سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
در این مقاله تلاش می کنیم که شما با شخصیت موذی مهاجم آشنا شوید، این افراد را موذی می نامیم؛ زیرا مستقیما حرف نمی زنند و به صورت آشکار عمل نمی کنند، و مهاجم هستند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مچ همکار موذی را بگیرید!


در این مقاله تلاش می کنیم که شما با شخصیت موذی مهاجم آشنا شوید، این افراد را موذی می نامیم؛ زیرا مستقیما حرف نمی زنند و به صورت آشکار عمل نمی کنند، و مهاجم هستند.....

همکار

در این مقاله تلاش می کنیم که شما با شخصیت موذی مهاجم آشنا شوید، این افراد را موذی می نامیم؛ زیرا مستقیما حرف نمی زنند و به صورت آشکار عمل نمی کنند، و مهاجم هستند؛ زیرا به هر ترتیب حتی به بهای ضرر زدن به دیگران، به دنبال کسب خواسته هایشان هستند، این افراد هرگز مستقیما عمل نمی کنند، آدم های موذی مهاجم به روش غیر مستقیم تلافی می کنند تا نتوانید مچ آنها را بگیرید، به عنوان مثال پروژه ای را که به شما مربوط است نیمه کاره انجام می دهند یا به تاخیر می اندازند یا آن را با ایراد انجام می دهند.

این افراد معمولا چنین بهانه هایی می آورند: «من فراموش کردم.» «نمی دانستم باید برای آن تاریخ انجام شود» «نمی دانستم باید این کار را انجام دهم.»

فرد موذی مهاجم فردی آرام به نظر می رسد که در ظاهر مایل به کمک و همراهی با شماست، این افراد اغلب گله ای نمی کنند، به شما لبخند می زنند و آرام هستند، این افراد با ایجاد اختلال در برنامه های شما و همچنین با صحبت کردن پشت سر شما مقاصدشان را پیش می برند، آنها هرگز خواسته هایشان را صریح مطرح نمی کنند و سپس از شما انتقام می گیرند؛ زیرا توقعات مبهمشان را برآورده نکردید، دو راهبرد اساسی در مواجهه با این افراد این است:

یک :

برای انجام هیچ کار حساسی به آنها اعتماد نکنید، اگر کارفرما هستید این شخص را استخدام نکنید و اگر همکار او هستید سعی کنید از او دوری کنید، دلیل اصلی این مساله این است که شما هیچ وقت نمی توانید بدانید او چه زمانی احساسات واقعی اش را نسبت به شما نشان خواهد داد، اغلب مواقع شما حتی نمی توانید حدس بزنید این احساسات چه هستند، این افراد هرگز روراست نیستند.

 

دو :

احساسات شخصی تان را از این معادله خارج کنید، نسبت به ترفندهای این اشخاص عکس العمل عاطفی نشان ندهید.

اگر او زشت و ناشایست رفتار کرد، شما مثل او رفتار نکنید. ممکن است او نیز وقایع را ثبت و ضبط کند. اگر یک ایمیل تند و زننده دریافت کردید، آن را نگاه داشته و به هیچ وجه پاسخ ندهید

توصیه ما به شما این است که حتی المقدرو از این افراد احتراز کنید، با این همه اگر دائما درگیر موقعیت هایی هستید که در آنها ناچارید با این فرد کار کنید، از توصیه های زیر برای آرام و معقول ماندن استفاده کنید:

بین افراد رده بالای شرکت، حامی پیدا کنید

یکی از اولین کارهایی که برای دفاع از خودتان باید انجام دهید، این است که به دنبال حامی و پشتیبان باشید. با تجربه ی من، هرچه این حامیان را از افراد رده بالاتر محل کارتان انتخاب کنید، موفقیت آمیزتر خواهد بود. چون اگر پای یکی از مدیران رده بالا هم در میان باشد، دشمنان تمایل کمتری به در افتادن با شما پیدا خواهند کرد.

به هیچ وجه سعی نکنید خود را ضعیف و شکننده نشان دهید. خیلی راحت پشت درهای بسته با او بنشینید و مشکلاتتان را با او درمان بگذارید، و او را از همه ی ماجرا بااطلاع کنید.همه چیز را مشخص کنید.

از او بخواهید تمامی انتظارات شما را یادداشت کند، یا بهتر از آن خودتان چنین کاری انجام دهید و یک کپی را نزد خودتان نگاه دارید، به این ترتیب شما یک مدرک دارید، در این نوشته ها وضوح را رعایت کنید تا بهانه ای به دست فرد ندهید، او دیگر نمی تواند بگوید: «نمی دانستم» یا «به خاطر نداشتم چه کار باید می کردم...»

همکار

از همه تخلفات آگاه باشید

کلیه مواجهات و مباحثات خود را با فرد موذی در خاطر خود نگاه دارید، و سعی کنید از آن واقعه مدرک جمع کنید. حرفه ای عمل کنید. اگر او زشت و ناشایست رفتار کرد، شما مثل او رفتار نکنید. ممکن است او نیز وقایع را ثبت و ضبط کند. اگر یک ایمیل تند و زننده دریافت کردید، آن را نگاه داشته و به هیچ وجه پاسخ ندهید. اطمینان حاصل کنید که هیج یک از حرفهایتان را به صورت نوشته نداشته باشد. اگر لازم می بینید که آن توهین ها و حرف های زشت را پاسخ دهید، آن را به صورت شفاهی انجام دهید.

 

عواقب کار را گوشزد کنید

حتی اگر رئیس این شخص نیستید، باز هم می توانید عواقب این کار را به او گوشزد کنید، می توانید تهدید ملایمی کنید، مثلا بگویید: «اگر تا این تاریخ این آمار را تحویل ندهی، دیگر مایل نیستم در کارهایت به تو کمکی کنم.»

 

 به آنها فرصت دهید تا از ادعای خود صرفنظر کنند

نباید دشمنان خود را به حالت دفاعی، تهدید شده و بیچاره ببرید. به خاطر داشته باشید: شما می خواهید این مجادله را به پایان برسانید، پس به آنها فرصت تغییر عقیده و برگشتن از ادعای خود را بدهید. برای نگاهداشتن رابطه تان، گهگاه به او امتیاز بدهید. مثلاً اگر دشمنتان معمولاً خوش برخورد است، به آن رفتار اعتماد کنید، اما نه کورکورانه. ممکن است او به طریقی بخواهد عذر خواهی کند، بدون اینکه غرورش جریحه دار شود. اما هیچوقت شما با شدیدتر کردن آزار و اذیتتان، ن را قربانی نکنید، بخشنده و رئوف باشید.

 

پیگیری کنید

نگذارید این فرد زمان زیادی به حال خودش باشد، اگر باید چیزی را به شما تحویل بدهد مدام به او گوشزد کنید تا نتواند با بهانه فراموش کردن کار شما را دچار اختلال کند.

برای آنکه همکارانتان شما را فردی موذی مهاجم تلقی نکنند، صریح و صادق باشید، از جملات مستقیم و صریحی که با «من می خواهم....» یا «من نیاز دارم...» آغاز می شوند، استفاده کنید

اجازه بدهید این شخص دچار تردید شود

مثبت باشید، از وسوسه بی ادبی پرهیز کنید و سعی کنید فرد را به سمتی سوق دهید که متوجه خطایش شود و در مرود روش مواجهه اش با افراد دچار تردید شود.

 

از کجا می توانید مطمئن باشید که همکار شما فردی موذی مهاجم است؟

همیشه چند نشانه وجود دارد و شما می توانید راجع به این نشانه ها از خود سوال کنید، فراموش نکنید در برخی موقعیت ها افراد این نشانه ها را دارند؛ اما فردی موذی مهاجم نیستند، برای آنکه مطمئن شوید همکارتان چه شخصیتی دارد، مدت ها او ر زیر نظر بگیرید، سپس او را قضاوت کنید، در قضاوت عجول نباشید.

آیا این فرد زیر لب سخن می گوید و نارضایتی اش را سرکوب می کند؟

ایا پیش آمده کاری را نمی خواهد انجام دهد، فراموش کند؟ آیا این مساله تکرار می شود؟

آیا این فرد توقع دارد همواره مورد تقدیر قرار بگیرد؟ حتی برای کوچک ترین اقداماتش؟ و میل به تقدیر را ابراز نمی کند؟

آیا این فرد هرگز خواسته هایش را صریح بیان نمی کند و توقع دارد فکرش را بخوانید؟

آیا این فرد در غیاب شما رفتاری متفاوت در مورد شما دارد؟

آیا این فرد تظاهر می کند به شما بیشتر از بقیه اهمیت می دهد؟

آیا این فرد اغلب نقشه های در مورد افراد دیگر در سر دارد؟

 

اما اگر خود شما آن شخص موذی مهاجم باشید چه؟

برای آنکه همکارانتان شما را فردی موذی مهاجم تلقی نکنند، صریح و صادق باشید، از جملات مستقیم و صریحی که با «من می خواهم....» یا «من نیاز دارم...» آغاز می شوند، استفاده کنید؛ همکاران تان را مجبور نکنید به ذهن خوانی روی بیاورند یا درگیر نقشه های پیچیده و موذیانه شما شوند، افراد مجبورند پیام های غیرمستقیم، مبهم و غیرمشخص را نادیده بگیرند، خواسته هایتان را شفاف مطرح کنید تا برآورده شوند، در این صورت مجبور نخواهید بود برای برآوردن آنها نقشه بکشید، اگر دائما از روش های غیرمستقیم استفاده کنید، دائما پاسخ های ناقص دریافت می کنید و هر روز بیشتر از اطرافیانتان دلسرد می شوید و آنها نیز کمتر به شما اعتماد خواهند کرد.

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:موفقیت/آکاایران

 

مطالب مرتبط:

احترام اینبار در محیط کار

بدون دوست، هرگز!

زیر آب زنی به نام همکار!

ارتباط با آدم‌های مشکل‌دار

کنار آمدن با همکاری که گیر است

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین