاوی این شیرین‌کننده هستند خطر زایمان زودتر از موعد به میزان 78 درصد افزایش می‌یابد. توصیه می‌کنیم از مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها بپرهیزید.

الکل غدغن

احتیاجی به توضیح نیست که مصرف نوشیدنی‌های الکلی در طول بارداری نتیجه‌ای جز ناهنجاری‌های مادرزادی برای جنین نخواهد داشت. الکل به مغز جنین آسیب می‌زند و همچنین باعث به دنیا آوردن نوزادانی کم وزن و نارس می‌شود.

گیاه جینسنگ چینی خاصیت محرکی دارد و می‌تواند اثر داروها را تغییر دهد

و بابونه باعث تحریک رحم می‌شود

شیر غیرپاستوریزه، پنیر بز و غیره

توجه داشته باشید که نباید در دوره‌ی بارداری لبنیات را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید. فقط باید از مصرف محصولاتی مانند پنیر بز و همچنین محصولات لبنی غیرپاستوریزه مانند شیر خام و غیرپاستوریزه بپرهیزید. این محصولات حاوی باکتری لیستریا هستند که برای سلامت جنین خوب نیست.

مغز و جگر و سایر مخلفات

مغز حیوانات نیز حاوی باکتری لستریا هستند که روی خانم‌های باردار تأثیر منفی می‌گذارند و باید از مصرف آن بپرهیزید. جگر حاوی میزان زیادی ویتامین A می‌باشد که حتی بیش از نیاز روزانه‌ی خانم‌های باردار است. جذب میزان زیاد ویتامین A می‌تواند به رشد جنین آسیب بزند. برای جذب ویتامین A می‌توانید از سبزیجاتی مانند هویج یا میوه‌ها و سبزیجات رنگی دیگر، شیر، ماهی‌های چرب و تخم‌مرغ (البته پخته‌شده) استفاده کنید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

روی بدن کم باشد، جنین سقط می‌شود

باورهای رایج در مورد تغذیه‌ی خانم‌های باردار

بهترین و بدترین میان‌وعده‌ها در دوران بارداری

کمبود ویتامین C در بارداری برای مغز کودکان خطرناک است

تهدیدهای غذایی برای جنین

تاثیر رژیم غذایی بر سقط جنین

زیان‌های قهوه برای مادران باردار

تهوع دوران بارداری: مفید یا مضر؟

زنان باردار کولین بخورند

خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های نامناسب برای مادران آینده

ایمنی غذا برای مادر و جنین

چه غذاهایی می‌توانند خطر بروز نقایص جنینی را کاهش دهند

احتمال مرگ جنین با رژیم پرچرب در بارداری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.