تبیان، دستیار زندگی
عادت های بد زیادی در مسواک زدن ما وجود دارد که می تواند به دندان های ما آسیب بزند و زیبای لبخند ما را از بین ببرد. برای داشتن دندان هایی سالم تر لازم است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 اشتباه رایج در مسواک زدن


عادت های بد زیادی در مسواک زدن ما وجود دارد که می تواند به دندان های ما آسیب بزند و زیبای لبخند ما را از بین ببرد. برای داشتن دندان هایی سالم تر لازم است این عادت ها را پیدا کرده و برای رفع آنها تلاش کنید.


مسواک زدن

با عمل به روش های زیر هم دندان های سالم تری خواهید داشت و نیازتان به دندانپزشک بسیار کمتر خواهد شد و هم از بوی بد دهان و جلوه دندان های کثیف رها خواهید شد.

1- تند مسواک می زنید

بیشتر مردم وقت کافی را برای مسواک زدن دندان های شان نمی گذارند. عجله کردن برای رفتن به سر کار یا رفتن به رختخواب باعث می شود تا آنها برای مسواک زدن وقت کافی نگذارند. اما دندانپزشکان توصیه می کنند طوری مسواک بزنید که مسواک زدن شما دو تا سه دقیقه طول بکشد.

اگر یک بار زمان گرفتید و دیدید کمتر از این مقدار وقت برای مسواک زدن صرف می کنید، دفعه بعد سعی کنید آرام تر مسواک بزنید و زمان آن را محاسبه کنید.

شما می توانید از مسواک های برقی تایمردار هم برای تنظیم وقت مسواک زدن استفاده کنید.

2- حواس تان نیست چه کار می کنید

موقع مسواک زدن باید به آینه نگاه کنید و ببینید برس مسواک را کجا می زنید. احتمال زیادی دارد که شما برخی از دندان ها را موقع مسواک زدن از قلم بیندازید. برای مثال خیلی از مردم محل وصل دندان به لثه را خوب مسواک نمی زنند، در حالی که این قسمت از مهم ترین بخش هایی است که باید خوب شسته شود تا از جرم گرفتن و التهاب لثه جلوگیری گردد. به پشت دندان ها و دندان های عقب دهان هم نگاه کنید و مطمئن شوید سر مسواک شما آن بخش ها را تمیز می کند.

استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن، واجب و لازم است

3- در استفاده از نخ دندان شکست می خورید

نخ دندان می تواند لابلای دندان ها را که در حالت عادی مسواک به آن نمی رسد، تمیز کند. خیلی از حفره های روی دندان ها، در سطح تماس بین دو دندان ایجاد می شود. میکروب های دهان در این نواحی، از قند موادغذایی تغذیه می کنند و پلاک دندان را تشکیل می دهند و مواد شیمیایی را آزاد می کنند که می تواند مینای دندان را از بین ببرد و به پوسیدگی دندان منجر شود. در واقع باید بدانید که استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن، اجباری است و استفاده از آن بهترین راه برای محافظت از دندان های شماست.

نخ دندان را دور دو انگشت اشاره دست های خود بپیچید و با انگشت شست نگه دارید. به آرامی نخ را بین دو دندان خود ببرید. مراقب باشید نخ دندان را به آرامی عقب و جلو ببرید تا از لثه خون نیاید. دفعات اول ممکن است این کار سخت باشد، اما وقتی به آن عادت کنید، مثل مسواک زدن نمی توانید کنارش بگذارید.

خمیر دندان

4- از خمیر دندان بدی استفاده می کنید

خمیردندان های ضدجرم برای پاک کردن جرم های دندان مناسبند، زیرا در آنها از مواد ساینده استفاده می شود. اما به خاطر همین خاصیت ممکن است به دندان های شما آسیب برسانند. لذا خمیر دندان ضد جرم را فقط هفته ای یک بار استفاده کنید و در سایر روزها از خمیر دندان مرغوب و با کیفیت معمولی استفاده کنید.

5- محکم مسواک می زنید

این روش می تواند در نزدیکی خط لثه شکاف ایجاد کند و علاوه بر این مسواک زدن سخت می تواند به لثه های حساس آسیب بزند و باعث سوزش و خونریزی لثه شود.

6- از مسواک بدی استفاده می کنید

وقتی قرار است مسواک بخرید، فروشنده از شما درباره زبری و نرمی مسواکی که می خواهید سوال می کند. امکان شکستگی مینای دندان وقتی شما از مسواک خیلی سفت و زبر استفاده می کنید، زیاد می شود.

برای اینکه آسیب به دندان ها را به حداقل برسانید باید مسواکی نرم بخرید. هر چند که در صورت استفاده نادرست از مسواک نرم هم ممکن است به دندانتان آسیب برسانید.

اگر دندانپزشک شما مسواک خاصی برای ایمپلنت یا بریج دندان به شما داده است، از آن هم درکنار مسواک نرم استفاده کنید. نکته مهم تر این است که مسواک شما می تواند یک محل مناسب برای زندگی میکروب ها از جمله استرپتوکوک و استافیلوکوک باشد. شما باید مسواکتان را هر سه ماه یک بار عوض کنید. اگر برس های مسواک ساییده و خم شوند، باید آن را زودتر از سه ماه عوض کنید. برای جلوگیری از رشد میکروب ها در مسواکتان، باید بعد از مسواک زدن دندان ها، آن را با آب بشویید و جایی قرار دهید که کاملا خشک شود و خیس نماند.

7- روش مسواک زدن شما غلط است

مینای دندان از لایه نازک شیشه مانندی تشکیل شده که روی کل سطح دندان کشیده شده است. وقتی مسواک شما از یک سطح به سطح دیگر می پرد، ممکن است مینا ترک بخورد و دندان ها را ضعیف کند.

مسواک را با زاویه 45 درجه روی دندان هایتان نگه دارید و با حرکات دایره ای کوچک مسواک بزنید. روی چند دندان تمرکز کنید و سپس کمی مسواک را تکان دهید و مجموعه بعد را شروع کنید.

طرف دیگر دهان، بالا، پایین و پشت دندان ها را هم با این روش مسواک بزنید. شما می توانید روی سطح دندان ها را مستقیما برس بکشید. بعد از حرکات دایره ای روی تمام دندان ها، مسواک را از لثه به پایین بکشید تا تمام جرم ها و باکتری ها از روی دندان های شما پاک شوند.

بخش سلامت تبیان


مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

8 خطایی که موقع مسواک زدن انجام می‌دهیم

مسواک هم میکروب می‌گیرد

نکاتی جالب در مورد مسواک

مسواک برقی یا مسواک معمولی؟

خمیردندان ضدجرم را خیلی نزنید

چه ‌وقت مسواک نزنیم؟

آنچه درباره جامسواکی و مسواک نمی‌دانستید

مسواك برقی

چه مسواک و مسواک‌زدنی مناسب است؟

چه موقع مسواک را باید عوض کرد؟

مسواک زدن با تمیز کردن دندان فرق دارد!

صحیح مسواک زدن(با تصاویر)

مسواک را مرطوب کنیم یا خشک مسواک بزنیم؟

چطور دندان کودک را مسواک بزنیم؟

قبل از خرید دهانشویه با پزشک مشورت کنید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.