سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دومین جلسه دادگاه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشده‌ مصر، روز یکشنبه برگزار شد این در حالیست که در بیانیه‌ای مضحک، دادستانی مصر مدعی شده که مرسی اسرار ملی مصر را به ایران تحویل ‌داده است!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرسی جاسوس ایران؟!


دومین جلسه دادگاه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشده‌ مصر، روز یکشنبه برگزار شد این در حالیست که در بیانیه‌ای مضحک، دادستانی مصر مدعی شده که مرسی اسرار ملی مصر را به ایران تحویل ‌داده است!


به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از دویچه وله، دادستانی مصر روز یکشنبه 4 اسفند محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشده‌ مصر را به تحویل اسرار ملی مصر به  ایران متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دادستانی مصر بر این ادعا است که هدف مرسی از این اقدام "بی‌ثبات کردن مصر" بوده است.

در بیانیه دادستانی مصر همچنین گامی فراتر نهاده شده و ادعا شده است که مرسی و 35 نفر از رهبران اخوان‌المسلمین به همراه قدرت‌های خارجی، حماس و ایران  قصد ناامنی وبی ثباتی مصر را داشته اند!

روزنامه "الحیات" در پایگاه اینترنتی خود نوشت: دادستانی مصر امروز "محمد مرسی" رئیس جمهور معزول این کشور را به افشای اسرار نظامی و دفاعی کشورش به "سپاه پاسداران ایران" در راستای توطئه جهت متزلزل کردن استقرار و امنیت مصر متهم کرد.

مرسی

بنا بر این گزارش، این جلسه دادگاه، سومین جلسه از محاکمه "محمد مرسی" است که در راستای هجمه حکومت نظامی مصر علیه او و جماعت "اخوان المسلمین" ، صورت می گیرد.

دستگاه قضایی مصر محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور را به دادن اطلاعات مخفی دولتی به یک نهاد امنیتی ایران متهم کرده است.

دادستانی مرسی و 35 تن دیگر که در میان آنان برخی رهبران "اخوان المسلمین" مصر نیز حضور دارند، به هم دستی با قدرت های خارجی و جنبش مقاومت اسلامی "حماس" و "حزب الله" لبنان برای متزلزل استقرار مصر متهم شده اند.

دادستانی مصراعلام کرد که مرسی و این افراد اسناد و اطلاعات بسیاری را به یک کشور خارجی به شکل سری تسلیم کرده و به سپاه پاسدارن نیز تعداد زیادی از گزارشات امنیتی را جهت متزلزل ساختن امنیت و استقرار کشور داده اند.

جلسات دادگاه علیه محمد مرسی و همراهان او هفته گذشته (16 فوریه) آغاز شد و جلسه روز یکشنبه دومین جلسه دادگاه او بود. قرار است دوجلسه دیگر دادگاه به اتهامات دادستان علیه مرسی اختصاص یابد.

دادستانی مصر پیش از این در کیفرخواست خود طرح اخوان‌المسلمین را شامل اعزام "عناصری" به نوار غزه اعلام کرده بود. دادستانی مصر در ادامه ادعا کرده بود که این افراد قرار بوده به مصر بازگردند و برای انجام عملیات تروریستی به شبه‌نظامیان در سینا بپیوندند.

در کیفرخواست دادستانی مصر همچنین ادعا است که اسناد محرمانه مصر به کشوری خارجی تحویل داده شده و گزارش‌های امنیتی نیز در اختیار ایران قرار گرفته‌اند. در کیفرخواست دادستانی مصر نام این کشور خارجی اعلام نشده است.

"محمد بدیع"، رهبر اخون‌المسلمین و خیرت الشاطر، معاون او و شماری دیگر از فعالان اخوان متهم به دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی شده‌اند. اکثر رهبران اخوان‌المسلمین در زندان یا در تبعید به سر می‌برند.

اگر این اتهامات دادستان‌های مصر علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشده‌ی این کشور از طرف دادگاه پذیرفته شود، احتمال صدور حکم اعدام علیه او وجود دارد. این در حالی است که مرسی اعلام کرده که مشروعیت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

محمد مرسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2012 مصر با حمایت اکثریت، به پیروزی رسید. وی نخستین رئیس‌جمهور مصر است که در چارچوب یک انتخابات آزاد و دمکراتیک پیروز شد. وی در ژوئیه 2013 در پی اعتراضات جمعی از مخالفان‌ در کودتایی توسط ارتش مصر سرنگون و در یکی از مراکز نظامی زندانی شد.

مرسی در صورتی که مجرم شناخته شود به اشد مجازات محکوم خواهد شد.

محمد مرسی و دیگر سران دستگیر‌شده‌ اخوان‌المسلمین با چهار مورد اتهام روبه‌رو هستند: فرار از زندان در جریان ناآرامی‌های سال 2011، تحریک به قتل معترضان در تظاهرات مقابل کاخ ریاست جمهوری در آذرماه گذشته، توهین به مقامات قضایی مصر و همکاری با گروه‌های خارجی.

حاشیه های دادگاه

به محض ورود محمد مرسی به داخل قفس اتهام و در حالی که نماینده دادستانی در حال قرائت لایحه اتهام متهمان در قضیه جاسوسی بود، رهبران جماعت اخوان المسلمین به دور قفس مرسی حلقه زده و در داخل قفس فریاد زدند: ای قهرمان! ثابت کن حبس تو وطن را آزاد می‌کند. با فریاد این رهبران اخوان، رئیس دادگاه سریعا میکروفن‌ها را قطع کرد تا صدا به سالن دادگاه نرسد و نماینده دادستانی نیز پس از قرائت لایحه اتهام، اشد مجازات را برای متهمان درخواست کرد و رهبران اخوان نیز با فریادهای دوباره اعلام کردند که همه اتهامات را رد و تاکید کردند که این اتهامات باطل است.

بر پایه این گزارش، «محمد البلتاجی» از رهبران اخوان المسلمین تاکید کرد که ما حکم ارجاع به دادگاه در قضیه جاسوسی را رد می‌کنیم و آن را باطل می‌دانیم و خواهان محاکمه نمایندگان دادستانی و وکلای دادستانی حاضر در دادگاه هستیم.

یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: تابناک،جام نیوز،صراط

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین