سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دریاچه رتبا (Retba یا صورتی) در سنگال و یکی از جاذبه‏های توریستی در غرب آفریقاست. این دریاچه، برخلاف تمام دریاچه‏های دنیا، صورتی رنگ است!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دریاچه صورتی، پدیده‏ای شگفت انگیز در غرب آفریقا

دریاچه صورتی


دریاچه رتبا (Retba یا صورتی) در سنگال و یکی از جاذبه‏های توریستی در غرب آفریقاست. این دریاچه، برخلاف تمام دریاچه‏های دنیا، صورتی رنگ است!


این دریاچه به خاطر رنگ جالب آن مورد توجه قرار گرفته است. به گفته یکی از محققان، زمانی که از داخل هلیکوپتر به این دریاچه نگاه می‌کردیم، به نظر می‌رسید که قایق‌ها روی مخلوطی از شیر و توت فرنگی شنا می‌کردند.

غلظت نمک این دریاچه به حدی است که باعث شناور شدن هر شناگری در سطح آب می‌شود. مایکل دانسون، میکروبیولوژیست و محقق در این باره می‌گوید: رنگ صورتی این دریاچه به خاطر غلظت زیاد و بالای نمک در ترکیب با باکتری فعالی به نام Dunaliella Salina است. این باکتری‌ها در کنار نمک و با استفاده از نور خورشید، انرژی بیشتری تولید می‌کنند و چرخه صورتی رنگ آب را به وجود می‌آورند.

دریاچه صورتی
دریاچه صورتی

در نتیجه رنگ صورتی آب به واسطه این رنگ‏دانه‌ها شکل می‌گیرد. این جلبک‌ها برای انسان کاملا بی‏ضرر و بی‏خطر هستند و حتی باعث می‌شوند شنا کردن در این دریاچه راحت و ممکن شود.

نام دریاچه Retba به معنی ”‌آب‌های مرده”‌ را زمانی بر این دریاچه گذاشتند که تصور می‌شد، این دریاچه هیچ سازگاری با زندگی و حیات انسان ندارد. مایکل دانسون می‌گوید: این دریاچه از مواد معدنی با ارزشی نیز پوشیده شده است.

دریاچه صورتی
دریاچه صورتی

بسیاری از روستاییان، این مواد معدنی را به همراه نمک استخراج می‌کنند و به فروش می‌رسانند. مواد معدنی که قایقرانان ساده‏دل محلی از این دریاچه استخراج می‌کنند و در ازای مبالغ اندک و ناچیزی در اختیار سودجویان و سوداگران این مواد می‌گذارند، بسیار با ارزش‌تر از آنی است که تصور می‌کنند.

دریاچه صورتی
دریاچه صورتی

بهترین زمان برای دیدن این دریاچه، ماه‌های نوامبر تا ژوئن است. یعنی زمانی که افزایش شدت تابش نور خورشید در این ماه‌ها باعث افزایش این رنگ دانه‌ها شده و رنگ صورتی دریاچه را پر رنگ و زیبا می‌کند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: جهانگردی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین