سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
انتظار یک تعطیلات بی نقص و کامل یک تفکر غیر منطقی است که احساس شکست و در نهایت خستگی و ناامیدی به همراه دارد باید بپذیریم علی رغم وجود کمبودها می توان از زندگی لذت برد و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از تعطیلات نوروز نهایت بهره را ببریم


خستگی ‌های روزمره ما می ‌تواند به مرور به یک خستگی‌ مزمن تبدیل شود که اگر درمان نشود، نتایج بدی بر روی کار و روابط‌ ما خواهد گذاشت و احیانا موجب به وجود آمدن مشکلاتی در زندگی روزانه ‌مان می ‌‌شود.

خوشحالی

انواع مختلفی از قرص ‌ها و نوشابه ‌های انرژی ‌زا به بازار آمده ‌اند با این ادعا که قادرند بر خستگی ‌تان غلبه کنند و سطح انرژی ‌تان را بالا ببرند ولی اینها راهکارهای موقتی هستند. قرص‌ های انرژی ‌زا اغلب فقط باعث شاد‌ی‌های ناگهانی و موقت می‌ شوند و مصرف مداوم آنها تاثیرات سویی روی بدن شما خواهد داشت.

 

آیا می ‌خواهید راز واقعی کنترل خستگی ‌تان را بدانید تا برای همیشه آن را متوقف کنید؟

پزشکان می ‌گویند برای متوقف ساختن خستگی، ‌شما لازم دارید دلایل واقعی را که باعث خستگی شما می ‌شوند، پیدا کرده و درمان کنید؛ نه اینکه به دنبال درمان موقت علایم ناشی از خستگی باشید. با کشف علت واقعی خستگی، شما می ‌توانید یک بار و برای همیشه خستگی‌ تان را درمان و متوقف کنید و از سطح جدید انرژی و تمرکز حواس‌ تان لذت ببرید.

حال با این اوصاف تصور می کنید دلیل این همه خستگی خصوصا در زندگی شهر نشینی چیست؟

درست حدس زدید؛ در زندگی امروز ما انسانها عجله و شتابزدگی برای تامین معاش، انجام کارهای معوقه، پرداختن به امور روزمره، جلب رضایت همسر، کارفرما، فرزندان، والدین و ... و از طرف دیگر بی توجهی به استراحت و آرامش و  و در نظر گرفتن اوقاتی برای استراحت واقعی و گذران وقت با خانواده، از علل اصلی و مهه این همه خستگی و رخوت است.

در حالی که تعطیلات نوروزی می تواند  برای خیلی از افراد فرصتی برای رفع خستگی ناشی از فعالیتهایی که در طول سال انجام داده اند، باشد .البته اشتباه نکنید. منظور ما این نیست که کل تعطیلات عید، لحاف و تشک را مقابل ال سی دی منزل پهن کنید و با کاسه آجیل مشغول دیدن برنامه های تلویزیون شوید بلکه منظور این است که برای طی کردن این اوقات نهایت برنامه ریزی را داشته باشید.

یکی از مهمترین عوامل تنش زا در طول عید نوروز رفتارهای حاکی از چشم و هم چشمی و تشریفات زائد می باشد

 برای این منظور و برای اینکه واقعا تعطیلات عید خستگی سالیانه تان را به در کند حتما به این نکات توجه کنید:

** طرز تلقی و افکار افراد؛ بعضی از افراد فکر می کنند برای لذت بردن  از تعطیلات نوروز بطور کلی همه چیزشان باید کامل و بی نقص و اصطلاحا روبراه باشد؛ به عبارت دیگر افرادی که دچار مشکلات خاص و کمبودهایی هستند نمی توانند تعطیلات مطلوبی را پشت سر بگذارند؛ سوال اینجاست که آیا برای لذت بردن و داشتن تعطیلات مطلوب باید واجد همه امکانات بود ؟

اگر به نکات بالا بطور دقیق بیندیشید در خواهید یافت که انتظار یک تعطیلات بی نقص و کامل یک تفکر غیر منطقی است که احساس شکست و در نهایت خستگی و ناامیدی به همراه دارد باید بپذیریم علی رغم وجود کمبودها می توان از زندگی لذت برد و حتی آنهائی که شما تصور می کنند در زندگی فاقد هر گونه مشکلاتی می باشند؛ آنها نیز در زندگی دارای مشکلاتی هستند و علی رغم این مشکلات از زندگی لذت می برند .

یکی از محدودیت های عید نوروز مسائل مالی و هزینه های مربوط به آن می باشد. و لذا برخورد واقع بینانه با مسائل مالی عید نوروز به مقدار زیادی باعث رفع یا کاهش تنش های حاصله خواهد شد

پس:

مراقب و متوجه محدودیت های مالی خود باشید .

* متوجه باشید که هرگز همه خواسته های شما یکباره برآورده نمی گردد پس اولویت هایتان را مشخص کنید .

در خرید هدایا تعادل و تناسب را برقرارکنید .

از سفرهای پر هزینه اجتناب کنید .

خوشحالی

**تعطیلات نوروزی باعث از هم گسستن روابط اجتماعی قبلی،هرچند به صورت موقتی می شود و ممکن است فرد یا افرادی در خانواده هم وجود نداشته باشند تا جایگزین آنها شوند و بنابراین احساس تنهایی از عوارض این گسستگی خواهد بود برای رفع این مشکل می توانید فعالیتهایی را جایگزین قبلی بکنید و نمونه ای از فعالیتهای جایگزین عبارتند از :

* مطالعه مطالب مورد علاقه

* انجام فعالیتهای ورزشی

* انجام کاری مثبت برای افراد نیازمند

* انجام تماس با افرادی که مدت زیادی از آنها خبر نداریم

* استفاده از برنامه های تلویزیون

 

** حضور طولانی در کنار برخی افراد که به واسطه تعطیلات گرد هم جمع شده اند در برخی از موارد می تواند از دیگر عوامل استرس زا به شمار رود در این میان یکی از رایج ترین تعارضات، مواردی است که بین زوجین و یا والدین و فرزندان اتفاق می افتد .

اگر شما به عنوان فرزند خانواده معمولا دچار چنین مشکلاتی با والدین خود هستید پیش از شروع تعطیلات فهرستی از تمام مشکلات احتمالی را تهیه کنید و آنچه را که تحت کنترل شما نیست مشخص نمائید؛

به مثال زیر توجه کنید :

شما برای رفتن به یک مهمانی خانوادگی آماده می شوید، مادرتان از نوع لباس شما انتقاد می کند، انتقاد وی شما را آزار می دهد و موجب رنجشتان می شود واکنش شما در چنین شرایطی چیست ؟

چنین موقعیت هایی را از قبل پیش بینی کنید، مسائل احتمالی را فهرست کنید .زمانی را به گفتگو در مورد مسئله مورد نظرتان اختصاص دهید .توجه داشته باشید زمان این گفتگو بطور مثال :زمان تحویل سال نو نباشد .

سعی کنید در این گفتگو شیوه برنده - برنده را در پیش بگیرید و توجه داشته باشید که قرار نیست در این مذاکره برنده و یا بازنده ای وجود داشته باشد ،بایستی هر دوی شما خوشحال باشید و به نتایج دلخواه برسید .

برنامه ریزی زیربنای موفقیت در هر امری و لذت بردن از آن می باشد .لذا به منظور حداکثر بهره گیری از تعطیلات نوروزی با تنظیم یک برنامه دقیق و واقع بینانه که در آن همه علایق و نیازها، ضرورت ها و کمبودها مدنظر قرار بگیرند، می توانید خاطرات خوشی را از این ایام به حافظه خود بسپارید

**یکی دیگر از مهمترین عوامل تنش زا در طول عید نوروز رفتارهای حاکی از چشم و هم چشمی و تشریفات زائد می باشد .

در این ارتباط :

ضمن احترام به آداب و رسوم و سنن جامعه با توجه به موقعیت و امکانات خود ،برای خود زندگی کنید نه برای دیگران.

 

** برنامه ریزی زیربنای موفقیت در هر امری و لذت بردن از آن می باشد .لذا به منظور حداکثر بهره گیری از تعطیلات نوروزی با تنظیم یک برنامه دقیق و واقع بینانه که در آن همه علایق و نیازها، ضرورت ها و کمبودها مدنظر قرار بگیرند، می توانید خاطرات خوشی را از این ایام به حافظه خود بسپارید . آرزو می کنیم که تعطیلات پربار و لذت بخشی را در پیش داشته باشید.

 

فرآوری: مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:

سایت پردیس دانشگاه شهید رجایی ارومیه، ماهنامه شادکامی و موفقیت همراه با تغییرات و اضافات

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین