سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
کتاب «گزارش لحظه ‌به ‌لحظه از شهادت حضرت ‌زهرا علیهاالسلام» گزارشی مستند از وقایع شهادت دخترگرامی رسول‌خدا می‌باشد، که بدون هیچ‌‌گونه تحلیل یا عنصری از تخیّل، نکاتی از تاریخ‌اسلام را بازگو می‌کند که شاید کمتر موردتوجه قرارگرفته‌باشند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهناز وکیلی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش لحظه‌به‌لحظه از شهادت‌ بانو

کتاب «گزارش لحظه به لحظه از شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام» که شانزدهمین جلد از مجموعه «گزارش لحظه به لحظه از...» می باشد، گزارشی مستند از وقایع زمان شهادت دختر نبی اکرم صلی الله علیه و آله بوده به شمار می ‌آید، که در هشت بخش به مضامینی مانند پیشگویی، تهدید، هجوم، بیت ‌الاحزان، وصیت، آخرین روز،‌ شهادت و بقیع می ‌پردازد. البته کتاب حاضر نسبت به کتاب هاى دیگر در این موضوع از چند لحاظ تفاوت های قابل توجه دارد، از جمله:

1. پى در پى بودن اتفاقات تاریخى پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تا شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام.

 2. همراه کردن مخاطب با اتفاقات تاریخى تا آنجا که گویی مخاطب همراه آن حضرت بیننده آن اتفاقات است.

3. مستند بودن تمامى مطالب گفته شده به احادیث و روایات بر اساس کتاب هاى معتبر و مستند مرجع.

4. آشنایی بیشتر -  در صفحات اندک - با تاریخ صدر اسلام.

حضرت فاطمه

این اثر بدون هیچ‌ گونه تحلیل یا عنصری از تخیل به رشته تحریر درآمده است و نکاتی از تاریخ اسلام را بازگو می‌کند که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشند، نکاتی که اغلب تازه ‌اند.

در اغلب موارد، بخشی از عنوان کتاب جنبه ادبی و بخش دیگر بعد معنایی دارد. این کتاب نیز موفق شده‌ است تا 70 درصد بار معنایی عنوان را به دوش بکشد. به این صورت که بر اساس سیر تاریخی وقایع، نویسنده سعی کرده مطالبی را عنوان کند که بر اساس روایات‌ های تاریخی به دست آمده‌ اند و با رعایت اصل امانت ‌داری به شدت از تخیل و تحلیل وقایع پرهیز کند. چراکه به عقیده نویسنده اکنون زمانی نیست که مخاطبان مطلبی را چشم بسته بپذیرند یا رد کنند، بلکه علاقه‌ مندان به مطالعه و مسایل اعتقادی، اهل شناسایی اسناد و منابع پژوهشی ‌اند.

در اغلب موارد، بخشی از عنوان کتاب جنبه ادبی و بخش دیگر بعد معنایی دارد. این کتاب نیز موفق شده‌ است تا 70 درصد بار معنایی عنوان را به دوش بکشد. به این صورت که بر اساس سیر تاریخی وقایع، نویسنده سعی کرده مطالبی را عنوان کند که بر اساس روایات‌ های تاریخی به دست مده‌ اند و با رعایت اصل امانت ‌داری به شدت از تخیل و تحلیل وقایع پرهیز کند.

وقایع مرتبط با خانه فاطمه زهرا علیهاالسلام و حوادثی که پشت در خانه ایشان اتفاق افتاد و زمانی که امام علی علیه السلام را برای بیعت گرفتن می ‌برند، نقطه ثقل کتاب می باشند که شاید به دلیل برخی تحلیل ‌ها و توصیفاتی که نویسندگان بر مطالب ‌افزوده اند، عمق فاجعه شهادت حضرت  تا این حد به تصویر کشیده نشده باشد. در نگارش این گزارش به نکاتی بر می خوریم که شگفت ‌انگیز است، از جمله اینکه خداوند در شب معراج برای حضرت محمد صلی الله علیه و آله واقعه شهادت حضرت فاطمه علیهاالسلام را بازگو کرد و پیشاپیش خبر آن را به امام علی علیه السلام نیز فرمود. بر این اساس، به این نکته دست یافتم که امیرالمومنین امام علی علیه السلام علاوه بر ماجرای بیماری حضرت فاطمه علیهاالسلام پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله، از شهادت ایشان و مصایبی که قرار بود تحمل کنند، خبر داشتند.

کتاب «گزارش لحظه به لحظه از شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام» توسط انتشارات "دلیل ‌ما" روانه بازار شد که چاپ آن در کمتر از یک ماه از چهارم و شمارگان آن از 30 هزار نسخه گذشت، در بخشی از کتاب می خوانیم: «روزهای در بستر بودن حضرت زهرا علیهاالسلام با غم و اشک می‌گذشت. در یکی از روزها که حضرت می‌ گریست امیرالمومنین علیه السلام فرمود: چرا گریه می ‌کنی؟ فرمود: "گریه می‌کنم برای آنچه که بعد از من به تو می‌رسد." حضرت برای دلداری همسرش فرمود: اشک مریز! به خدا قسم، تحمل این‌ها در راه خدا برای من آسان ‌تر است...»

ابوالفضل صالح صدر            

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منابع:

سایت رسمی انتشارات دلیل ما.

پایگاه اطلاع رسانی خبرگزاری کتاب ایران.

 

مطالب مرتبط:

کتاب «نوروز در محاق فاطمیه» 

کتاب «شرح خطبه‌ی حضرت زهرا علیهاالسلام»

روایتی مستند از وقایع پایانی عمر مادر 

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین