سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
در ترازوی عدل خداوند، گناهی که در انسان تولید پشیمانی کند، بهتر از آن حسنه‌ای است که سبب «عُجب» شود و همین مسئله، دلیل حقیقی محبت خاص خداوند به توبه کنندگان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه گناهی از حسنه بهتر است؟


در ترازوی عدل خداوند، گناهی که در انسان تولید پشیمانی کند، بهتر از آن حسنه‌ای است که سبب «عُجب» شود و همین مسئله، دلیل حقیقی محبت خاص خداوند به توبه کنندگان است.


عجب

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، در جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، به شرح و تفسیر بخش پایانی دعای 38 از این کتاب شریف پرداخت.

هر فردی با تناسب به مکان، زمان، شرایط، سن و موقعیت خود می‌تواند با محاسبه مۆمنانه و چشم تقوایی، خطاها و کمبودهای خود را بیابد و برای آن‌ها از خداوند طلب پوزش کند. این عذرخواهی، همان توبه جامع است که انسان را به مرحله عصمت و مصونیت از گناه نزدیک می‌کند؛ و این توبه جامع، همان توبه نصوح است.

حاج علی اکبری در ادامه با ذکر توضیحی درباره ارکان توبه حقیقی، تصریح کرد: توبه حقیقی از نظر برخی، دو رکن، یعنی پشیمانی و تصمیم بر عدم ارتکاب مجدد دارد، اما به اعتقاد ما، توبه یک رکن دارد و آن پشیمانی است. اما همین پشیمانی، درجات مختلفی دارد و درجه عالی آن، زمانی است که شما در موقعیتی قرار می‌گیرید که از نظر روحی و روانی، تصور انجام آن گناه را نیز نمی‌کنید و این یعنی همان مصونیت و عصمتی که تأکید کردیم.

پشیمانی حقیقی و تمام عیار، زمانی اتفاق می‌افتد که انسان به بصیرت کاملی از گناه و سیب آن برسد. در این صورت، آن توبه‌ای کامل است که دیگر امکان بازگشت ندارد و اگر انسان موفق شد چنین توبه‌ای کند، محبت خاص پروردگار، شامل حال او می‌شود. پس از این صحبت است که امام سجاد (ع) خداوند را با صفت زیبای «دوستدار توبه کنندگان» خطاب می‌کند و دعا را به پایان می‌برد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، سپس درباره دلایل محبت خاص خداوند متعال به توبه کنندگان صحبت کرد و گفت: توبه مسبوق به گناه است. حال چطور می‌شود فردی گناهکار توبه کند و مورد توجه و محبت خاص خداوند نیز قرار گیرد؟ علاوه بر اینکه رحمت خدا شامل حال او شده، گناهش پاک شود و به جای آن نیز حسنه‌ای برایش نوشته شود؟ عامل اصلی محبت خاص خدا چیست؟

وی سپس به بیان نتایج حاصل از تحقیقات خود در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: دلیل اصلی این محبت خاص، نداشتن «عُجب» یا به تعبیر دیگر «خود را بی عیب و نقص دیدن» از سوی توبه کننده است.

فردی که توبه حقیقی کرد و نسبت به گناه خود به معرفت رسید، هیچ گاه خود را نمی‌بخشد و تا پایان عمر، سرش پایین است؛ از خداوند انتظار و توقع بخشش دارد، اما از سوی دیگر از خود نیز نمی‌تواند بگذرد و تا پایان عمر، خود را گناهکار می‌بیند. در نتیجه، هیچ وقت گرفتار گناه «عُجب» نمی‌شود.

این کارشناس مذهبی در توضیح بیشتر این مسئله گفت: فردی که توبه حقیقی کرد و نسبت به گناه خود به معرفت رسید، هیچ گاه خود را نمی‌بخشد و تا پایان عمر، سرش پایین است؛ از خداوند انتظار و توقع بخشش دارد، اما از سوی دیگر از خود نیز نمی‌تواند بگذرد و تا پایان عمر، خود را گناهکار می‌بیند. در نتیجه، هیچ وقت گرفتار گناه «عُجب» نمی‌شود.

وی تأکید کرد: «عُجب» برای بسیاری از افرادی که به تصور خود، کار حسنه می‌کنند، پیش می‌آید؛ حتی برای امثال ما روحانیون هم می‌تواند اتفاق بیافتد. مثلاً وقتی که وارد محراب می‌شویم، پیش خود بگوییم: چه جمعیتی برای نماز خواندن پشت سر ما به مسجد آمد. درحالی که اگر گرفتار این گناه شویم، دیگر تمام است و این گناه، بنا بر روایات، همه حسنات را می‌سوزاند.

حاج علی‌اکبری با تأکید بر اینکه «عُجب»، قله حماقت است، افزود: در ترازوی عدل خداوند، گناهی که در انسان تولید پشیمانی کند، بهتر از آن حسنه‌ای است که سبب «عُجب» شود و همین مسئله دلیل حقیقی محبت خاص خداوند به توبه کنندگان است.

جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه، دوشنبه هر هفته از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه)، به نشانی: پایین‌تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی‌پور برگزار می‌شود.

منبع: فارس


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: neka57

برگرفته از انجمن: معارف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین