سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
با وجود اینکه دولت در حال توزیع سبد کالایی برای حمایت از معیشت کارگران است اما کارفرمایان می گویند این اقدام مقطعی دولت جوابگوی نیازهای سالیانه خانوار کارگری نیست و دولت باید از طریق منابع تامین اجتماعی کوپن‌هایی را چاپ و برای خرید ماه به ماه در سال 93 بی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به کارگران "کوپن خرید" بدهید!


با وجود اینکه دولت در حال توزیع سبد کالایی برای حمایت از معیشت کارگران است اما کارفرمایان می گویند این اقدام مقطعی دولت جوابگوی نیازهای سالیانه خانوار کارگری نیست و دولت باید از طریق منابع تامین اجتماعی کوپن‌هایی را چاپ و برای خرید ماه به ماه در سال 93 بین کارگران توزیع کند. در غیر این صورت، افزایش سالیانه مزد که احتمالا بین 15 تا 25 درصد خواهد بود، هرگز نمی تواند تامین کننده نیازهای کارگران باشد و اگر این روند افزایش مزد ادامه داشته باشد، قدرت خرید کارگران در سال آینده دوباره کاهش خواهد یافت.

کارگران، سبد کالا

با وجود اینکه دولت در سال جاری تصمیم به واگذاری یک سبد حمایتی شامل برخی اقلام غذایی برای کمک به معیشت خانوارهای ایرانی از جمله کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته است، اما برخی گروه های کارفرمایی معتقدند در طول سال های گذشته به دنبال افت قابل توجه قدرت خرید خانوار کارگری، اقدام در این جهت از جمله پیشنهادهای روشن آنها بوده است.

کارفرمایان می گویند دولت موظف است به عنوان شریک بزرگ اجتماعی کارگران و کارفرمایان، وظایفی را در قبال تقویت معیشت نیروی کار دنبال کند و همه بار مسئولیت حمایت از قدرت خرید کارگران را تنها بر عهده کارفرمایان قرار ندهد؛ موضوعی که در طول دستکم دو دهه گذشته به دست فراموشی سپرده شده است.

مسئولیت فراموش شده دولت‌ها در قبال معیشت کارگران

نقش دولت در طول سالیانه اخیر تنها یک نقش تشریفاتی و دستور دهنده در شورای عالی کار بوده است، به نحوی که برخی وزرای کار سابق تنها منتقل کننده نظرات دولت درباره کمیت و کیفیت افزایش های سالیانه دستمزد کارگران بوده اند و دولت ها در گذشته به صورت کامل از پذیرش مسئولیتی در قبال نیروی کار و اینکه احتمالا اعتباراتی برای تقویت معیشت کارگران در نظر گرفته شود، پرهیز کرده اند.

محمد انتظامی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در طول 3 دهه تجربه افزایش سالیانه مزد و همچنین اجرای یک مرحله هدفمندی یارانه ها باید به این نتیجه رسیده باشیم که اینگونه اقدامات دردی از جامعه کارگری دوا نخواهد کرد گفت: هرچند دولت د حال اجرای طرح واگذاری سبد کالای رایگان به اقشار مختلف جامعه است، اما می توان از طریق تامین اجتماعی منابعی را برای اختصاص سبدهای کالایی جداگانه به کارگران و مشمولان قانون کار در نظر گرفت.

رئیس کانون کارفرمایان حرف و صنعت استان تهران اظهارداشت: یک کار این است که بیاییم از طریق منابعی که تامین اجتماعی تامین خواهد کرد، بسته ای شامل روغن، برنج، حبوبات، گوشت، مرغ، قند و شکر و اقلامی از این دست را تامین و از طریق شعب تامین اجتماعی در سراسر کشور بین بیمه شده های فانون کار توزیع نماییم.

در حال حاضر نسبت به نحوه تخصیص کالا نقدهایی وجود دارد و کارگران از اینکه معیار مشخصی برای توزیع سبد کالا در نظر گرفته نشده دلخورند مثلا برخی افراد که از تامین اجتماعی دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند مشمول دریافت سبد شده‌اند ولی به بعضی دیگر که درآمد 510 هزار تومانی دارند، سبد کالا تعلق نگرفته است

طراحی و توزیع کوپن خرید کالا

انتظامی با اشاره به اینکه تمامی منابع سازمان تامین اجتماعی از سوی کارگران و کارفرمایان تامین می شود بیان داشت: بنابراین وقتی همه هزینه ها و نیازهای مالی سازمان تامین اجتماعی از سوی کارگران و کارفرمایان تامین می شود، این سازمان باید بتوند برای رفع دغدغه های معیشتی و تامین خوراک خانوار کارگری، اقدامی را انجام دهد.

وی ادامه داد: در شورای عالی کار نیز همانگونه که هر ساله شاهد هستیم یک افزایش 15 تا 25 درصدی در دستمزدها اتفاق می افتد که می توان این بخش از کار را مسئولیت کارفرمایان خصوصی تلقی کرد که پوشش دهنده نیازهای جانبی خانوار کارگری است. در اینصورت بالاترین افزایشی که ممکن است برای مزد در سال آینده اتفاق بیافتد، 120 هزارتومان است.

این مقام مسئول کارفرمایی کشور اظهارداشت: متاسفانه امروز کارگران و مشمولان قانون کار دچار مشکلات شدید معیشتی هستند و اینگونه افزایش ها نمی تواند مسائل و نیازهای آنها را رفع کند.

کوپن

عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایی شرکت های خدماتی، فنی و مهندسی کشور گفت: امیدواریم دولت اینگونه اقدامات را برای بهبود واقعی معیشت خانوار کارگری مورد بررسی قرار دهد. اگر بتوان از طریق اختصاص منابع سازمان تامین اجتماعی به معیشت کارگران کمک کرد، از طریق چاپ کوپن هایی که بتوان آنها را در اختیار کارگران قرار داد، این کار قابل انجام است.

انتظامی مزیت استفاده از این روش عملی برای حمایت از معیشت خانوار کارگری را جلوگیری از نوسان و افت قدرت خرید کارگران به دلایلی همچون افزایش یکباره قیمت ها و تصمیمات دولت در طول سال عنوان کرد و افزود: چاپ و در اختیار قرار دادن کوپن خرید اقلام به کارگران، خیال خانوار کارگری از بابت تامین مایحتاج زندگی را راحت می کند و دیگر آسیبی از بابت نوسانات قیمتی به کارگران تحمیل نخواهد شد.

سبد کالا تنها یکبار است

وی ادامه داد: این اقدام همچنین می تواند از طریق فروشگاه های مشخص انجام شود که جلوی تشکیل صف هم برای کارگران گرفته خواهد شد. انجام اینگونه برنامه ها اعتبارات آنچنانی و غیرقابل تامین هم نیاز ندارد.

این مقام مسئول کارفرمایی کشور گفت: کاری که دولت این روزها برای حمایت از معیشت کارگران انجام می دهد تنها یکبار اتفاق خواهد افتاد و این سبد نمی تواند جوابگوی نیاز خانوار کارگری باشد، در حالی که تامین اجتماعی سالیان متمادی است که از کارگر و کارفرما پول می گیرد و باید از معیشت کارگران حمایت کند.

رئیس کانون کارفرمایان حرف و صنعت استان تهران افزود: متاسفانه در یکی دو سال اخیر پس از اجرای فازاول هدفمندی یارانه ها، وضعیت نامناسبی در قیمت اقلام مصرفی خانوار پیش آمد و امیدوارم دولت بتواند اینگونه پیشنهادهای عملی را برای حمایت واقعی از معیشت کارگران بررسی و عملیاتی کند.

کارگران فاقد شناسنامه هم سبد کالا بگیرند دبیر کل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران ابراز امیدواری کرد: در مرحله توزیع سبد کالای کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی، کارگران فاقد شناسنامه و بیمه هم از این امکان بهره‌مند شوند.

هادی ابوی  گفت: توزیع سبد کالای کارگران هنوز شروع نشده ولی امیدواریم با قول مساعدی که مسوولان داده‌اند اختصاص سبد کالای کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی هر چه سریعتر آغاز شود زیرا کارگران و بازنشستگان مدام درباره زمان و نحوه توزیع سبد کالا و اینکه مشمول دریافت می‌شوند یا نه پرس و جو می‌کنند.

امیدواریم دولت اینگونه اقدامات را برای بهبود واقعی معیشت خانوار کارگری مورد بررسی قرار دهد. اگر بتوان از طریق اختصاص منابع سازمان تامین اجتماعی به معیشت کارگران کمک کرد، از طریق چاپ کوپن هایی که بتوان آنها را در اختیار کارگران قرار داد، این کار قابل انجام است

وی درباره تعداد کارگران مشمول دریافت سبد کالا گفت: بر اساس شنیده‌ها 9 میلیون کارگر سبد کالا خواهند گرفت ولی نمی‌دانیم که 5 میلیون کارگر فاقد شناسنامه‌ای که هم اکنون در کارگاههای زیرزمینی و بدون بیمه مشغول کار هستند را هم شامل می‌شود یا نه؟

دبیر کل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران ادامه داد: در حال حاضر نسبت به نحوه تخصیص کالا نقدهایی وجود دارد و کارگران از اینکه معیار مشخصی برای توزیع سبد کالا در نظر گرفته نشده دلخورند مثلا برخی افراد که از تامین اجتماعی دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند مشمول دریافت سبد شده‌اند ولی به بعضی دیگر که درآمد 510 هزار تومانی دارند، سبد کالا تعلق نگرفته است.

ابوی با بیان اینکه همه کارشناسان و فعالان کارگری به نبود بانک اطلاعاتی کارگران اذعان دارند، پیشنهاد کرد که یک بانک اطلاعاتی قوی و سامانه ثبت نام برای شناسایی کارگران فاقد بیمه ایجاد و ملاک مشخصی برای گرفتن سبد کالای دولت درنظر گرفته شود.

به اعتقاد وی باید یک دبیرخانه یا مرکز اطلاع رسانی از سوی وزارت کار برای چنین طرح بزرگی راه‌اندازی می‌شد و اعلام می‌کرد که توزیع سبد کالا مرحله به مرحله است و تا شب عید ادامه دارد تا مردم با آرامش بیشتری سبد کالای خود را می‌گرفتند و عذرخواهی رییس جمهور را شاهد نبودیم.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منبع : مهر

مطالب مرتبط:

 توزیع مرحله دوم سبد کالا

کالاهای سبک درسبد کالا!

بازار سیاه سبد کالا!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین