سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
سفارتخانه های ایران و انگلیس در پایتخت ها تعطیل باقی می مانند تا اینکه دو طرف در مورد از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک تصمیم گیری کنند. انگلیس می گوید هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکرده و حرکت در این مسیر به پیشرفت در رویکرد گام به گام بستگی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازسرگیری رابطه مستقیم ایران و انگلیس


سفارتخانه های ایران و انگلیس در پایتخت ها تعطیل باقی می مانند تا اینکه دو طرف در مورد از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک تصمیم گیری کنند. انگلیس می گوید هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکرده و حرکت در این مسیر به پیشرفت در رویکرد گام به گام بستگی دارد.

دیپلماسی ایرانی: سه ماه پس از از معرفی کاردارهای غیر مقیم ایران و انگلیسی و آغاز به کار آنها و در شرایطی که جک استراو، وزیر خارجه اسبق انگلیسی پس از سفر اخیر به تهران درخواست بازگشایی هر چه سریعتر سفارتخانه ها را مطرح کرده است، سرانجام پرچم های ایران و انگلیس بر فراز سفارتخانه ها در لندن و تهران به اهتزاز درآمد.

ایران و انگلیس میانجی ها را کنار گذاشتند

ایران و انگلیس از روز پنجشنبه اول اسفند ماه برقراری روابط از طریق کشور ثالث را کنار گذاشتند و تصمیم گرفتند باوجود تعطیل ماندن سفارتخانه ها، روابط خود را به طور مستقیم از سر بگیرند.

به گزارش گاردین، پرچم سه رنگ ایران در حالی دوباره در مقابل سفارت ایران در لندن بر افراشته شده است که تهران و لندن تصمیم گرفته اند روابط دیپلماتیک مستقیم خود را با استفاده از کاردارهای غیر مقیم برقرار کنند و دیگر از کشور ثالث استفاده نکنند.

وزارت خارجه آمریکا زمانی این خبر را اعلام کرد که نمایندگان ایران و گروه 1+5 شامل انگلیس، پس از نشست سه روزه خود در وین خاطرنشان کردند در مورد چارچوب گفت و گو ها برای دستیابی به توافقنامه جامع، توافق کرده اند. به این ترتیب سوئد دیگر حافظ منافع انگلیس در ایران نخواهد بود و تهران و لندن از این پس رابطه مستقیم خواهند داشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این زمینه به گاردین گفت: انگلیس موافقت کرده است که روابط دوجانبه خود با ایران را از طریق کاردار غیر مقیم و مقامات دنبال کند و گام بعدی در این روند گام به گام حرکت هب سوی روابط دوجانبه کامل با ایران خواهد بود.

پیش از این عمان نیز حفاظت از منافع ایران در انگلیس را بر عهده داشت اما از روز پنجشنبه وظیفه دفاتر حافظ منافع ایران و انگلیس به پایان رسیده است.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت،با این حال سفارتخانه های ایران و انگلیس در پایتخت ها تعطیل باقی می مانند تا اینکه دو طرف در مورد از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک تصمیم گیری کنند. انگلیس می گوید هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکرده و حرکت در این مسیر به پیشرفت در رویکرد گام به گام بستگی دارد. این در حالی است که با وجود تعطیل ماندن سفارت، برخی کارمندان محلی کار خود را در سفارت آغاز می کنند.

سفارتخانه های ایران و انگلیس در پایتخت ها تعطیل باقی می مانند تا اینکه دو طرف در مورد از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک تصمیم گیری کنند.

در دو سال و نیم گذشته، به دنبال تعطیلی سفارتخانه ها 400 هزار ایرانی مقیم انگلیس و کمتر از 100 انگلیسی مقیم ایران با مشکلات متعددی در دریافت خدمات کنسولی مواجه شدند که از جمله آنها تمدید ویزا و دسترسی کنسولی بود.

روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس پس از حمله به سفارت انگلیس در تهران در نوامبر 2011 رو به وخامت نهاد. برخی تحلیلگران می گویند از زمان انقلاب اسلامی حمله به سفارت بدترین بحرانی بود که در روابط دوجانبه ایجاد شد.

اما از زمانی که دولت حسن روحانی روی کار آمد، انگلیس و ایران روابط خود را بهبود بخشیدن و گام های مهمی در این زمینه برداشتند. دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس برای نخستین بار در ماه نوابر با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به صورت تلفنی گفت و گو کرد . امری که در دهه اخیر بی سابقه بود.

ما گذشته میلادی نیز جک استراو، وزیر خارجه اسبق انگلیس در راس هیاتی پارلمانی به ایران سفر کرد. این سفر یک ماه پس از آن انجام شد که آجی شارما به عنوان کاردار غیر مقیم انگلیس، نخستین سفر خود را به ایران انجام داد. محمد حسن حبیت الله زاده نیز به عنوان کاردار غیر مقیم ایران تا کنون یک بار به انگلیس سفر کرده است.

تاکنون دو کشور در تهران و لندن، کاردار غیرمقیم داشتند که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک آنها نیز به کاردار مقیم و ثابت تبدیل می شوند

گزارش ها حاکی از آن است که از روز پنجشنبه، سفارت ایران در لند برخی خدمات کنسولی محدود را ارایه می کند. این سفارت به صورت رسمی بازگشایی نشده و هنوز کارمندان ایرانی در آن حضور ندارند.از سوی دیگر پرچم های سوئد نیز از دو ملک متعلق به سفارت انگلیس در تهران، پایین کشیده می شود و به جای آن پلاک سفارت انگلیس نصب می شود. البته یک نشانه دال بر تعطیل بودن سفارت نیز نصب خواهد شد.

در دو سال و نیم گذشته، به دنبال تعطیلی سفارتخانه ها 400 هزار ایرانی مقیم انگلیس و کمتر از 100 انگلیسی مقیم ایران با مشکلات متعددی در دریافت خدمات کنسولی مواجه شدند که از جمله آنها تمدید ویزا و دسترسی کنسولی بود.

ازسرگیری رابطه مستقیم ایران و انگلیس بعد از 2 سال/ پرچم سفارت ایران دوباره در لندن برافراشته شد

در مراسم رسمی در محل سفارت ایران در منطقه کنزینگتون لندن، محمدحسن حبیب زاده کاردار غیرمقیم ایران و کاردار سفارت عمان در لندن، بازگشایی سفارت ایران به طور رسمی اعلام شد.

ایران و انگلیس بعد از حدود 2 سال به قطع روابط پایان دادند و رابطه مستقیم دیپلماتیک میان دو کشور ازسرگرفته شد.

به گزارش عصر ایران، سفارت ایران در شهر لندن نیز عصر روز پنجشنبه در مراسمی با عنوان رسمی "سفارت" فعالیت خود را از سرگرفت و پرچم ایران هم بر فراز ساختمان سفارت برافراشته شد.

ایران و انگلیس میانجی ها را کنار گذاشتند

قبل از این براساس توافق دو کشور، سفارت عمان در لندن مسۆولیت حفاظت از منافع ایران را برعهده داشت.

ساختمان سفارت ایران در لندن نیز به عنوان یکی از ساختمان های زیرمجموعه سفارت عمان به عنوان دفتر حفاظت از منافع ایران فعال بود اما این وضعیت هم اکنون به پایان رسیده است.

وزارت خارجه انگلیس هم با انتشار متنی در شبکه اجتماعی توئیتر، ازسرگیری روابط مستقیم دیپلماتیک تهران - لندن را تایید کرد.

همچنین تاکنون دو کشور در تهران و لندن، کاردار غیرمقیم داشتند که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک آنها نیز به کاردار مقیم و ثابت تبدیل می شوند.

تا پیش از این با تعطیلی سفارت ایران و انگلیس در لندن و تهران، کشورهای عمان و سوئد مسۆولیت حفاظت از منافع ایران و انگلیس را برعهده داشتند.

در مراسم رسمی در محل سفارت ایران در منطقه کنزینگتون لندن، محمدحسن حبیب زاده کاردار غیرمقیم ایران و کاردار سفارت عمان در لندن و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی رئیس مرکز اسلامی انگلیس بازگشایی سفارت ایران به طور رسمی اعلام شد.

سفارت انگلیس در تهران نیز که در 2 سال اخیر به عنوان دفتر حفاظت از منافع انگلیس و زیرمجموعه سفارت سوئد در تهران فعالیت می کرد به زودی با عنوان سابق "سفارت انگلیس" کار خود را از سرمی گیرد.

در اواخر پاییز 1390 با حمله تعدادی از افراد معترض در تهران به سفارت انگلیس و اشغال کوتاه مدت ساختمان سفارت، این کشور تصمیم گرفت سفارت خود را تعطیل کند. دولت انگلیس همزمان ضمن تعطیل کردن سفارت ایران در لندن، دستور اخراج دیپلمات های ایرانی از انگلیس را صادر کرد.

با این حال، در چند ماه اخیر و به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در بهار گذشته، تهران و لندن با رایزنی های مستمر درباره ارتقای گام به گام روابط دیپلماتیک میان دو طرف به توافق رسیدند.

فرآوری : یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: دیپلماسی ایرانی/عصرایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین