سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
از آنجایی که سالهای قمری چرخش دارد و سالهای میلادی و شمسی ثابت است، گاهی وقتها برخی از مناسبتهای قمری و شمسی با هم تقارن پیدا می کنند؛‌ تقارن عاشورا و سال نوی میلادی هم یک بار در دوره پهلوی اتفاق افتاد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برگزار نکردن جشن ژانویه به احترام عاشورا 


از آنجایی که سالهای قمری چرخش دارد و سالهای میلادی و شمسی ثابت است، گاهی وقتها برخی از مناسبتهای قمری و شمسی با هم تقارن پیدا می کنند؛‌ تقارن عاشورا و سال نوی میلادی هم یک بار در دوره پهلوی اتفاق افتاد.

محرم قدیم

واقعه عاشورا در دهم محرم سال 61 هجری قمری نه فقط برای شیعیان و مسلمانان سراسر جهان که برای بسیاری از مرد دنیا آشناست و کمتر کسی است که از امام حسین (ع) و واقعه عاشورا چیزی نشنیده باشد. این واقعه نزد تمامی مسلمانان همواره دارای حرمتی خاص بوده و هست و در ایام محرم ضمن برگزاری مراسم سوگواری از جشن و پایکوبی پرهیز می کنند. طی سندی برجای مانده از نامه‌ای که از طلعت فرود به فرزندش امیراصلان افشار سفیر کبیر ایران در آلمان، ‌وی نیز از فرزندش خواسته تا به دلیل مصادف بودن ژانویه با ایام محرم و واقعه عاشورا،‌ در مجلس جشن و سرور سال نو میلادی شرکت نکند و مشروبات الکلی ننوشد. علاو ه بر این به سایر مسلمانان سفارت نیز در این باره تذکر بدهد.

این سند منتخب هم یکی از مجموعه سندهای موسسه مطالعات تاریخ معاصر است که در ادامه می آید:

اصلان عزیزم تصدقت گردم هفته گذشته از شما نامه نداشتم خیلی ناراحت [و] نگران شدم، فاطی جون گفت که روز تولدش تلفون کردید، باز من راحت نیستم منتظرم که پس از رسیدن فرود به لندن به شما تلفون خواهد زد و شما را مطلع میکند واز سلامتی شما اطلاع می‌دهد.

اصلان در دو نامه به شما تاکید و نوشتم که وکالتنامه خانم ملکه توران را که در فرودگاه فرانکفورت به شما داده و امر فوری است تا به حال آن را نفرستادید، من خیلی ناراحت هستم چون چند مرتبه هم به من فرمودند که این معامله فوریت دارد، دکتر افشار وکالتنامه را که دادم به تصدیق سفارت برساند تا به حال نفرستاده آیا فراموش کردید؟ خواهشمندم فوری توسط من بفرستید که به ایشان بدهم.

یک خواهش دارم که میدانم انشاءالله انجام خواهید داد شب اول ژانویه مصادف است با شب عاشورای عزاء سیدالشهدا خواهشمندم از آشامیدن مشروبات الکلی و مجلس همنشینی رقص خودداری کنید، که مکرر اتفاق افتاده که این شبها [ی] عزیز را محترم نشمردند و دچار صدمه و بدبختی شدند

 اصلان جون یک خواهش دارم که میدانم انشاءالله انجام خواهید داد شب اول ژانویه مصادف است با شب عاشورای عزاء سیدالشهدا خواهشمندم از آشامیدن مشروبات الکلی و مجلس همنشینی رقص خودداری کنید، که مکرر اتفاق افتاده که این شبها [ی] عزیز را محترم نشمردند و دچار صدمه و بدبختی شدند، خواهشمندم شب اول و دوم ژانویه را که مسلمانان ایران عزاداری می‌کنند شما ژانویه نگرفته و مجلس خوشحالی و عیش فراهم نکنید. البته در ایران هم تمام محافل و مجالس از قبیل سینماها کافه‌ها تعطیل عمومی است. خیلی متشکر می‌شوم که به سایر مسلمانان سفارت هم گوشزد کنید ولی خودشان می‌دانند، شما خودداری کنید مگی را هم نگذارید مشروب بخورد من ناراحت می‌شم ــ  دیگر مطلب ندارم، فرود اگر مطلبی باشد خواهد گفت. خدمت کامیلا خانم عزیز و مگی خانم سلام فراوان دارم قربان می‌روم منتظر نامه شما هر هفته هستم قربان و تصدقت طلعت فرود یکشنبه 18 دسامبر.

[امضا]: طلعت فرود (آقتاج)

[87-94- 6452ـ الف]

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان


منبع: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

مطالب مرتبط:

نقش محرم در پیروزی انقلاب اسلامی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین