سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
یولیا تیموشنکو،نخست وزیر سابق اوکراین که با ناآرامی‌های اوکراین از بازداشت آزاد شد اکنون یکی بخت‌ها برای رسیدن به پست ریاست جمهوری در فضای ملتهب این کشور به حساب می‌آید. تیموشنکو اما چرا با ویلچر در میدان استقلال کیف حاضر شد ؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خیز تیموشنکو برای ریاست جمهوری با ویلچر


یولیا تیموشنکو،نخست وزیر سابق اوکراین که با ناآرامی‌های اوکراین از بازداشت آزاد شد اکنون یکی بخت‌ها برای رسیدن به پست ریاست جمهوری در فضای ملتهب این کشور به حساب می‌آید. تیموشنکو اما چرا با ویلچر در میدان استقلال کیف حاضر شد ؟

تیموشنکو که یکی از رهبران انقلاب نارنجی اوکراین بوده را خیلی‌ها در جهان با آن مدل معروف و سنتی موهایش می‌شناسند. او پس از پس 3 سال حبس حالا با چهره‌ای شکسته‌تر از گذشته آزاد شده و حالا به احتمال زیاد بار دیگر برای بازگشت به قدرت خیز بر می‌دارد. 

گفته می‌شود تیموشنکو که از سال 2011 در حبس بوده از بیمارستانی در شهر خارکوف در شرق روسیه آزاده شده است. او تحت حبس در یک بیمارستان نگهداری می‌شد و حالا اعلام کرده که در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد خواهد شد. شهر خارکوف همان شهری است که گفته می‌شود ویکتور یانوکویچ،رئیس جمهوری اوکراین در نقطه‌ای از آن و در نزدیکی مرزهای روسیه پناه گرفته است.

تیموشنکو ،اوکراین

نزدیکان به تیموشنکو گفته‌اند که او خاطر ناراحتی از کمر، روی صندلی چرخ‌دار سخنرانی می‌کرده است. 

11 اکتبر 2011 دادگاهی در اوکراین، یولیا تیموشنکو را به اتهام تخطی از حدود اختیارات قانونی خود و صدور دستور امضا قرارداد انرژی میان اوکراین و روسیه به هفت سال زندان محکوم کرد. این قرارداد انرژی در سال 2009 بین شرکت اوکراین نقت و گازتو و شرکت روسی گازپروم امضا شد. از زمان زندانی شدن او بارها خانواده او اعلام کردند که سلامت او به دلیل اعتصاب غذا و ضرب‌وشتم از سوی زندانبانان، در خطر است. تیموشنکو از مدتها قبل از مشکل کمر درد دارد و خانواده او زمانی گفته بودند که نیروهای امنیتی برای انتقال او به بیمارستان برای درمان درد کمرش او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. هر چند تیموشنکو طرفداران خاص خود را دارد اما زمانی که او با ویلچر در میدان استقلال حاضر شد گروهی هم او را هو کردند و از میدان به نشانه اعتراض خارج شدند. بخشی از مخالفان هم تیموشنکو را جز طبقه فاسد اوکراین می‌دانند و نمی‌خواهند او به عنوان نماینده‌شان شناخته شود. 

نمی خواهم نخست وزیر شوم

رهبر مخالفان اوکراین اعلام کرد، تمایلی برای تصدی پست نخست‌وزیری ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، این در حالی است که یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین اوکراین و رهبر مخالفان این کشور پیش از این اعلام کرده بود، در نظر دارد برای ریاست‌جمهوری کشورش نامزد شود.

نزدیکان به تیموشنکو گفته‌اند که او خاطر ناراحتی از کمر، روی صندلی چرخ‌دار سخنرانی می‌کرده است.

از سوی دیگر، حزب یولیا تیموشنکو از تماس تلفنی وی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خبر داد.

حزب «سرزمین پدری» اعلام کرد، تیموشنکو و مرکل در این تماس تلفنی توافق کردند به زودی با یکدیگر دیدار کنند. دولت آلمان نیز اعلام کرد مرکل از تیموشنکو خواست برای حفظ وحدت اوکراین تلاش کند.

همچنین سخنگوی تیموشنکو گفت، نخست‌وزیر 53 ساله سابق هنوز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه تصمیمی نگرفته است.

تیموشنکو کیست؟

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین، یولیا تیموشنکو  (زاده 27 نوامبر 1960 میلادی در دنیپروپتروفسک) نخست وزیر سابق اوکراین، و رهبر حزب میهن است. تیموشنکو در جریان انقلاب نارنجی مردم اوکراین از اعتراض‌کننده‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، و از همراهان ویکتور یوشچنکو - رهبر حزب مخالف دولت - بود. او نیز همراه یوشچنکو همواره از سوی مخالفان به نزدیکی بیش از اندازه با آمریکا متهم می‌شود.

تیموشنکو در سال 1984 در رشته اقتصاد در زادگاه خود دنیپروپتروفسک دانش‌آموخته شد. وی در سال 1988 به همراه همسرش اولکساندر شرکتی را برپا کرد که پس از دست‌یابی اوکراین به استقلال در سال 1991، به قراردادهای دولتی روی آورد. خانم تیموشنکو در میان سال‌های 1996 تا 1997 رئیس اتحادیه سامانه‌های انرژی اوکراین شد.

در تاریخ 4 فوریه 2005 پارلمان اوکراین با اکثریت قاطع با پیشنهاد رئیس جمهور یوشچنکو برای نخست وزیری تیموشنکو موافقت کرد.

تیموشنکو ،اوکراین

عضویت در اتحادیه اروپا، پیمان ناتو، آموزش و پرورش سکولار، احیای زبان اوکراینی و بازسازی سنت‌های ملی از مهم‌ترین برنامه‌های تیموشنکو به عنوان نخست‌وزیر است.

روز 19 مهر 1390 برابر با 11 اکتبر 2011 دادگاهی در اوکراین، یولیا تیموشنکو را به اتهام تخطی از حدود اختیارات قانونی خود و صدور دستور امضا قرارداد انرژی میان اوکراین و روسیه به هفت سال زندان محکوم کرد. این قرارداد انرژی در سال 2009 بین شرکت اوکراین نقت و گازتو و شرکت روسی گازپروم امضا شد.

قاضی دادگاه گفته‌ بود که امضا این قرارداد و عملکرد خانم تیموشنکو حدود 190 میلیون دلار به اوکراین زیان زده‌است.

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا حتی پیش از برگزاری این جلسه دادگاه و صدور حکم خانم تیموشنکو در مورد احتمال دخالت‌های سیاسی در این پرونده ابراز نگرانی کرده بودند. برخی از مقام‌های اتحادیه اروپا نیز گفتند که اگر چنین حکمی علیه یولیا تیموشنکو صادر شود احتمال دارد که قراردادهای اقتصادی میان اوکراین و این اتحادیه را به خطر بیندازد.

پس از زندانی شدن، تیموشنکو به دلیل سوءرفتار ماموران دست به اعتصاب غذا زد. همچنین تصاویری از او منتشر شد که در آن زخم‌هایی بر تنش دیده می‌شد، به گفته وی اوایل اردیبهشت 1391 در زندان مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت. مخالفان دولت اوکراین اعلام کردند که سه مرد با حمله به یولیا تیموشنکو، با مشت به شکم او زده‌اند، ولی مقامات رسمی اوکراین این ادعا را رد کردند.

پس از زندانی شدن، تیموشنکو به دلیل سوءرفتار ماموران دست به اعتصاب غذا زد. همچنین تصاویری از او منتشر شد که در آن زخم‌هایی بر تنش دیده می‌شد، به گفته وی اوایل اردیبهشت 1391 در زندان مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت

روسای جمهور آلمان، ایتالیا، رومانی، اتریش و چند کشور دیگر در اعتراض به سوءرفتار با یولیا تیموشنکو، رهبر مخالفان و نخست‌وزیر سابق اوکراین که در زندان به سر می‌برد تصمیم به تحریم نشست سران اروپای شرقی و مرکزی گرفتند که به دنبال آن دولت اوکراین مجبور به لغو این نشست در در روزهای 11 و 12 ماه مه 2012 و موکول کردن آن به زمان دیگری شد. علاوه بر این چند کشور اروپایی تهدید کردند در صورتی که اوکراین رفتارش را با یولیا تیموشنکو تغییر ندهد، مسابقات فوتبال یورو 2012 (جام ملت‌های اروپا) به میزبانی اوکراین را هم تحریم خواهند کرد.

 

فراوری:یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:مهر، خبرآنلاین،ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین